Μετά από ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από την δύναμη, το πάθος, τις πολλές χαμένες  ευκαιρίες, δοκάρια, χαμένο πέναλτι και δύο γκολ ΑΠΚΟ Δροσιάς και Ηρακλής Ψαχνών αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.

Ο Ηρακλής Ψαχνών άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στην  Δροσιά σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε κάλλιστα να το έχει τελειώσει από το πρώτο μέρος όπου προηγήθηκε με  γκολ του  Μάριο Καραχάλιο στο 22′ με διαγώνιο σουτ 0-1 ,  αλλά έχασε σπουδαίες ευκαιρίες με τον Μήτρου και τον Ανέστη, και πέναλτι στο 36′ με τον Καραχάλιο(ανατροπή του Μήτρου) που από ωραίος έγινε μοιραίος για τον Ηρακλή Ψαχνών.

Στο β’ ημίχρονο ο Ηρακλής Ψ. έπαιξε με την φωτιά έχασε νωρίς με τραυματισμό τον Θ. Σπανό και σπουδαία ευκαιρία με το Γ. Αγγελάτο για το 0-2 με την απόδοσή του να είναι πολύ μέτρια και να ισοφαρίζεται στο 77′ με το γκολ του Ελευθερίου.

Μετά το 1-1 πίεσε με στημένα και μεγάλη κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς την μεγάλη ευκαιρία που θα του έδινε την νίκη στον αγώνα.

Ο ΑΠΚΟ Δροσιάς μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο έχοντας τον αρχηγό του Σωκράτη Ελευθερίου σε πολύ καλή μέρα να είναι η μόνιμή πηγή κινδύνου για την άμυνα του Ηρακλή Ψαχνών, και αφού ο τερματοφύλακας Αραβανής τον κράτησε όρθιο στο πέναλτι του 36′ πήγε τα αποδυτήρια με το 0-1 πίσω στο σκορ.

Στο β’ μέρος η ομάδα του Δημήτρη Αντωνόπουλου ρίσκαρε εκμεταλλευόμενη και την αδυναμία των φιλοξενούμενων να καθαρίσουν τον αγώνα από το α’ ημίχρονο.

Ο Σεινταράσι αρχικά είδε τον Αρχοντάκη να τον σταματά με εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ, με τον τερματοφύλακα του Ηρακλή Ψαχνών να ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία και να μπλοκάρει ή να διώχνει όλες τις σέντρες που επιχειρούσαν οι γηπεδούχοι.

Ο ΑΠΚΟ Δροσιάς πίεσε και στο 77′  μετά από ωραία σέντρα του Δημήτρη Μπασούκου ο Σ. Ελευθερίου πρόλαβε τον Παλαιολόγο και με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-1 μέσα σε πανηγυρισμούς για τους γηπεδούχους.

Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια οριζόντια και τα δύο με το δεύτερο να είναι και το ποιο εντυπωσιακό με τον Παλαιολόγο στο 88′ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του στην προσπάθεια του να διώξει και στην επιστροφή ο Αρχοντάκης μπλόκαρε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μπασούκου.

Το τελικό 1-1 σίγουρα δίνει μία δίκαιη  μοιρασιά με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο καλής απόδοσης στο παιχνίδι.

Πολύ καλή η διαιτησία του Στέλιου Φώτη σε ένα δύσκολο παιχνίδι , καλός με λάθος εκτίμηση στην φάση του 88′ ο πρώτος βοηθός Αντ, Ιωάννου, σχεδόν άριστος ο δευτερος βοηθός Γιάννης Σπανός.

. Όρθιος είδε τον αγώνα ο Πρόεδρος του Ηρακλή Ψαχνών Γιώργος Στούπας στα σκαλιά των κερκίδων του γηπέδου της Δροσιάς.

.Παρών στις εξέδρες του γηπέδου της Δροσιάς ο Πρόεδρος της ΕΠΣΕ Γιάννης Παπακωνσταντίνου.

. Αρκετά ποιο ήρεμος στο β’ ημίχρονο του αγώνα ήταν ο προπονητής του ΑΠΚΟ Δημητρης Αντωνόπουλος μετά από τις «σωστές» παρατηρήσεις που δέχθηκε από τον διαιτητή Στέλιο Φώτη.

.Με την εμφάνιση του στον αγώνα θύμισε Σωκράτη Ελευθερίου από τα παλιά ο αρχηγός της Δροσιάς.

.Μετά από εννιά αγώνες αγώνες πρωταθλήματος και την  αγωνιστική στην Αρτάκη δέχθηκε γκολ ο Ηρακλής Ψαχνών για την ακρίβεια έμεινε η εστία του Αρχοντάκη για 887′ απαραβίαστη σε αγώνα πρωταθλήματος πριν το γκολ του Σ. Ελευθερίου.

ΑΠΚΟ Δροσιάς(Δ.Αντωνόπουλος): Αραβανής,  Νάνος, Σεϊντάρασι, Καρλατήρας, Προβής, Κάκιος, Σωκ. Ελευθερίου, Δουρδουβέλας, Χ. Ελευθερίου, Μπασούκος (89′ Τουλίτσης), Σουλιωτάκης.

Ηρακλής Ψαχνών(Θ.Μεθενίτης): Αρχοντάκης, Χασαπίδης, Σπανός (λ.τ 48′ Δ. Αγγελάτος), Μπακομήτρος, Ρεπετσάς, Τσολάκος, Καραχάλιος (56′ Yiadom), Γ. Αγγελάτος  (62′ Γκάβαλης), Σκριβάνος (66′ Παλαιολόγος), Ανέστης, Μήτρου.