Ο Απόλλων Ερέτριας με γκολ του Κανάνι πήρε τεράστια νίκη επικρατώντας με 1-0 του Α.Ο.Χαλκίς σπάζοντας παράλληλα το αήττητο των Χαλκιδέων που μέχρι τώρα μετρούσαν πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Βαλκάνου καλά διαβασμένο κατάφερε να πάρει το τρίποντο αγωνιζόμενο με περίσσιο πάθος,αγωνιστική προσήλωση, και στηριζόμενο κυρίως στις επινοήσεις των Κανάνι και ρούσσου στην κόντρα επίθεση έκανε τις φάσεις που σε μία από αυτές ο βραχύσωμος επιθετικός τη μετέτρεψε σε γκολ.

Ο Α.Ο.Χ. από την άλλη πλευρά στην χειρότερη φετινή του εμφάνιση έφυγε με άδεια τα χέρια από την Ερέτρια με τις απουσίες των Κωνσταντάγκα και Κολιόπουλου να είναι εμφανής.

Χαρακτηριστικό της απουσίας εναλλακτικών λύσεων για τον Π.Τοκπασίδη είναι το γεγονός πως ο προπονητής των Nerazzuri προχώρησε σε μία μόλις αλλαγή παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ και η ομάδα δεν είχε καλό πρόσωπο.

Μόλις στο οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Φ.Τρεγκάι από πλεονεκτική θέση να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια.

Η Χαλκίδα απάντησε στις ευκαιρίες δέκα λεπτά αργότερα με την κεφαλιά του Τόλη έπειτα από εκτέλεση φάουλ να μη βρίσκει στόχο.

Με τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα ασκώντας πίεση αρκετά  ψηλά μην αφήνοντας τον αντίπαλο να κάνει παιχνίδι και κλέβοντας αρκετές μπάλες στο 26΄ χάθηκε τεράστια ευκαιρία με τον Κικίδη από το ύψος του πέναλτι να πλασάρει δίπλα από τα δοκάρια.

Στην επανάληψη ο Απόλλων μπήκε πιο αποφασισμένος και ευτύχησε να προηγηθεί στο 52΄ όταν ο Κανάνι που δέχτηκε την κάθετη μπαλιά βρέθηκε μόνος απέναντι στον  Αγριόδημο έκανε το 1-0.

Στα τελευταία είκοσι λεπτά οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Καρβελά στο 74΄ να επιχειρεί τη σέντρα σουτ και τον Σακκή με υπερένταση να διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Η καλύτερη ευκαιρία για τον Α.Ο.Χ. ήρθε στο 78΄ με τον Παλαιολόγο να μην καταφέρνει να βρει στόχο από κοντινή θέση σημάδι πως ο νεαρός δεν έχει την σπιρτάδα που τον διέκρινε την περσινή περίοδο.

Απόλλων Ερέτριας (Δημήτρης Βαλκάνος): Σακκής, Αντζέλι, Μ. Καρλατήρας, Σμπηλήρης, Λ.Καρλατήρας, Κικίδης (62΄Κρεμασμένος) Κανάνι, Παριανός (81΄Κατσαρής) Κ.Τρεγκάι (85΄Τσίγκας) Ρούσσος, Φ.Τρεγκάι (62΄Μορφούλης)

Α.Ο.Χαλκίς (Π.Τοκπασίδης): Αγριόδημος, Καρβελάς, Τζάβρας, Τόλης, Θωμάς, Τσούτης, Μακρής (61΄Πάλλης) Καραχάλιος, Παλαιολόγος, Λούκας, Χαλιώτης