Σε ένα πολύ ενδιαφέρον φιλικο αγώνα την Κυριακή 13/8/2023 ο Απόλλων Ερέτριας υποδέχθηκε τον ΑΠΚΟ Δροσιάς με τους δύο προπονητές Αντώνη Τσαραντάνη και Γιώργο Λάμπρου να βγάζουν χρήσιμα συμπεράσματα για την συνέχεια σε Κύπελλο, πρωτάθλημα, και Λιγκ απ Ευβοίας που έρχονται μέσα στο “Βαρύ” αγωνιστικά Σεπτέμβριο.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν στην διάθεσή τους Αντώνη Νικολάου και τον νεοαποκτηθή Δημήτρη Μανδράκα, ενώ έπαιξαν οι “νέοι” Γιώργος Κωνστανταγκας, Δημητρης Τσούτσης, Αλέξ Πομάρες, Μπρούνο Κελάι, Λάμπρος Καρλατήρας δείχνοντας με το καλημέρα ότι μπορούν να βοηθήσουν τον Απόλλωνα που σίγουρα με την εμφάνιση του μοίρασε υποσχέσεις για την νέα περίοδο.

Από την άλλη ο ΑΠΚΟ Δροσιάς του Γιώργου Λάμπρου έχοντας παίξει ακόμα ένα δίτερμα προπονητικού χαρακτήρα με την  ΑΕ Χαλκίδας  σε λιγότερο απο 24ώρες στο Τσαλικη Παπίλα επικρατώντας με 0-3, δέν είχε τους Γιώργο Αγγελάτο, Κώστα Σπανό, Αντώνη Ντούκα, Κώστα Μυτάκη, Ιάκωβος Κυράνα, Αργύρης Σακκά, και ο Χάρης Ελευθερίου είδε τα υπόλοιπα να αντιδρούν καλά σε κόπωση και ανάγκες του αγώνα και να μοιράζουν υποσχέσεις για την δύσκολη συνεχεία που έρχεται σέ όλες τις διοργανώσεις

Τα γκολ του αγώνα :

Στο 4′ του αγώνα ο Δημητρης Τσούτσης εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα του ΑΠΚΟ και με ψύχραιμο πλασέ νίκη τον Σωτηρόπουλο κάνοντας το 1-0 για τον Απόλλωνα Ερέτριας.

Στο 50′ του β’ ημιχρόνου ο Στέφανος Θανάσι με “άπιαστο” δεξί βολ-πλανε έστειλε την μπάλα στο “Γ” του Βλάμη κάνοντας το 2-0 για τον Απόλλωνα Ερέτριας.

Στο 64′ από λάθος εκτίμηση και κακό κοντρόλ του Κελάι η μπάλα έφθασε στο Ηλία Αργυρό που με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 2-1 για τον ΑΠΚΟ Δροσιάς που ήταν και τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Τον αγώνα σφύριξε με επιτυχία ο Μάριο Πόγκας με άριστους του βοηθούς Γιώργκο Σταμούλη και Δήμητρα Γιδάρη.