Αυλίδα-Λήλας Βασιλικού 0-2: Μετά από 17 χρόνια το Βασιλικό ξανά σε τελικό (photos)

0
113

Έχοντας το υπερ τους 1-0 του πρώτου αγώνα στο ντεμπούτο του Νίκου Ρόγκα στον πάγκο του Λήλαντα, οι Βασιλικαριώτες επικράτησαν και στον δεύτερο αγώνα με σκορ 2-0.Τα τέρματα σημείωσαν οι Νάνος (14’) και Μαστροκώστας (76’).

Α’ Ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Λήλαντα ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του αγώνα και με ασφυκτικό πρέσινγκ δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παιχτών του κ. Ταυταρίδη. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με τον Στέργκου στο 9’, όμως οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, χάρις σε τυχερό γκολ του Νάνου. Ο παίχτης του Λήλαντα εκτέλεσε από 40 μέτρα το φάουλ, η μπάλα πήρε τροχιά προς το τέρμα, ο Βασιλείου έκανε κακή εκτίμηση της φάσης με αποτέλεσμα να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Στη συνέχεια ο Λήλας προσπάθησε να σημειώσει κι άλλα τέρματα, όμως οι προσπάθειες των Καραχάλιου (27’), Μαστροκώστα (28’ και 37’), Χριστίδη (31’) πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν, αρχικά με τον Κάκιο (30’) και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Στέργκου εκτέλεσε φάουλ και ο Λάμτσε έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι.

Β΄Ημίχρονο

Στην επανάληψη η Αυλίδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησε δύο φάσεις με τον Χ. Ελευθερίου, με την πρώτη στο 48’ να περνά άουτ, ενώ στο 54’ από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε βρει την μπάλα και να εκτελέσει τον Μαντά, μιας και την τελευταία στιγμή τον «έκοψε» αμυντικός των φιλοξενούμενων.

Ο Λήλας που περίμενε να βγει στην κόντρα επίθεση, κατάφερε στο 76’, να διπλασιάσει τα τέρματά του, με τον Μαστροκώστα που ήταν ο τελικός αποδέχτης βαθιάς μπαλιάς και με την ταχύτητά του, βγήκε απέναντι από τον Βασιλείου και με υποδειγματικό τελείωμα, έγραψε το 0-2, στέλνοντας την ομάδα του στον τελικό του Κυπέλλου Ευβοίας, μετά από 17 χρόνια!

Η Αυλίδα το μόνο που κατάφερε ήταν να απειλήσει στο 86’ με το σουτ του Καλοχωρίδη να βρίσκει το δεξί δοκάρι και στην επαναφορά, στη σέντρα που είχε προορισμό το πρώτο δοκάρι, ο Καρλατήρας με γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο πρώτος βοηθός κ. Αντωνιου, θεώρησε πως ο παίχτης ήταν σε αντικανονική θέση, ακυρώνοντας το γκολ και η απόφασή του αυτή προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.