Απροσπέλαστο αποδείχτηκε το εμπόδιο της Ρόδου, με τον ΑΟΝΑ να γνωρίζει την ήττα με 0-2, στο παιχνίδι που έκλεισε την 22η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ´ Εθνικής. Η ποιότητα των φιλοξενούμενων τους έδωσε μία ακόμα νίκη και πλέον βρίσκονται …μία ανάσα πριν την μαθηματική επιβεβαίωση της κατάκτησης του τίτλου.

Η Αρτάκη προσπάθησε, είχε την καλές στιγμές της, με τον Ντελέκο να είναι ο μόνιμος δημιουργός των καλύτερων στιγμών και μένει να διαμαρτύρεται για μη υπόδειξη πέναλτι στο 42´.

Μέτριο το πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να μπαίνει δυνατά και να έχει την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα στο 13´ με τον Παπαδόπουλο μετά από σέντρα του Κωστόπουλου.
Μετά το 25′ η Αρτάκη ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να απειλήσει στο 27´ αλλά σε σέντρα του Ντελέκου, ο Πίτκας πρόλαβε να μπλοκάρει προ του Ζαχαρόπουλου.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντελέκος προσπάθησε να βρει σε καλή θέση τον Χατζηστάμου αλλά ο Σουλάι πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ.

Στο 42´ έγινε η φάση που μπορούσε να αλλάξει την ροή του ματς όταν, σε προσπάθεια του Ντάμπου, η μπάλα δείχνει να χτυπά στο χέρι του Μπαρούτα, με τον διαιτητή να αρνείται την παράβαση και τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αρτάκη ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη με τον σουτ του Ντάμπου στο 46´ αλλά η Ρόδος ήταν εκείνη που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 51´ όταν η πάσα του Γιόνδη βρήκε τον Μπουντόπουλο, με το πλασέ του οποίου άνοιξε το σκόρ για το 0-1.

Η Αρτάκη προσπάθησε να αντιδράσει, είχε μία σέντρα-σουτ του Χατζηστάμου να βρίσκει το δοκάρι και να περνά έξω και στο 79′, μετά από ατομική ενέργεια του Δελαπόρτα, ο Γιόνδης έσβησε όσες ελπίδες είχε ο ΑΟΝΑ για θετικό αποτέλεσμα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 90´ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Χατζηστάμου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Σίγουρα υπάρχει απογοήτευση στην Αρτάκη μετά την ήττα καθώς έχασε την ευκαιρία να περάσει πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού αλλά είναι σίγουρο ότι έχει την ευκαιρία στα υπολειπόμενα ματς να κερδίσει την παρουσία της στην κατηγορία και του χρόνου.

ΑΟ Ν. Αρτάκης(Μ.Γκόφας): Ναβροζίδης, Κουτρόπουλος (90´ Τσίγκας), Καραλής, Μπελίτσος, Καραμπάς, Μαυρόπουλος, Ζαχαρόπουλος (53´ Σπανός), Πατερίτσας (75´ Τσούτσης), Χατζηστάμου, Ντελέκος, Ντάμπος.

Ρόδος(Κ.Βελιτζέλος): Πίτκας, Κωστόπουλος, Μπαρούτας, Καταρτζής, Σουλάι, Μισέλ (30´ Γκίνης), Παπαδόπουλος (60’ Σούλης), Δελαπόρτας, Γιόνδης (80’ Χατζησάββας), Μπουντόπουλος (57’ Μαρτσάκης), Χασομέρης.

Αργότερα θα ακολουθήσει και το φωτορεπορτάζ του αγώνα.