Με το δεξί ξεκίνησαν το πρωτάθλημα τα φιλόδοξα Αλάτσατα επικρατώντας του μαχητικού  Αστέρα Βατώντα με 1-4 εκτός έδρας.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο με του φιλοξενούμενους να μπαίνουν γρήγορα μπροστά 0-1 στο σκορ με πέναλτι του Αργυρού στο 2′  ένα πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος ο παθών.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πριν πάμε στα αποδυτήρια του ημιχρόνου ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Αρβανάκο να πλασάρει τον Δεληγιάννη η μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα των Αλατσάτων .

Το 1-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν φουριόζοι στο Β’ ημίχρονο προσπαθώντας να κάνουν την ανατροπή, αλλά τα Αλάτσατα είχαν την εμπειρία και την ποιότητα να αντιδράσουν .

Στο 54′ ο Αργυρός έκανε την σέντρα και ο Πέτρος Στρατής ανοίγοντας λογαριασμό έκανε το 1-2 για τα Αλάτσατα.

Τα Αλάτσατα είχαν το προβάδισμα στο σκορ αλλά και το ψυχολογικό αβαντάζ και πριν κοπάσουν τα πανηγύρια ο Βλάχος με σουτ έκανε το 1-3 στο 57′ δίνοντας παράσταση νίκης στην ομάδα του Γιάννη Φούρλη.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γιάννης Λαλανίτης στο 79′ με σουτ έκανε το 1-4 πανηγύριζοντας το γκολ με τον πρόεδρο της ομάδας Αλέξανδρο Ζήση που το χάρηκε δέοντος να σημειώσουμε ότι ο Λαλανίτης σκόραρε απέναντι στην ομάδα που έκανε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα.

Το 1-4 κρίνεται απόλυτα δίκαιο με τα Αλάτσατα να δείχνουν από την πρώτη αγωνιστική ότι είναι ένα εκ τον φαβορί για την άνοδο με σοβαρή πειθαρχημένη ομάδα με έμπειρους ποδοσφαιριστές που μπορούν να διαχειριστούν οποιαδήποτε κατάσταση στο γήπεδο.

Ο Αστέρας Βατώντας συνεχίζει να είναι ένα νεανικό μαχητικό σύνολο με πολύ καλή ποδοσφαιρική φιλοσοφία που θέλει να παίξει ποδόσφαιρο ποιότητας και θα είναι από τους ρυθμιστές του φετινού πρωταθλήματος.

Τον αγώνα σφύριξε ο Μάριος Πόγκας με συνεργάτες τους Κώστα Κωνστάντιο και Μούτουπα Κωνσταντίνο.

Αστέρας Βατώντα (Δημήτρης Λύκος): Πολύδωρος, Νικολάου, Μπίτσιος Στ., Κατόλης, Μειμέτης(35′ Μπίτσιος Γ.), Λαλάκος, Μάλλιαρης, Ιωάννου(60′ Μπασινάς), Αρβανάκος, Νεσίμι(79′ Μπαζωτης).

Αλάτσατα (Γιάννης Φούρλης):Δεληγιάννης, Ζαφείρης (80′ Τουζούν), Ντούκα, Κουτσαυλής, Θωμόπουλος, Σεχάι (80′ Σαμαρτζής), Στρατής (73′ Μπούρος), Δαμπάνης (56′ Τσάλλας Ν.), Λαλανίτης, Αργυρός, Πουλιπούλης (56′ Βλάχος),