Κυρίαρχος στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ο Αστέρας επικράτησε δίκαια της ΑΕΧ με 3-1 συνεχίζοντας έτσι τις καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα.
Με το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκαν οι άγριες διαθέσεις των παικτών του Αστέρα και μόλις στο 1′ ο Αρβανάκος έχασε μεγάλη ευκαιρία απέναντι από τον Λεμονή.
Ένας επιθετικός μονόλογος για τους γηπεδούχους το α’ ημίχρονο, είχαν τον απόλυτο έλεγχο, σκόραραν τρεις φορές σε ένα καταιγιστικό δεκάλεπτο και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλα τέρματα.
Η ΑΕΧ είχε την ατυχία να χάσει τον Αλεξίου στο ζέσταμα μεγαλώνοντας τον κατάλογο των απόντων(Μπρατσιώτης, Τσοκάνης, Μεταξάς,) και τους Φρυγανά Γ. Τσιτσόπουλο να τραυματήζονται  στην ροή του αγώνα και να γίνονται αλλαγές .
Προσπάθησε όσο μπορούσε, μετά το 70′ βγήκε στην επίθεση παίζοντας τα όλα για όλα αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Αναστασίου που τραυματίστηκε στη φάση του γκολ(ευτυχώς όχι σοβαρά).
Ο Αστέρας επαναπαύτηκε στο 3-0 του α΄ημιχρόνου, έδωσε χώρο στην ΑΕΧ αλλά στις αντεπιθέσεις του δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο τέλος δε ,είχε μοναδική ευκαιρία με τον Αρβανάκο να διευρύνει την νίκη του.
Μόλις στο 1′ ο Αρβανάκος μόνος απέναντι από τον Λεμονή πλασάρει ψηλά άουτ.
Στο 9′ ο Λεμονής αποκρούει το σουτ του Νεσίμι.
Στο 18′ πρωταγωνιστής πάλι ο Νεσίμι από καλή θέση δεν βρίσκει στόχο.
Στο 22′ ο Ιωάννου περνάει και τον Λεμονή αλλά στο άδειο τέρμα σαν από μηχανής θεός ο Γεραντώνης του παίρνει την μπουκιά από το στόμα και αποκρούει σε κόρνερ.
Στο 32′ έξοχη ενέργεια και ασσίστ του Αρβανάκου στο Μπίτζα Σ. και αυτός με ωραίο πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.
Στο 38′ ήταν σειρά του Αρβανάκου να σκοράρει με πλασέ μέσα από τη περιοχή κάνοντας 2 τα τέρματα της ομάδας του.
Στο 41′ ο Ιωάννου μετά από σύγχυση στη μικρή περιοχή δεν δυσκολεύεται να σκοράρει για τρίτη φορά.
Στο 47′ ο Ιωάννου, ο Πολύχρονος και ο Νεσίμι έκρυψαν τη μπάλα, όμως το σουτ του τελευταίου ήταν απελπιστικά άστοχο.
Στο 75′ ο Αναστασίου με κεφαλιά μειώνει σε 3-1 για την ΑΕΧ αλλά στη φάση αυτή τραυματίζεται και αποχωρεί.
Στο 82′ και στο 90′ ο Δούμας από πλεονεκτική θέση δεν θα καταφέρει κάτι ουσιαστικό για την ομάδα του.
Στο 91′ ο Αρβανάκος πλασάρει τον εξελθόντα Λεμονή αλλά η μπάλα σαδιστικά γλύφει το δεξί δοκάρι και καταλήγει άουτ.
Τέλος στο 97′ ο Πατουλιάς αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα του κ. Κηρύκου για επικίνδυνο φάουλ και αποβάλλεται από το παιχνίδι.
ΑΟ ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΤΩΝΤΑ(Λύκος Δ., Μεθενίτης Σ,): Πολύδωρος, Μπίτζος Σ., Πολύχρονος(88′ Βαρουτέλης), Μπίτζος Γ., Κατόλης, Κικίδης(67′ Κατσαρής), Νεσίμι(67′ Λαλάκος), Μπασινάς(88′ Παστήρας), Μάλλιαρης, Αρβανάκος, Ιωάννου(57′ Μπαζώτης)
ΑΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ(Βέττας Μ.): Λεμονής, Γεραντώνης, Αναστασίου(75′ λτ Ευσταθίου), Μούντριχας(46′ Σταθαράς), Τσιτσόπουλος(λ.τ 50′ Κομποθανάσης), Πατουλιάς(97′ αποβολή), Φρυγανάς Γ.(λ.τ 46′ Τριανταφύλλου), Ράζος, Δούμας, Γουναρόπουλος(70′ Φρυγανάς Α.), Φυσκατώρης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κηρύκος Ι.
ΒΟΗΘΟΙ: Δέλχας Π., Τσάλλα Η