Πολύτιμη νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής πέτυχε η Αρτάκη στο Στάδιο «Νίκος Κίλιμπας» επικρατώντας της Κορίνθου 2006  με 2-1.

Η ομάδα του Μιχάλη Μαυρου ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο πετυχαινοντας ένα γκολ με τον Βεζυρτζόγλου με πέναλτι στο 34′, ένα πέναλτι που κέρδισε ο νεαρός Τσίγκας που ήταν μία από τις αποκαλύψεις των ερυθροκίτρινων στον αγώνα.

Ο ΑΟΝΑ είχε σε εξαιρετική μέρα τους Βεζυρτζόγλου , και Σπανό να κάνουν άνω κάτω την άμυνα τις Κορίνθου 2006 να έχουν πολύ καλές στιγμές και για περισσότερα γκολ στο α’ ημίχρονο.

Ο Μιχάλης Μαύρος είδε τον νεαρό Τσιγκα να είναι η ευχάριστη εκπληξη να κερδίζει πέναλτι να είναι μέσα στις φάσεις και να δηλώνει παρόν αγωνιστικά.

Στο β’ ημίχρονο όμως η απόδοση της Αρτάκης έπεσε κατακόρυφα η Κόρινθος πήρε μέτρα στο γήπεδο χωρίς να γίνει απειλητική προς την εστία του Ναβροζίδη.

Το 1-1 ήρθε σε μία στιγμή που η Αρτάκη προσπαθούσε να ανακάμψει στο 66′ μετά την ασθενή απόκρουση του Ναβροζίδη ο Γεωργίου γύρισε την μπάλα και ο Αγγελόπουλος με προβολή έκανε το 1-1 για την Κόρινθο από το πουθενά.

Ο Μιχάλης Μαύρος ρίσκαρε έβγαλε από τον αγώνα τον Παπαδάκη που είχε πρόβλημα στον προσαγωγό και έριξε τον νεαρό Λειβαδίτη , και αυτός τον δικαίωσε στο 75′ με σέντρα ξυραφιά βρήκε τον Χατζηστάμου και αυτός με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-1 μέσα σε ντελίριο πανηγυρισμών.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν να παγώσουν στο 94′ το «Νίκος Κίλιμπας» με την κεφαλιά του τερματοφύλακα Αθανασόπουλου να πέρνα μόλις άουτ και τον αγώνα να λίγει με την Αρτάκη μεγάλη νικήτρια του ματς.

Τον αγώνα σφύριξε ο Βασίλης Στάμος που ελέγχεται για την φάση του α’ ημιχρόνου όταν ο τερματοφύλακας της Κορίνθου 2006 απόκρουσε το πλασέ του Τσιγκα έξω από την περιοχή και του έδειξε μόνο κίτρινη κάρτα, με βοηθούς τους Παπαδόπουλου Παναγιώτη και Όντο Κωνσταντίνο.

Αρτάκη(Μ.Μαυρος): Ναβροζίδης, Χατζηστάμου, Καραλής, Μπελίτσος, Καραμπάς, Μαυρόπουλος, Παπαδάκης (69′ Λειβαδίτης), Ντελέκος, Σπανός (62′ Πατερίτσας), Βεζιρτζόγλου (92′ Κνέζεβιτς), Τσίγκας.

Κόρινθος 2006(Χ. Καρσιώτης): Αθανασόπουλος, Κωστόπουλος, Φίλης, Δημητρίου, Ντερτιλής, Μαγγίνας (46′ Κουϊμέλης), Αγγελόπουλος (85′ Παπανικολάου), Τσιριγώτης (77′ Τσατσόπουλος), Γεωργίου, Ράπτης, Κατσούκης.