Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν ΑΟ Χαλκίς και Λήλας Βασιλικού στο Δημοτικό Στάδιο, για την 11η αγωνιστική της Α’ τοπικής κατηγορίας.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήρθε για τον ΑΟΧ, στο 11’, όταν μετά από σέντρα του Κολιόπουλου η κεφαλιά του Τρεπεκλή πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 27’ ο Λήλας προηγήθηκε με τον Κούκα, ο οποίος έπιασε ένα πολύ όμορφο σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του Αγριόδημου για το 0-1.

Με την έναρξη του β’ μέρους η Χαλκίδα ανέβασε την απόδοσή της.

Στο 46’ ο Τρεπεκλης με ένα όμορφο πλασαριστό σουτ ανάγκασε τον Μαντά να διώξει σε κόρνερ.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα ήρθε το 1-1 από κεφαλιά του Λάζρι, έπειτα από καλοζυγισμένη σέντρα του Θωμά, στην  «καρδιά» της περιοχής του Λήλα.

Στο 57’ ο Μπασινάς ‘επαιξε το «1-2″ με τον Τρεπεκλή μέσα στην περιοχή του Λήλα, πλάσαρε, αλλά ο Μαντάς μπλόκαρε.

Τελευταία σημαντική ευκαιρία στο παιχνίδι, από τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις, όταν ο Θωμάς έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Τόλης έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μαντά.

Ο ΑΟ Χαλκίς είχε σε γενικές γραμμές την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο μπορούμε να πούμε ότι η κατοχή του ήταν «φλύαρη», αφού δεν μετατράπηκε ποτέ σε καλές ευκαιρίες με εξαίρεση την φάση του 11’. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές, ισοφάρισε και αν ήταν πιο εύστοχος θα μπορούσε να είχε πάρει και την νίκη. Επίσης, οι γηπεδούχοι είχαν παράπονα από την διαιτησιά του Κασομούλη, θεωρώντας πως σε κάποιες περιπτώσεις σφύριζε αρκετά εύκολα φάουλ.

Από την άλλη η ομάδα του Λήλα προσπάθησε περισσότερο να απειλήσει με σουτ και αντεπιθέσεις, ευτύχησε να προηγηθεί με τον Κούκα, αλλά δεν «έχτισε» πάνω στο γκολ με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί και να κινδυνεύσει ακόμη και με την ήττα.

ΑΟ Χαλκίς (Π. Τοκπασίδης): Αγριόδημος, Κολιόπουλος, Γκούβερος, Τζάβρας ( 53’ Τόλης), Θωμάς, Τσούτης, Τσίμπος, Καραχάλιος, Μπασινάς (59’ Μακαντάσης), Λάζρι, Τρεπεκλής (70’ Παλαιολόγος)

Λήλας Βασιλικού (Α. Ταυταρίδης): Μαντάς, Κικίδης, Κάραλης, Χαζαρίδης, Τζαφέρος (86′ Αγγελάκης), Λάμτσε, Παπίλας, Κούκα (90′ Ευαγγελινός), Στρατής (33’ Καρβελάς), Κανάνι, Αναγνώστου.

Διαιτητές: Κασομούλης – Πριόνας – Ιωάννου