Σπουδαίο τρίποντο ανάσα πήρε ο Απόλλων Ερέτριας απέναντι στο Ελλήσποντο Νέας Λάμψάκου χάρη στην νίκη με 1-0 που ήρθε μετά από γκολ του Μώρου στο 49′ του β’ ημιχρόνου.

Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από την δύναμη, το πάθος, την ένταση, τρεις κόκκινες καρτες,  σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρου που τηρουμένων των αναλογιών ήταν σε καλή κατάσταση.

Ο Απόλλων Ερέτριας με νέο προπονητή το Γιάννη Καρβέλη στην δεύτερη του θητεία στον πάγκο των Ερετριάνων ήθελε να επιστρέψει στις νίκες μετά από σερί 3 ισοπαλίες και μία ήττα που το τελευταίο μήνα και τα κατάφερε κάνοντα ποδαρικό με το δεξί στην νέα του ομάδα.

Ο Ελλήσποντος του Κώστα Καλλίμάνη που κάνει τον καλύτερο του πρώτο γύρο στην Α ΕΠΣΕ μέχρι στιγμής ηττηθηκε σε ενα ματς που αξιολόγωντας τις ευκαιρίες θα μπορούσε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Ερέτρια.

Στο 26′ λάθος του Γεωργίου ο Μουτουσίδης κλέβει την μπάλα αλλά ο βασιλείου σώζει εκπληκτικά και κρατάει το 0-0.

Στο 35′ ο Ντούμας γυρίζει για τον Κουζούλογλου αυτός πλάσάρει πιεζόμενος για να διώξουν οι αμυντικοί του Απόλλωνα σε κόρνερ.

Στο 44′ είχαμε την φάση που συμμάδεψε την εξέλιξη του αγώνα ο Ντούμας μπήκε στην περιοχή έπεσε μετά από μαρκάρισμα του Μπισμπικόπουλου ο Παπακυριάκος θεώρησε ότι ο Ψαχνιώτης επιθετικός του Ελλήσποντου έκανε «θεατρο» και του έδειξε 2η κίτρινη κάρτα αλλά δεν τον «απόβαλε» προφανώς από λάθος του σημείωση στο μπλοκάκι του μετά από ένα λεπτό έληξε το ημίχρονο και εκεί μετά από συνεννόηση με τους βοηθούς του έδειξε την άγουσα για τα αποδυτήρια στον Ντούμα .

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μώρο να μπαίνει στην θέση του Ρούσσου και τέσσερα λεπτά αργότερα αποδείχθηκε η χρυσή αλλαγή μιας και στο 49′ μετά από ασίστ του Μουτουσίδη βρέθηκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Βασιλείου κάνοντας το 1-0 για τον Απόλλωνα Ερέτριας.

Ο Ελλήσποντος παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο ανέλαβε την πρωτοβουλία πιέζοντας τον Απόλλωνα με στημένα κυρίως και με μακρινά σουτ που δεν έβρισκαν τον στόχο με καλύτερο όλο ένα σουτ του Κατσίμπρα που πέρασε διπλά από το αριστερό δοκάρι του Τόρα.

Στο 85′ είχαμε την «εκρηξη» ο Γεωργίου έκανε ένα δυνατό τάκλιν και φάουλ στον Λάμπρου ο Γιάννης Σταματάκος ζήτησε εξηγήσεις και ο Παπακυριάκος τον απέβαλε με τους παίχτες των δύο ομάδων να ανταλλάσουν αρκετά «κοσμητικά επίθετα» στην ίδια φάση αποβλήθηκε ο Χίουσκα με τον παίχτη του Ελλήσποντου να διαμαρτύρεται έντονα για την αποβολή αυτή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε μετά από τέσσερα λεπτά και ο Παπακυριάκος έδειξε δικαιολογημένη καθυστέρηση 8 λεπτών.

Στο 93′ ο Ελλήσποντος παραλίγο να ισοφαρίσει μετά από φάουλ του Μπούρικα ο Ερμής Τόρα απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 95′ ο Νικολάου μπήκε στην περιοχή για να κοπεί τελευταία στιγμή από τον Μπισμπικόπουλο.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει μια νίκη ανάσα για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι αποχώρησαν έχοντας τρομερά παράπονα από την διαιτησία του Θανάση Παπακυριάκου με τις διαμαρτυρίες να επικεντρώνονται στην 2η κίτρινη του Ντούμα , την αποβολή του Χιούσκα , άλλα και την αλόγιστη χρήση πολλών καρτών εις βάρος τους

Η διαιτησια Θανάση Παπακυριακου είχε παράπονα και από τις δύο ομάδες και σίγουρα είχε λάθη κυρίως στον πειθαρχικό τομέα καλοί ήταν οι δύο βοηθοί Γιώργος Πασχαλίδης και Βαγγέλης Καρράς.

Απόλλων Ερέτριας(Γ.Καρβέλης): Τόρα, Καραμέτσος (85′ Μήτρου), Λάμπρου, Ρούσσος (46′ Μώρος), Μπισμπικόπουλος, Αντζελι, Πετράκης, Κικίδης (64′ Τρεγκάι, 93′ Συκάς), Μπασούκος, Σταματάκος, Μουτουσίδης.

Ελλήσποντος(Κ.Καλλιμάνης):Βασιλείου, Ντούκα (68′ Γιαλός), Μπούρικας, Γεωργίου, Μάλλιαρης (56′ Νάνος), Χύσκα, Νικολάου, Κατσίμπρας, Κουζούλογου, Ανέστης, Ντούμας.