Ντέρμπι κορυφής με τα όλα του ήταν το παιχνίδι μεταξύ των ΄΄ερυθροκίτρινων΄΄ της Αρτάκης και του ΄΄δικεφάλου΄΄ της Χαλκίδας. Κατάμεστη κερκίδα, με τους φιλάθλους των δύο ομάδων να συνυπάρχουν πολιτισμένα, δημιουργώντας μια ξεχωριστή ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα, που γινόταν πιο έντονη απ΄ το γεγονός ότι διεξήχθη υπό το φως προβολέων (δικαιώθηκε για την αλλαγή στην ώρα διεξαγωγής η ΕΠΣΕ, κάτι που αξίζει να επαναλάβει όταν το επιτρέπουν οι συνθήκες και σε ανάλογες περιπτώσεις). Αγωνιστικά επίσης η συνάντηση είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, με πολλές μονομαχίες, έντονο πάθος και αγωνία μέχρι τέλους! Η Αρτάκη ήταν η νικήτρια, αλλά πέρα απ΄ αυτό μπορεί κανείς να πει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις μεγάλος νικητής  βγαίνει το ευβοϊκό ποδόσφαιρο. Φοβερό το ξεκίνημα του ΑΟΝΑ, που έχει τέσσερις νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές, ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του!

Το ανανεωμένο συγκρότημα του Παναγιώτη Τοκπασίδη, που το καλοκαίρι ανέλαβε την ομάδα, με έξυπνη τακτική και την απαραίτητη τύχη κατάφερε να διαχειριστεί ορθολογικά το παιχνίδι, απέναντι σ΄ έναν πιο έμπειρο και -τουλάχιστον θεωρητικά- πιο ποιοτικό αντίπαλο, που φέτος λογίζεται ως αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Οι γηπεδούχοι έδειξαν πως διαθέτουν την απαραίτητη φυσική κατάσταση, ώστε να πρεσάρουν τον αντίπαλο απ΄ την πρώτη πάσα σ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα. Αυτό δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη της ΑΕΚ και έδωσε πολλές μπάλες στον ΑΟΝΑ, από κλεψίματα. Αμυντικά, παρά την έλλειψη του βασικού τερματοφύλακα Τσάμαρη (τιμωρημένος λόγω κόκκινης απ΄ το παιχνίδι με την Ερέτρια), τον οποίο αναπλήρωσε ο Μώρος, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους. Ο νεαρός γκολκίπερ των Αρτακιανών μπήκε κατευθείαν στα ΄΄βαθιά΄΄, όπως είναι λογικό παρουσιάστηκε τρακαρισμένος, κάτι που τον οδήγησε σε 1-2 περιπτώσεις να πλησιάσει το ΄΄τσάφ΄΄, αλλά γενικά -ειδικά όσο πέρναγε η ώρα- έδειξε πολύ καλά στοιχεία και έκανε θετικές επεμβάσεις όταν χρειάστηκε. Παράλληλα οι συμπαίκτες του φρόντισαν να τον προστατεύσουν, μη επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να κάνουν πολλές τελικές.

Η φάση που έκρινε τον αγώνα έγινε μόλις στο τέταρτο λεπτό, στην πρώτη επιθετική προσπάθεια του παιχνιδιού γενικότερα, με τον Μπαλαμπάνη να σεντράρει απ΄ τ΄ αριστερά στην ΄΄καρδιά΄΄ της μεγάλης περιοχής προς τον ακάλυπτο Σεχάι, που οριζοντιώνοντας το σώμα του με το έδαφος, τοποθέτησε κατάλληλα το κεφάλι του ώστε να στείλει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Μητακίδη, που παρότι έπεσε δεν μπόρεσε καν να βρει την μπάλα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι, κάτι που μάλλον αιφνιδίασε τους αντιπάλους τους και έχασαν ευκαιρία για δεύτερο γκολ στο 11΄, με τον Μαντά με κάθετη να τροφοδοτεί τον Κολιόπουλο, ο οποίος με διείσδυση έφτασε ως τα όρια της μικρής περιοχής και έπειτα έκανε διαγώνιο πλασέ το οποίο όμως μπλόκαρε ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Σταδιακά η ΑΕΚ ισορρόπησε, ξεπερνώντας το ότι δέχτηκε τέρμα σχεδόν απ΄ τ΄ ΄΄αποδυτήρια΄΄ και στο 18΄ έφτασε κοντά στην ισοφάριση με ψηλοκρεμαστή μακρινή εκτέλεση φάουλ απ΄ τον Ταυταρίδη, που ανάγκασε τον Μώρο να πέσει στην αριστερή του γωνία και με το ένα χέρι να παραχωρήσει κόρνερ. Γενικά ήταν φανερό πως οι παίχτες του Αντώνη Αυλωνίτη είχαν εντολή να προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν την απειρία του Μώρου, όμως οι γηπεδούχοι φρόντιζαν να καλύπτουν όσο το δυνατόν περισσότερους χώρους, ώστε να μην είναι εύκολο στον αντίπαλο να βρει ελεύθερο πεδίο για μακρινά σουτ.enartaki_banner759x175Στην συνέχεια παρότι δεν είχαμε πολλές φάσεις ως την ανάπαυλα, το παιχνίδι είχε αρκετά καλό ρυθμό, με την πρωτοβουλία των κινήσεων να μοιράζεται ανά διαστήματα. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του α΄ μέρους ο ΄΄δικέφαλος΄΄ πίεσε και μάλιστα στο 40΄είχε μια καλή στιγμή, όταν -μετά από κούρσα απ΄ τα δεξιά- ο Λούκας με παράλληλη σέντρα βρήκε τον Βεζιρτζόγλου στο ύψος περίπου του πέναλτι. Ο επιθετικός της ΑΕΚ επιχείρησε δυνατό σουτ, το οποίο βρήκε σε σώμα αμυνομένου, άλλαξε πορεία και έφυγε κόρνερ. Το πρώτο μισάωρο της επανάληψης δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου, το παιχνίδι πήγε στην δύναμη και είχε ελάχιστες φάσεις. Στο 62΄ η ΑΕΚ απείλησε με τον Γιώργο Αγγελάτο να βγαίνει τετ-α-τετ απ΄ το πλάι με τον Μώρο, με νικητή τον τερματοφύλακα του ΑΟΝΑ, που πρόλαβε να διώξει πριν επιχειρήσει τελική ο αντίπαλος του. Οχτώ λεπτά μετά οι γηπεδούχοι ΄΄απάντησαν΄΄ με γρήγορη επίθεση, που ξεκίνησε με ΄΄ελεύθερο΄΄ του Ταψή προς τον Σεχάι, που με μακρινή κάθετη τροφοδότησε τον Κολιόπουλο, που παρά την πίεση του Τσούτη, κατάφερε να φτάσει ως τα όρια της μεγάλης περιοχής και με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα πάνω απ΄ την δεξιά συμβολή των δοκών της εστίας του Μητακίδη, ενώ αν πήγαινε μέσα μάλλον θα ΄΄έγραφε΄΄. Απο κει και πέρα η Αρτάκη προσπάθησε να ΄΄παίξει΄΄ με το χρονόμετρο, ΄΄ροκανίζοντας΄΄ σε κάθε ευκαιρία πολύτιμα δευτερόλεπτα και είχε το νου της αποκλειστικά και μόνο να υπερασπιστεί το γκολ της νίκης. Η ΑΕΚ λοιπόν, ειδικά μετά το 80΄ πίεσε παρά πολύ.

Είχε δύο καλές φάσεις μέσα σε ένα λεπτό: στο 81΄ ο Μπακομήτρος έγινε τελικός αποδέκτης αντεπίθεσης και ανενόχλητος πήρε κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ΄ το δεξί κάθετο του Μώρου και ένα λεπτό μετά Γιώργος Αγγελάτος και Βεζιρτζογλου, συνδυάστηκαν ωραία με ΄΄τριγωνάκι΄΄ και με τον δεύτερο να μπαίνει στην μεγάλη περιοχή, όμως δεν μπόρεσε να σουτάρει όπως θα επιθυμούσε, αφού ο Μαστροκώστας τον ακολούθησε και την κατάλληλη στιγμή με προβολή έδιωξε σωτήρια. Στο 90΄ ο Λούκας απείλησε με δυνατό ευθύβολο σουτ, όμως ο Μώρος κάλυψε ωραία την γωνία του και μπλόκαρε. Τέλος στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, στην τελευταία φάση του αγώνα, χάθηκε μάλλον η πιο κλασσική ευκαιρία από πλευράς ΄΄δικέφαλου΄΄, όταν μετά από σέντρα του Θωμά, ο Βεζιτζόγλου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι και να περάσει έξω, στον αγωνιώδη επίλογο του ντέρμπι.

Αρτάκη (Τοκπασίδης): Μώρος, Μαστροκώστας (82΄ Πεππές), Μπαλαμπάνης, Ταψής, Πουρνής, Σεχάι, Μπασούκος (90΄+1΄ Αποστόλου), Κονόμι, Μαντάς, Μιχαλάς (90΄+6΄ Κηρύκος).

ΑΕΚ Χαλκίδας (Αυλωνίτης): Μητακίδης, Τζάβρας, Κοκκάλας, Μπακομήτρος, Θωμάς, Τσούτης, Λούκας, Ταυταρίδης, Ανέστης (69΄ Βρέττος), Βεζιρτζόγλου, Αγγελάτος Δ. (46΄ Αγγελάτος Γ.).