Με «χιτσκοκικό» τρόπο και στην «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι κρίθηκε ο αγώνας της πρώτης φάσης του Κυπέλλου η Αρτάκη αποκλείστηκε από τον Εθνικό Πειραιά με 4-5 στα πέναλτι 2-2 στην κανονική διαρκειών και στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τους Σταυριανό, Ντελέκο, Καραμπά, Θωμά, Λούκα, Κολιόπουλο, Τσίγκα, ήταν πολύ καλοί έχασαν τα άχαστα με κλασικές ευκαιρίες για γκολ και τετ α τετ που είτε πήγαν άουτ είτε ο εξαιρετικός Βουτσινάς έσωσε.

Η Αρτάκη έχασε την πρώτη ευκαιρία στα 43΄΄ με τον Βαγγέλη Παπαδάκη να αστοχεί σε ονειρεμένο τετ α τετ.

Στο 11′ ψυχρολουσία για την Αρτάκη από κόρνερ του Λαμπράκη  από αριστερά ολιγωρία στο πρώτο δοκάρι και ο Μουσταφίδης με κεφαλιά  πέτυχε το πρώτο του γκολ στο κύπελλο Ελλάδας έκανε το 0-1 για τον Εθνικό Πειραιά.

Στο 31′ ο Μπαλαμπάνης με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Παπαδάκη στην πλάτη της άμυνας του Εθνικού Π. αυτός με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με την Αρτάκη να έχει τον πλήρη έλεγχο και να πιέζει τον Εθνικό Π. που δεν απειλούσε την εστία του Ναβροζίδη.

Το Β’ ημίχρονο άρχισε όπως το πρώτο ο Μουσταφίδης στο 49′ έγινε δημιουργός έβγαλε βαθιά μπαλιά στο Τσιαβό και αυτός με ωραία κίνηση και πλασέ έκανε το 1-2 για τον Εθνικό μέσα σε πανηγυρισμούς από τους περίπου 100 φιλάθλους του που ήρθαν στην Αρτάκη.

Η Αρτάκη δεν το έβαλε κάτω πάλεψε για την ισοφάριση που ήρθε τελικά στο 75′ ο Βαζυρτζόγλου γύρισε με πολύ ωραία σέντρα την μπάλα στο Σπανό και αυτός με κοντινή προβολή έκανε το 2-2 μέσα σε πανηγυρισμούς.

Παρότι προσπάθησε για την ολική ανατροπή η Αρτάκη ο αγώνας πήγε στην παράταση με τελικό αποτέλεσμα 2-2.

Στην παράταση ο αγώνας σημαδεύτηκε από την φάση του 97′ ο Καραντάκης βγήκε απέναντι στον Βουτσινά το πλάσε έσωσε με απόκρουση τον Εθνικό Π. παραχωρώντας κόρνερ.

Κανονική διάρκεια και παράταση έληξαν με 2-2 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.

Η Διαδικασία των πέναλτι:

• Μακροστέργιος απόκρουσε ο Ναβροζίδης
  • Καραντάκης 1-0 για την Αρτάκη
  • Τσιαβός ΑΟΥΤ.
  • Μπαλαμπάνης απόκρουσε ο Βουτσινάς
  • Γραμματικόπουλος απόκρουσε ο Ναβροζίδης.
  • Παπαδάκης 2-0 για την Αρτάκη
  • Σκεντεράϊ 1-2 για τον Εθνικό Π.
  • Γεωργίου ΑΟΥΤ.
  • Λαμπράκης 2-2 για τον Εθνικό Π.
  • Βεζυρτζόγλου ΑΟΥΤ.
  • Ντάουλιας 2-3 για τον Εθνικό Π.
  • Μαυρόπουλος απόκρουσε ο Βουτσινάς, δίνοντας την πρόκριση στο Εθνικό Πειραία .

ΑΟ Ν. Αρτάκης (Κ. Κλάδης): Ναβροζίδης, Δ. Χατζηστάμου, Μπαλαμπάνης, Γεωργίου, Μπελίτσος, Μαυρόπουλος, Παπαδάκης, Μαστροκώστας (71′ Κούκα), Σπανός (81′ Λειβαδίτης, 118′ Στούπας), Βεζιρτζόγλου, Παπαδάκης.

Εθνικός Π. (Δ. Τερεζόπουλος): Βουτσινάς, Νταούλιας, Δημακάκος (92′ λ.τ. Ζούπας), Παπαγεωργίου, Μουσταφίδης, Μακροστέργιος, Απ.Χατζηστάμου (81′ Φιλιππαίος), Σκεντεράι, Τσιάβος, Διάκος (71′ Γραμματικόπουλος), Λαμπράκης.

Ακολουθεί το φωτορεπορτάζ του Χρήστου Σεφερλή για τον αγώνα Κυπέλλου Αρτάκης-Εθνικού Πειραιά ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ