Γκολ: 62’ Μπίλας, 78’ Κανταρές

Δοκάρια: 23’ Τριάντης, 76’ Κανταρές

Κόκκινες: 81’ Στραφιώτης Ν.(2η κίτρινη) – 41’ Πριόνας

Με το τρίποντο της νίκης έφυγε σήμερα από την Ιστιαία η Αναγέννηση Μαντουδίου επικρατώντας με 2-0 του Αρτεμησιακού για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος του πρώτου ομίλου της Β’ κατηγορίας Εύβοιας.

Οι παίκτες της νεανικής Αναγέννησης άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις μέσα στο παιχνίδι, αφού από το δεκάλεπτο κι’ έπειτα πήραν τα ηνία του αγώνα και ήταν αυτοί που σημείωσαν αρκετές αξιόλογες φάσεις μπροστά απ’ την εστία του Αρτεμησιακού. Το γεγονός, ότι οι φιλοξενούμενοι έμεινα με δέκα παίκτες από το 41’ δεν άλλαξε καθόλου την εικόνα του αγώνα. Οι παίκτες του Μαντουδίου, αν και με αριθμητικό μειονέκτημα έλεγχαν πλήρως του παιχνίδι, πέτυχαν δύο τέρματα. Είχαν δύο δοκάρια και πληθώρα ευκαιριών, απέναντι σ’ έναν ανήμπορο να αντιδράσει Αρτεμησίακο. Να σημειώσουμε ωστόσο, ότι από την ομάδα του Αρτεμησιακού, στο σημερινό παιχνίδι απουσίαζαν δύο παίκτες «βαρόμετρο» για την απόδοση της ομάδας οι, Νίκος Καρακάξης και Βασίλης Ανέστης.

Φάσεις και γκολ

2’ Σουτ του Χ. Στραφιώτη η μπάλα πέρασε άουτ

16’ Πολύ ωραία παράλληλη σέντρα του Τσικτσίρη μέρα στην περιοχή του Αρτεμησιακού. Κανείς όμως παίκτης της Αναγέννησης δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας κι’ έτσι έληξε ο κίνδυνος μπροστά απ’ τα καρέ των γηπεδούχων.

19’ Σουτ του Πριόνα μπλόκαρε ο Παναγιωτόπουλος

23’ Ξαφνικό μακρινό σουτ του Τριάντη για το Μαντούδι. Η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα προσέκρουσε στο δεξί γάμα της εστίας του Αρτεμησιακού.

41’ Το Μαντούδι έμεινε με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη ο Πριόνας για σκληρό φάουλ στον Χ. Στραφιώτη.

52’ Σουτ από τον Μπίλα η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Αρτεμησιακού

62’ 0-1 ΓΚΟΛ για το Μαντούδι: Ο Μπίλας πήρε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου έκανα μια ωραία κούρσα μέχρι την αντίπαλη εστία, πάτησε στη μεγάλη περιοχή και με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους

64’ Σουτ από τον Γαβριήλ απέκρουσε ο Παναγιωτόπουλος

72’ Κεφαλιά του Γίτσα για τον Αρτεμησιακό η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

76’ Πολύ ωραίο πλασέ από τον Κανταρέ η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων

78’ 0-2 ΓΚΟΛ για το Μαντούδι: Ο Τριάντης έκανε ένα σουτ μέσα απ’ την περιοχή για το Μαντούδι, αρχικά, ο Παναγιωτόπουλος έδιωξε, η μπάλα όμως στρώθηκε στον Κανταρέ κι’ αυτός με ωραίο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα

79’ Σουτ του Κατσούρα μπλόκαρε ο Παναγιωτόπουλος

81’ Αποβάλλεται για τον Αρτεμησιακό ο Ν. Στραφιώτης με δεύτερη κίτρινη κάρτα

90’ + 2’: Πλασέ από τον Τριάντη έδιωξε ο Παναγιωτόπουλος

Συνθέσεις

Αρτεμησιακός: Παναγιωτόπουλος, Γίτσας, Μεταξιώτης, Κοντζιάς Κ., Διαμαντής, Αφένδρας, Στραφιώτης Ν., Φατσής, Ψύλλος (70’ Τσελίκας), Σταματάκης, Στραφφιώτης Χ.

Αναγέννηση Μαντουδίου: Τσιβίκας, Βούλγαρης, Κατσούρας, Γαβριήλ, Μακρής (61’ Λιάκος), Κανταρές, Αργυρόπαις (90’ +1’ Λιάκος Γ.), Τσικτσίρης, Μπίλας, Τριάντης, Πριόνας

Διατητής: Χρ. Κουκούρα Βοηθοί: Νέγρης – Παυλάτος