Μία πολύ σημαντική νίκη, όσον αφορά την μάχη της παραμονής, πέτυχε ο Αστέρας Βατώντα, με το επιβλητικό 6-1, απέναντι στο Καλοχώρι/Παντείχι. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι, που δέχθηκαν τα περισσότερα γκολ από προσωπικά λάθη αλλά και ολιγωρία της άμυνας, βλέπουν την υπόθεση παραμονή να γίνεται όλο και πιο δύσκολη.

Το παιχνίδι:

Στο 6ο λεπτό ο Ντούκα θα χάσει μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν μπήκε στην περιοχή, αλλά το τελείωμα του από δεξιά διαγώνια θέση δεν ήταν καλό.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ντούκα Γκ. υπέστη εξάρθρωση αγκώνα, σε μία πτώση που είχε στην προσπάθειά του να μπει στην αντίπαλη περιοχή. Άμεσα όλοι κινητοποιήθηκαν και του προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθειες, ενώ στην συνέχεια αποχώρησε από το γήπεδο, ώστε να λάβει την κατάλληλη ιατρική περίθαλψη.

Το 1-0, από τον Τσώκο στο 22′, με κεφαλιά! Ο Σκριβάνος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ έξω από την περιοχή, ο Τσαρτόγλου δεν μάζεψε σταθερά και ο αρχηγός του Αστέρα έστειλε εύκολα την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 26′ ήρθε το 2-0 από τον Σκριβάνο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με σουτ εντός περιοχής διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων (σ.σ. λόγω τραυματισμού Ντούκα), έγινε το 2-1 για το Καλοχώρι/Παντείχι! Ο Δαμπάνης έκανε το σουτ, ο Κώστογλου απέκρουσε αλλά στο «ριμπάουντ», ο Σιγανός σκόραρε, με τους γηπεδούχος να διαμαρτύρονται πως ο σκόρερ είναι σε θέση οφσάιντ.

Ημίχρονο 2-1.

Στο 51′ ο Σκριβάνος γύρισε στον Τζαφέρο, που δεν κατάφερε να τελειώσει εύστοχα την φάση.

Στο 53ο λεπτό ένα καλό σουτ από τον Στρατή, έδιωξε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Στο 59′, το 3-1 από τον Γούναρη, με μία εξαιρετική εκτέλεση φάουλ.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα έγινε το 4-1 από τον Νεσίμι.

Στο 70′ καλή φάση για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Πάλλης σούταρε, η μπάλα βρήκε σε πολλά σώματα, αλλά οι αμυντικοί των γηπεδούχων απομάκρυναν έγκαιρα.

Στo 80′ ακόμη ένα λάθος από την άμυνα των φιλοξενούμενων, κερδισμένος βγήκε ο Νεσίμι, ο οποίος πάσαρε στον Σκριβάνο, που έκανε το 5-1.

Στο 84′ το σουτ του Στρατή, βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αστέρα.

Το τελικό 6-1 από τον Σίμωση, στο 90′, ύστερα από σουτ του Σκριβάνου και αδράνεια της άμυνας.

Αστέρας Βατώντα (Γιάννης Λεζγής): Κωστόγλου, Κοτρώτσιος (81′ Πολύχρονος), Κικίδης, Τσώκος, Ντούκα Α., Χασανλάρι, Σίμωσης, Γούναρης (63′ Σεΐτης), Τζαφέρος (71′ Κατόλης), Σκριβάνος, Ματράκας (57′ Νεσίμι).

Καλοχώρι/Παντείχι (Φουρλής Ιωάννης): Τσαρτόγλου, Ντούκα Γκ. (19′ Σιγανός), Βλάχος, Ίσσαρης, Ζιζολί, Δαμπάνης, Ζαχαριάδης, Ζουρμπουλής Π. (53′ Πάλλης), Ζουρμπουλής Χ., Στρατής, Σαμπάνης (64′ Σακάλογλου).

Διαιτητές: Ντούρας – Περιβολάρης – Μουρτίκας

Για περισσότερες φωτογραφίες του αγώνα Αστέρας Βατώντα – Καλοχώρι/Παντείχι ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ