Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ευβοίας κατάφερε να πάρει η ομάδα του ΑΟ Νέας Αρτάκης, χάρη στο 1-0 στον σημερινό επαναληπτικό, αλλά φυσικά και τα δύο εκτός έδρας γκολ του πρώτου αγώνα.

Η Αρτάκη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 5ο λεπτό ο Ντελέκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Δρενάφτση.

Στο 13′ ο Τσίγκας μετά από πολύ όμορφη ατομική ενέργεια έκανε το σουτ, αλλά ο Δρενάφτσης έδιωξε σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντελέκου, ο Καραμπάς πήρε την κεφαλιά, με τους παίκτες της Μακρυκάπας να διώχνουν την μπάλα πριν περάσει την γραμμή, ενώ εκείνοι του ΑΟΝΑ διαμαρτυρήθηκαν για γκολ.

Στο 25′ η πρώτη καλή στιγμή της Μακρυκάπας, όταν ο Σίδερης σούταρε, αλλά ο Ναβροζίδης απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 47′ το γκολ της πρόκρισης από τον Βαγγέλη Παπαδάκη, μετά από σέντρα του Τσίγκα από δεξία.

Στο 51′ έπειτα από λάθος της Μακρυκάπας στην μεσαία γραμμή ο Σπανός βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά το διαγώνιο σουτ του δεν βρήκε εστία.

Στο 76′ ο Λέκκας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδια σε ισορροπία, αλλά το κοντινό πλασέ του κατέληξε στα χέρια του Ναβροζίδη, μετά το γύρισμα του Σίδερη.

ΑΟ Νέας Αρτάκης (Μιχάλης Μαύρος): Ναβροζίδης, Χατζηστάμου, Κάραλης (52′ Μπαλαμπάνης), Καραμπάς, Μπελίτσος, Μαυρόπουλος, Ντελέκος, Πατερίτσας (55′ Λούκας), Παπαδάκης (80′ Κνέζεβιτς), Τσίγκας, Σπανός (55′ Λειβαδίτης).

Μακρυκάπα (Νίκος Κιαπέκος-Β. Θαλάσσης): Δρενάφτσης, Βουρδάνος, Δημ. Χασάνδρας, Στούπας (59′ Κούκουρας), Πουρνής, Μπασινάς, Γκίκας, Λέκκας, Σακκάς (50′ Τσούτσης), Σίδερης, Καραντάκης.

Διαιτητές: Κασομούλης – Πριόνας – Ιωάννου