Με νικητή τον Απόλλωνα Παραλίας  έληξε το «περιβόητο» παιχνίδι με αντίπαλο τον Κεραυνό Χαλκίδας στο γήπεδο της Παραλίας.

Το αγωνιστικό κομμάτι έρχεται σε δεύτερη μοίρα μιας και οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων , και οι διοικήσεις τους απέδειξαν ότι έβαλαν στην άκρη τα όσα κακώς έγιναν στον πρώτο αγώνα και πρόσφεραν ωραίο θέαμα στο περίπου 200 θεατές που ήταν περιμετρικά του γηπέδου.

Οι θεατές ήταν άψογοι και ιδιαίτερα των γηπεδούχων ενθάρρυναν τους παίχτες του Απόλλωνα με συνθήματα βεγγαλικά και χαρτάκια σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Το μοναδικό μελανό σημείο στην συμπεριφορά των φιλάθλων του Απόλλωνα ήταν τα εμετικά συνθήματα που ακούστηκαν εις βάρος της «πέτρας του σκανδάλου’ του πρώτου αγώνα Νίκου Κουζούλογλου, και το άθλιο σύνθημα που αναγραφόταν πάνω σε ένα πανό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Απόλλων Παραλίας προηγήθηκε με 1-0 χάρη στο γκολ του Κανανι με απ ευθείας χτύπημα φάουλ στο 5′ λεπτό .

Ο Κεραυνός Χ. στηριζόμενος στα καλά χτυπήματα φάουλ του παίχτη προπονητή Αλέκου Συνοδάκη είδε τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα Κυριάκο Γκαγκο να του λέει τρία όχι και να κρατά το μηδέν στο πρώτο ημίχρονο.

Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Λιάνας έδωσε έτοιμο γκολ στον Κανάνι και αυτός από υπερβολική σιγουριά αστόχησε χάνοντας μοναδική ευκαιρία για το 2-0.

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε όπως ήταν φυσιολογικό με την ομάδα του Παντελή Μάλαμα να προσέχει τα μετόπισθεν και να προσπαθεί στην κόντρα επίθεση να πετύχει το δεύτερο τέρμα.

Ο Κεραυνός Χ. έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Ασημάκο να ισοφαρίσει με τους αμυντικούς του Απόλλωνα να προλαβαίνουν και να διώχνουν σε κόρνερ.

Ο Απόλλων Παραλίας με την σειρά έβγαλε αρκετές αντεπιθέσεις με τους Κανάνι, Δάσκο, αλλά στην τελική πάσα , και στην τελική προσπάθεια τα χάλαγε και το 1-0 μηδέν παρέμεινε.

Στο 88′ ο Γαληγιάννης αποβλήθηκε με κόκκινη από τον διαιτητή Παπακυριάκο για διαμαρτυρία στο βοηθό Αντωνίου για ανατροπή του από τον Οδυσσέα Δημητρίου.

Το τελικό 1-0 βρήκε νικητή τον Απόλλωνα Παραλίας και τον έστειλε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ρεσιτάλ  διαιτησίας του «Ιπτάμενου» Θανάση Παπακυριάκου με πολύ καλούς τους βοηθούς του Προκόπη Τσιφλάκο, και Χάρη Αντωνίου.

Απόλλων Παραλίας(Π.Μάλαμας): Γκαγκος, Λέκκος, Κοροβέσης Χρ., Δημητρίου, Πατρινος, Κωνσταντόπουλος, Κανάνι(92’Αντωνίου Τ.), Κηπιώτης, Δάσκος(83′ Νερούτσος), Λίανας(89′ Ζία), Μεταξάς(68′ Λουκάς).

Κεραυνός Χαλκίδας: Εμμανουιλίδης, Δουρμουσογλου, Καρκαλής, Σαμαρτζής, Στάμου, Συνοδάκης, Σάλεμ, Γαληγιάννης, Ασημάκος(63′ Αντωνίου Γ.), Κουζουλογλου, Ρουσσος.