Ο Αστέρας Βατώντα ήθελα προσπάθησε αλλά δεν μπορούσε να νικήσει το Ταμυναικό Αλιβερίου γνωρίζοντας την ήττα με 0-2  που τον έστειλε στην Β’ ΕΠΣΕ της νέας περιόδου.

Η ομάδα του Γιάννη Λεσγή πάλεψε τον αγώνα κυρίως στο πρωτο ημίχρονο όπου και έιχε τις ευκαιρίες να προηγηθεί αλλά η αστοχία και ο Νίκος Μιτακίδης στέρησαν από τους γηπεδούχους την χαρά κάποιου τέρματος.

Ο Ταμυναικός άντεξε στους κραδασμούς του πρώτου ημιχρόνου και στο β’ ημίχρονο ήταν καταιγιστικός με το 0-2 να κολακεύει τους γηπεδούχους.

Το σκορ άνοιξε για τον Ταμυναικό ο Γιάννης Λάμπρου με ωραίο πλασέ στο 66′ λεπτό του αγώνα μετά από ασίστ του Γιώργου Κοκκάλα.

Ο «Μπέργκ των φτωχών» Γιώργος Κοκάλας ήταν καταπληκτικός και στα λεπτά που αγωνίστηκε έκανε έντονη την παρουσία του και με γκολ το δεύτερο και ωραιότερο στο 84′ με τρομερή ενέργεια από αριστερά και κούρσα σαράντα μέτρων με τελείωμα επιθετικού μεγαλύτερης κατηγορίας έγραψε το 2-0.

Το επεισόδιο που στιγμάτισε τον αγώνα ήταν η στιγμή που ο τερματοφύλακας Κώστογλου διαπληκτίστηκε λεκτικά με την εξέδρα πέταξε την φανέλα δέχθηκε κόκκινη κάρτα και βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου να συνεχίζει τον καυγά ευτυχώς οι ψυχραιμότεροι έσωσαν την κατάσταση και δεν έπεσαν «ψηλές».

Ο Βατώντας έπεσε με ψηλά το κεφάλι και σιγουρα πρέπει να δει με προσοχή και σοβαρότητα την επόμενη μέρα στην Β’ ΕΠΣΕ για να μην μπλέξει σε περιπέτειες του παρελθόντος.

Η θέση του τερματοφύλακα ήταν αυτή που πλήγωσε περισσότερο τον Αστερα Βατώντα μιας και οι δύο προπονητές της ομάδας ο Τάκης Ακριτίδης και ο Γιάννης Λεσγής χρησιμοποίησαν ούτε έναν,ούτε δύο,αλλά έξι τερματοφύλακες τους Ζαφειρόπουλο, Σταθαρά, Καραχάλιο, Ντελέκο, Λαθουρά, και Κώστογλου .

Τον αγώνα σφύριξε ο άριστος Θανάσης Παπακυριάκος με συνεργάτες του Γιάννη Περιβολάρη και Προκόπη Τσιφλάκο.

Αστέρας Βατώντα(Γ.Λεσγής): Κώστογλου, Σίμωσης, Κικίδης, Τσώκος (76′ Λαθουράς), Ντούκα, Χασανλάρι (69′ Κοτρώτσιος), Τζαφέρος (64′ Χρόνης), Γούναρης (88′ Πολύχρονος), Ματράκας, Σκριβάνος, Γκέκας.

Ταμυναικός(Γ.Καρβέλης): Μητακίδης (91′ Λιάτης), Φωτόπουλος (87′ Χοτζόλι), Δήμου, Κουτσαυλής, Β.Αναστασίου, Κούτρας, Κροκόδειλος (46′ Μ. Αναστασίου), Πομάρες, Λάμπρου, Κρόκος, Ποδαράς (63′ Κοκκάλας).