Σπουδαία νίκη για τον Ελλήσποντος Νέας Λαμψάκου στο Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας επικρατώντας του ΑΟ Χαλκίς με 2-3.

Το συγκρότημα του Κώστα Καλλιμάνη με αποτελεσματικότητα που πλησίαζε τα όρια της τελειότητας και με ποδοσφαιριστές που γυάλιζε το μάτι τους επικράτησε με 2-3 απέναντι σε ένα ψυχωμένο ΑΟΧ που είχε τις ευκαιρίες αλλά πλήρωσε τα ατομικά του λάθη στον αγώνα.

Οι Λαμψακιώτες με τον Κουζούλογλου σε ρόλο δημιουργού στο πρώτο μέρος και με τους Μπάμπη Βασιλείου και Ζαχαρία Κατσίμπρα εξαιρετικούς στο β’ ημίχρονο έφυγε με το μεγάλο διπλό από το Στάδιο παρότι αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές για περίπου 20 λεπτά .

Ο ΑΟ Χαλκίς του Παναγιώτη Τοκπασίδη προσπάθησε και σίγουρα άξιζε κάτι παραπάνω από την ήττα αλλά πλήρωσε τα ατομικά λάθη ποδοσφαιριστών του στον αγώνα, χωρίς αυτό να είναι μομφή για αυτά τα παιδιά που αγωνίζονται κάτω από εξαιρετικά άσχημες καταστάσεις στην ομάδα με μία ανύπαρκτη διοίκηση χωρίς να έχουν τα στοιχειώδη.

Το μόνο που έχουμε να γράψουμε για τους ποδοσφαιριστές του ΑΟ Χαλκίς και το προπονητικό τιμ είναι πολλά μπράβο ανεξαρτήτως αποτελέσματος.

Στο 16′ μετά από ασίστ του Νίκου Κουζουλογλου  ο Βαγγέλης Ανέστης με πλασέ έκανε το 0-1 γκολ που ο σκόρερ δεν πανηγύρισε .

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για τους Λαμψιακιώτες ο Λάζρι στο 19′ με ωραία σέντρα από αριστερά βρήκε τον Λιάσκο μέσα στην περιοχή που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-1 για τον ΑΟ Χαλκίς.

Στο 24′ νέα εκπληκτική πάσα μετά από ατομική ενέργεια του Κουζούλογλου ο Βαγγ. Ανέστης σούταρε για να απομακρύνει εντυπωσιακά ο Γιάννης Αγριόδημος.

Στο 28′ ο Κολιόπουλος έκανε φάουλ στον Ντούμα το εκτέλεσε ο Β.Ανέστης «κακή εκτιμηση» της πορείας της μπάλας από τον Αγριόδημο και ο προωθημένος Γεωργίου έκανε το 1-2 για τον Ελλήσποντο.

Στο 31′ μετά από ατομική ενέργεια του Λαζρι και πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος του από τον Γεωργίου το εκτέλεσε ο Γιάννης Θωμάς ξεγελώντας τον Βασιλείου αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι και πέρασε άουτ προς απογοήτευση για τον ΑΟ Χαλκίς.

Στο 46′ του β’ ημιχρόνου ο Γκούβερος γύρισε στον Λάζρι που αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο 48′ ο Καραχάλιος σούταρε διαγώνια μέσα στην μεγάλη περιοχή μετά από πάσα του Γιάννη Θωμά και ο Βασιλείου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 52′ σουτ του «VAGAN» (B. Aνέστη) ο Αγρίοδημος απόκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 54′ Λαζρι-Τρεπακλής-Γκούβερος έκρυψαν την μπάλα με τον Βασιλείου να διώχνει το σουτ του Γκούβερου εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 66′ μετά από μπαλιά στην πλάτη της Λαμψακινής άμυνας ο Μάριος Καραχάλιος έκανε το 2-2 για τον ΑΟ Χαλκίς μέσα σε πανηγυρισμούς.

Στο 72′ ωραία ενέργεια και σουτ του Θεόφιλου Μπασινά η μπάλα λίγο άουτ.

Στο 75′ αποβάλλεται με 2η κίτρινη κάρτα  ο Μάριος Χύσκα μία κάρτα που αμφισβήτησαν έντονα οι Λαμψακιώτες.

Στο 78′ μετά από ωραία κομπίνα στο κόρνερ των Ντούμα Νικολάου και σέντρα του δεύτερου ο Ζαχαρίας Κατσίμπρας πρόλαβε τον Αγριόδημο που έκανε άστοχη έξοδο και έκανε το 2-3 κόντρα στην ροή του αγώνα για τον Ελλήσποντο.

Στα λεπτά που απέμεναν ο Ελλήσποντος με ψυχωμένη άμυνα κράτησε το πολυτιμο 2-3 που του έδωσε μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Καλή η διαιτησία του Κώστα Γκάτσου που όποια λάθη έκανε στον αγώνα δεν καθόρισαν την έκβαση του, άριστοι οι βοηθοί Χριστίνα Κούκουρα και Γιάννης Κελεπούρης.

ΑΟ Χαλκίς(Π.Τοκπασίδης):Αγριόδημος, Τζάβρας, Γκουβέρος, Τόλης, Θωμάς, Τσούτης, Κολιόπουλος, Λάζρι, Λιάσκος (46′ Μπασινάς), Καραχάλιος, Τρεπεκλής.

Ελλήσποντος(Κ.Καλλιμανης): Βασιλείου, Γιαλός, Φτούλης (70′ Νικολάου), Γεωργίου, Ντούκα, Χύσκα, Νάνος, Κατσίμπρας, Κουζούλογλου, Ανέστης (90′ Κουσερής), Ντούμας.