Μεγάλη και σημαντική νίκη πέτυχε ο Απόλλων Παραλίας, με 3-1 και ανατροπή του σκορ, απέναντι στον πρώτο της βαθμολογίας Ευβοϊκό Αγ.Νικολάου, για την 14 αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας.

Το παιχνίδι:

Στο 13′ το 0-1 από τον Κρεμασμένο! Ο Αποστόλου με μία προσωπική ενέργεια θα μπει στην περιοχή, θα γυρίσει την μπάλα, και ο Κρεμασμένος με ένα χαμηλό σουτ θα την στείλει  στην αριστερή γωνία του Γκάκου.

Στο 26′ το 1-1 από τον Λιάνα! Ο Δάσκος θα εκτελέση το φάουλ με σέντρα, ο Τσίμπος δεν θα υπολογίσει σωστά και θα χάσει την μπάλα, εκείνη θα στρωθεί στον Κανάνι, ο οποίος θα πασάρει στον Λιάνα, που θα φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Τρία λεπτά αργότερα ο Κανάνι θα κάνει το 2-1! Έπειτα από όμορφη μπαλιά του Κοσμά Δάσκου, ο Κανάνι θα βγει στην κόντρα και θα ευστοχήσει απέναντι στον Τσίμπο.

Στο 31′ πάλι ο Κανάνι θα βγει στην κόντρα, θα πλασάρει, αλλά ο Τσίμπος θα επέμβει σωτήρια.

Στο 37ο λεπτό ο Δάσκος το 3-1! Ο επιθετικός του Απόλλωνα θα βγει στην κόντρα μετά από μπαλιά του Κηπιώτη, θα περάσει τον τερματοφύλακα του Ευβοϊκού και θα ανεβάσει το σκορ στο 3-1. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Ημίχρονο 3-1.

Στο 59′ η πρώτη σημαντική ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Μήτρου εκτελεί με σέντρα στην μεγάλη περιοχή το φάουλ, θα γίνει έναν γυριστό από παίκτη του Ευβοϊκού,με την μπάλα να βρίσκει σε σώματα και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για πέναλτι, όμως ο ρέφερι είπε «παίζεται». Στην εξέλιξη της φάσης ο Μεταξάς θα βγάλει τον Δάσκο απέναντι στον Τσίμπο, αλλά ο κίπερ του Ευβοϊκού θα πραγματοποιήσει ακόμη μία σωτήρια επέμβαση.

Στο 68′ ένα δυνατό σουτ του Γιαννουκάκου θα περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκάκου, ενώ στο 70′ η κεφαλιά του του Ντούνα θα έχει την ίδια κατάληξη.

Στο 75′ η εκτέλεση κόρνερ του Κανάνι θα βρει το οριζόντιο δοκάρι του Τσίμπου.

Τελικό 3-1.

Αν και το «εύκολο θύμα» είναι ο τερματοφύλακας Τσίμπος του Ευβοϊκού, για το λάθος του στο πρώτο γκολ, αξίζει να σημειωθεί πως κράτησε την ομάδα του,καθώς «έβγαλε» δύο σίγουρα γκολ. Επίσης, η άμυνα του Ευβοϊκού δεν ήταν και στην καλύτερή της μέρα, αφού δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει τις γρήγορες αντεπιθέσεις του Απόλλωνα Παραλίας.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα και παρότι βρέθηκαν από νωρίς να ¨κυνηγάνε» το σκορ, μπόρεσαν και ανέτρεψαν πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, φέρνοντας τούμπα το σκορ μέσα σε μόλις τρία λεπτά.

Απόλλων Παραλίας: Γκάκος, Ρίζος, Κοροβέσης Χρ., Δημητρίου, Πατρινός, Κωνσταντόπουλος, Κανάνι, Κηπιώτης, Δάσκος (66′ Λουκάς), Λιάνας, Μεταξάς (74′ Ζία).

Ευβοϊκός Αγ.Νικολάου: Τσίμπος, Λύκος, Ντούνας, Αυλωνίτης, Μαραγκός Π., Νάνος, Κρεμασμένος (60′ Ανδρέου), Τζάνος (46′ Μαραγκός Λ.), Γιαννουκάκος, Μήτρου, Αποστόλου.

Διαιτητές: Παπαποστόλου – Μακρής – Παππάς