Η ομάδα της Αυλίδας επικράτησε με 1-0 της Αρτάκης, χάρις το τέρμα του Λειβαδίτη, που σημειώθηκε με επεισοδιακό τρόπο. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του κ. Ταυταρίδη,  πραγματοποιεί ακόμη ένα «βήμα» προς στην παραμονή της, στην Α’ τοπική κατηγορία.

Το πρώτο μέρος ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα του κ. Λύκου, που είδε τους παίχτες του να δημιουργούν τέσσερις σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Χωρίς οι προσπάθειες, όμως, των Μαντά (9’), Πουρνή (10’), Μαστροκώστα (16’) και Μπασούκου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων,  να βρίσκουν στόχο.

Οι  γηπεδούχοι, αν και δεν απείλησαν  καθόλου στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη μπήκαν δυνατά και αφού απείλησαν με τους Στέργκου (53’) και Πρίσκο (58’),  αλλά τις προσπάθειες τους μπλόκαρε ο Τσάμαρης, στο 61’ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Λειβαδίτη να δοκιμάζει το σουτ, τον Καλοχωρίδη να παρεμβάλλεται και η μπάλα να καταλήγει στην εστία του ανήμπορου να αντιδράσει τερματοφύλακα της Αρτάκης (1-0).

Η Αυλίδα έχασε σημαντική ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όταν στο 80’, μετά από όμορφο συνδυασμό, ο Στέργκου έβγαλε, από τα αριστερά, την παράλληλη συρτή πάσα ο Κουτσαυλής άφησε τη μπάλα για τον αμαρκάριστο Καλοχωρίδη, που δοκίμασε το σουτ, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 85’ η Αρτάκη έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Γκέκας που πέρασε στο παιχνίδι στη θέση του  Βούλγαρη στο 79’, ανατράπηκε  στην περιοχή. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Μπαλαμπάνης ένα λεπτό αργότερα, όμως  ο Βασιλείου έπεσε σωστά στη δεξιά γωνία του και στη συνέχεια οι αμυντικοί  της Αυλίδας παραχώρησαν  κόρνερ.  Ο Μαστροκώστας επιχείρησε να εκτελέσει απευθείας το κόρνερ από τα αριστερά, όμως σημάδεψε την εξωτερική πλευρά του πρώτου δοκαριού.

Μελανό σημείο του αγώνα, ήταν πως μετά τη λήξη υπήρξε συμπλοκή μεταξύ των παιχτών και των παραγόντων και των δύο ομάδων.

Φιλμ του αγώνα:

Α΄ Ημίχρονο

9’ Ο Μαντάς εκμεταλλεύτηκε λάθος πάσα της άμυνας  και απέναντι από τον Βασιλείου προσπάθησε να πλασάρει ανεπιτυχώς  τον τερματοφύλακα της Αυλίδας και στη συνέχεια κέρδισε το κόρνερ.

10’ Το κόρνερ εκτελέστηκε και ο Πουρνής με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

16’ Ο Μαστροκώστας στο δεύτερο δοκάρι, μετά από σέντρα του Μίχαλα, δοκίμασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε πλάγιο άουτ.

45+1’ Μακρινό σουτ του Μπασούκου η μπάλα κατέληξε άουτ.

Β’ Ημίχρονο

53’ Σουτ του Στέργκου από τα αριστερά της περιοχής, ο Τσάμαρης μπλόκαρε τη μπάλα.

58’ Σέντρα σουτ του Πρίσκου, πάλι ο τερματοφύλακας της Αρτάκης μπλόκαρε τη μπάλα.

61’ Γκολ (1-0). Σουτ Λειβαδίτη, παρεμβολή Καλοχωρίδη, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

72’ Μακρινό σουτ Βούλγαρη, η μπάλα λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών του Βασιλείου.

80’ Ωραίος συνδυασμός Στέργκου, Κουτσαυλή και Καλοχωρίδη με τον τελευταίο στέλνει τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

85’ Ανατροπή του Γκέκα εντός περιοχής. Το πέναλτι ανέλαβε να το εκτελέσει ο Μπαλαμπάνης , ένα λεπτό αργότερα, με τον Βασιλείου να νικά τον παίχτη της Αρτάκης και οι αμυντικοί να παραχωρούν το κόρνερ.

87’ Μαστροκώστας εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά και η μπάλα να βρίσει την εξωτερική πλευρά του πρώτου δοκαριού και να καταλήγει άουτ.