Η Αυλίδα σε ακόμη ένα παιχνίδι εκμεταλλεύτηκε την δύναμη της έδρας της (8 νίκες-3 ισοπαλίες και μόνο μία ήττα συνολικά) και σφράγισε και μαθηματικά την παραμονή της (αφού έχει σίγουρα ακόμη ένα ΄΄τρίποντο΄΄ σίγουρο στα χαρτιά με Ακαδημία Ιστιαίας) στην τρίτη συνεχόμενη συμμετοχή της στην Α΄ ΕΠΣΕ. Το συγκρότημα του Τάσου Ταυταρίδη έκανε εντυπωσιακό ΄΄άλμα΄΄ προς την πέμπτη θέση και πλέον στοχεύει στο να τερματίσει όσο πιο ψηλά γίνεται, μ΄ όσο το δυνατόν μεγαλύτερη συγκομιδή. Αντίθετα ο Ελλήσποντος παρέμεινε στους 30 βαθμούς, δηλαδή στο +5 απ΄ την τελευταία (θέση που οδηγεί σε υποβιβασμό) Δροσιά, που την ίδια ώρα έχανε στο Αυλωνάρι. Η ομάδα της Λαμψάκου έχει σχετικά δύσκολο πρόγραμμα και θα πρέπει να προσέξει για να μαζέψει στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια τους απαραίτητους βαθμούς για την σωτηρία (έχοντας παράλληλα το βλέμμα της στ΄ αποτελέσματα της Δροσιάς).

Το παιχνίδι είχε δύο αγωνιστικά πρόσωπα. Ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, χωρίς πολλές φάσεις και συγκινήσεις και ένα δεύτερο, που ευχαρίστησε τους φιλάθλους, ειδικά απ΄ την στιγμή που οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Αυτό συνέβη στο 61ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ και ασταθή επέμβαση του Χατζηπαυλίδη, ο Καρλατήρας εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα και με ΄΄τακουνάκι΄΄ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Αυλίδα είχε ΄΄ανεβάσει στροφές΄΄ απ΄ το 55΄ και τέσσερα λεπτά πριν ανοίξει το σκορ, είχε ακόμη μια καλή στιγμή, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Στέργκου, ο Καλοχωρίδης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ανάγκασε τον Χατζηπαυλίδη να κάνει μια εξαιρετική επέμβαση, για να κρατήσει την εστία του ανέπαφη. Απ΄ το 1-0 και μετά οι φιλοξενούμενοι, ήταν αναγκασμένοι να προσπαθήσουν να βγουν με περισσότερες αξιώσεις μπροστά και τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 75΄, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι -που κέρδισε ο Μπαϊμπάκης απ΄ τον Καρλατήρα- του Στρατή, που με σιγανό πλασέ, ξεγέλασε τον Βασιλείου, ΄΄στέλνοντας΄΄ τον να πέσει απ΄ την αντίθετη γωνία.

Όμως δεν πρόλαβαν να χαρούν για πολύ την ισοφάριση οι Λαμψακιώτες, αφού στο 77΄ με ένα σπάνιας ομορφιάς τέρμα ο Στέργκου έδωσε το προβάδισμα και πάλι στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Ο ποδοσφαιριστής της Αυλίδας βρισκόταν λίγο κάτω απ΄ το κέντρο και βλέποντας την θέση του αντίπαλου πορτιέρο, αποφάσισε να σουτάρει και δικαιώθηκε, αφού έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήξει στην συνέχεια στο εσωτερικό του τέρματος της ομάδας της Λαμψάκου. Ο Ελλήσποντος πίεσε στα τελευταία λεπτά ψάχνοντας τον τρόπο να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και είχε δυο καλές στιγμές. Αρχικά στο 87΄, ο Κούτρας σούταρε μέσα απ΄ την περιοχή από ευνοϊκή θέση, αλλά η μπάλα βρίσκοντας και σώμα αντιπάλου έφυγε κόρνερ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από παράλληλη σέντρα του Νικολάου, ο Στρατής πήρε την κεφαλιά, η οποία δεν κατέληξε στα δίχτυα γιατί ο Βασιλείου απογειώθηκε προς την αριστέρη του γωνία και παραχώρησε κόρνερ. Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι είχαν στο 7΄ ένα μακρινό σουτ του Νικολάου, που έφυγε έξω και η Αυλίδα, στο 10΄ ενά σουτ του Δουρδούβελα από κοντά, που απέκρουσε καλύπτοντας ωραία την γωνία του ο Χατζηπαυλίδης και μια κεφαλιά και πάλι απ΄ τον ίδιο παίχτη των γηπεδούχων, απ΄ τα όρια της μικρής περιοχής, που έφυγε λίγο άουτ.

Αυλίδα (Ταυταρίδης): Βασιλείου, Τζαφέρος, Μάλλιαρης (82΄ Κοροβέσης), Καρλατήρας, Δουρδουβέλας, Κάκιος, Στέργκου, Καλοχωρίδης, Χ. Ελευθερίου (90΄+4΄ Στογιάνι), Κουτσαυλής, Λειβαδίτης (72΄ Πρίσκος).

Ελλήσποντος Λαμψάκου (Καρβέλης): Χατζηπαυλίδης, Κατσικαβάλης, Νάτσης, Τριανταφύλλου, Κουσερής, Νόνας, Νικολάου, Λάσρι (63΄ Κοβός), Κούτρας, Μπαϊμπάκης, Στρατής.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Αυλίδα-Ελλήσποντος Λαμψάκου 2-1, Όλυμπος Γυμνού-Ηρακλής Ψαχνών 2-0, Αστέρας Βατώντα-Λήλας Βασιλικού 2-0, Καστέλλα-Παντριαδικός 1-1, ΑΕΚ Χαλκίδας-Ταμυναϊκός 2-3, Μακρυκάπα-Αρτάκη 3-0, Αυλωνάρι-Δροσιά 2-0, Απόλλων Ερέτριας-Ακαδημία Ιστιαίας 3-0 (α.α.).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ταμυναϊκός 60, Απόλλων Ερέτριας 51, Παντριαδικός 45, Αρτάκη 42, Αυλίδα 37, Ηρακλής Ψαχνών 36, Καστέλλα 36, Λήλας Βασιλικού 35, ΑΕΚ Χαλκίδας 35, Μακρυκάπα 35, Όλυμπος Γυμνού 34, Αστέρας Βατώντα 33, Αυλωνάρι 33, Ελλήσποντος 30, Δροσιά 25.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (27η/22.4-5:30 μ.μ.): Ακαδημία Ιστιαίας-ΑΕΚ Χαλκίδας 3-0 (α.α.), Ελλήσποντος Λαμψάκου-Ηρακλής Ψαχνών, Λήλας Βασιλικού-Αυλίδα, Παντριαδικός-Όλυμπος Γυμνού, Ταμυναϊκός-Αστέρας Βατώντα, Αρτάκη-Καστέλλα, Δροσιά-Μακρυκάπα, Αυλωνάρι-Απόλλων Ερέτριας.