Πρεμιέρα για την φετινή σεζόν κάνει σήμερα Κυριακή το Κύπελλο Ελλάδας. Ο φετινός θεσμός είναι πιο διευρυμένος καθώς συμμετέχουν, εκτός από τις ομάδες της Super League και της Football League, οι περσινοί Κυπελλούχοι των Ενώσεων.

Ο Κυπελλούχος Εύβοιας ΑΟ Χαλκίς υποδέχεται στις 4 μ.μ., στο Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας, την Επισκοπή από το Ρέθυμνο.

Οι Κρητικοί βρίσκονται από το απόγευμα του Σαββάτου στην Χαλκίδα με 18μελή αποστολή, οι οποίοι αφού πραγματοποίησαν την τελευταία προπόνηση στο γήπεδο του Γάλλου, πολύ νωρίς το πρωί του Σαββάτου, στην συνέχεια αναχώρησαν ακτοπλοϊκώς.

Εκτός αποστολής έμειναν οι μένουν αναγκαστικά οι Κατσικοκέρης, Ρούσσης και Σερβιλάκης που δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής πριν την 1η Σεπτεμβρίου, οι Τρ. Λαζαρίδης, Γιάννης Νικηφόρος και Ντέιβιντ Ματαραγκάσι που έχουν χάσει κάποιες προπονήσεις και οι Δημήτρης Μανωλακάκης, Νίκολα Γκαβρίλοβιτς και Άγγελος Γκιόκας που αντιμετωπίζουν διάφορα προβλήματα τραυματισμού.

Η 18μελή αποστολή της Επισκοπής αποτελείται από τους: Κελαϊδής, Μανιαδάκης, Σουμπασάκης, Γεωργούλης, Λουμπάκης, Μποτωνάκης, Σέχου, Νάκας, Χαλκιαδάκης, Μπανγκούρα, Τζόρνταν, Τσικουδάκης, Έρι Ματαραγκάσι, Σαββίδης, Κεσίδης, Σωπασής, Πήλιος, Αντωνόπουλος, Φοβάκης.

Παράλληλα με το παιχνίδι της Χαλκίδας, θα διεξαχθούν οι 18 (από τους 20) αγώνες της πρώτης φάσης. Την επόμενη Κυριακή 02/09 θα γίνουν τα παιχνίδια Διαγόρας Βραχνέικων – Αιολικός (16:30) και Κιθαιρών Καπαρελίου – ΑΕ Βαθύλλου Πανσαμιακού (17:00). Η κλήρωση της Β´ φάσης θα πραγματοποιηθεί αύριο Δευτέρα το πρωί στα γραφεία της ΕΠΟ

Το σημερινό πρόγραμμα (LIVE ενημέρωση για την εξέλιξη στο «Δυνατά & Αθλητικα» – Στην πορεία της ημέρας θα προσθέτουμε links για όσα ματς θα έχουν ζωντανή εικόνα)

ΚΥΡΙΑΚΗ 26/8 (17:00)

Δημοτικό Χαλκίδας: AO Χαλκίς – ΑΟ Επισκοπής (16:00)
Γήπεδο ΑΟ Ξάνθης: Άρης Αβάτου-Εθνικός Νέου Κεραμιδίου
ΔΑΚ Κομοτηνής: Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου-ΑΟ Καρδίας
Δημοτικό Παραλιμνίου: Απόλλων Παραλιμνίου – Θράκη Φερών
Δημοτικό «Ανθή Καραγιάννη»: Καβάλα – ΑΣ Γιαννιτσά
ΔΑΚ Αμύνταιου: Ερμής Αμυνταίου – ΑΕ Καλαμπακίου
Δημοτικό Κιλκίς: Αναγέννηση Πλαγιάς – Ηρακλή Πολυκάρπης
Δημοτικό Τσαριτσάνης: Οικονόμος Τσαριτσάνης – ΑΕ Μεσολογγίου
Δημοτικό Πτολεμαΐδας: Μακεδονικός Φούφα – Νίκη Βόλου
Δημοτικό Λευκάδας: Τηλυκράτης – ΑΟ Σελλάνων
Δημοτικό Ιτέας: Αστέρας Ιτέας – Θεσπρωτός
Δημοτικό Αγίου Αντωνίου: Παλληξουριακός – ΑΕ Ξηροβουνίου (15:30)
Δημοτικό Βραχνέικων: Διαγόρας Βραχνεΐκων – Αιολικός
Δημοτικό Κρανιδίου: ΑΕ Ερμιονίδας – Δάφνη Δαφνώνα(16:30)
Δημοτικό Καμαρίου: Θύελλα Καμαρίου – ΑΕ Κηφισιάς (14:30 – LIVE STREAM)
Δημοτικό Κορίνθου: Κόρινθος – Καλαμάτα
Καπαρελλίου: ΠΑΣ Κιθαιρώνας – ΑΕ Βαθύλλου Πανσαμιακού
Δημοτικό στάδιο «Γρ. Λαμπράκης»: Εθνικός – ΑΟ Παλαιόχωρας
Δημοτικό Ελευσίνας: Ηρακλής Ελευσίνας – ΟΦ Ιεράπετρας
Δημοτικό Πυλίου Δωδ/σου: Αντίμαχος Κω – Θύελλα Ραφήνας (18:00)