Σε ένα συγκλονιστικό τελικό που “έσπασαν” καρδιές, ο Απόλλωνας Χαλκίδας επικράτησε του Πρωτέα Σχηματαρίου με 44-39 και αναδείχθηκε πρωταθλητής περιόδου 2019-2020 στην κατηγορία των Παίδων.
Ο τελικός ήταν όπως αναμενόταν ένα παιχνίδι αμφίρροπο, με πολύ νευρικότητα, άγχος, πολλά λάθη και μεγάλη αστοχία εκατέρωθεν. Χαρακτηριστικό του α’  δεκαλέπτου το σκορ 9-5 με προηγούμενο τον Απόλλωνα.
Ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει ένα μικρό προβάδισμα και στο β’ δεκάλεπτο κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ του σκορ 21-16.
Στην γ’ περίοδο ο Απόλλωνας με άμυνα που “τσάκιζε κόκαλα” φάνηκε να καθαρίζει το παιχνίδι ξεφεύγοντας με 7 πόντους διαφορά( 34-27)
Ο Πρωτέας όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας έφερε το παιχνίδι στα ίσια, δύο λεπτά πριν την λήξη και ισοφάρισε σε 37-37.
Ο πρωταθλητής πλέον θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.
Οι παίκτες του Απόλλωνα έχοντας πιο καθαρό μυαλό στις τελευταίες επιθέσεις, κατάφεραν να σημειώσουν 5 καθοριστικούς πόντους(Πολύχρονος καλάθι-βολή, Μάρκου καλάθι) να κερδίσουν το παιχνίδι και να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.
Η κόρνα της γραμματείας βρήκε παίκτες και προπονητές του Απόλλωνα ένα κουβάρι στο κέντρο του γηπέδου να πανηγυρίζουν έξαλλα την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος Παίδων στην ιστορία του.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοτσιμπός-Καραμπιτσάκος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-5, 21-16, 34-27, 44-39
ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ(Γκλιάτης-Νικολάου): Μοιρώτσος 10, Κοτρογιάννης Β., Λειβαδίτης 9(1), Σταματίου 1, Μάρκου 14(1), Πολύχρονος 3, Τριάντης, Κοτρογιάννης Ι. 2, Αποστολάτος 5(1), Στρατής
ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ(Χαντζής-Μπαλάφας): Μεθενίτης, Μπελιάς 5(1), Μπέτα Α., Χαντζής 5(1), Μπέτα, Αντωνόπουλος 21, Σκρέκος, Σταμπούρλος 2, Σύρμας 6, Βόγγελης