*Ανταπόκριση: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ

Ένα πολύ καλό παιχνίδι παρακολούθησαν οι φίλαθλο πουείχαν την τύχη να βρεθούν την Κυριακή το απόγευμα στο ″Νικ. Κούκης″ του Αυλωναρίου!
Ο ΑΟ Αυλωναρίου και η Αιδηψός, ουσιαστικά απαλλαγμένοι από το βαθμολογικό άγχος, έπαιξαν ανοιχτό, χωρίς σκοπιμότητες και καλό ποδόσφαιρο!
Στο α’ μέρος οι δύο αντίπαλοι μπορούμε να πούμε ότι ήταν κάπως επιφυλακτικοί και προστάτευσαν κυρίως τα νώτα τους! Δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες, με δύο από αυτές να είναι οι πλέον αξιόλογες, χωρίς όμως να μπορέσουν να βρουν τον δρόμο προς τα δίκτυα!
Στο 2ο 45λεπτο το παιχνίδι έγινε πιο γρήγορο και οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη και έτσι οι φίλαθλοι απόλαυσαν ένα χορταστικό παιχνίδι με γκολ, δοκάρια και κλασικές χαμένες ευκαιρίες!
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες μάλλον ικανοποιημένες, άσχετα με το ποια είχε χάσει τις περισσότερες και πιο σημαντικές ευκαιρίες!
Στα δυσάρεστα του παιχνιδιού οι τραυματισμοί του Ιντρ. Μπιμπάϊ (78′), του κορυφαίου παίκτη της Αιδηψού,  αλλά και αυτός ο πλέον σοβαρός, του Γιάννη Τσάγκου, του Αυλωναρίου, ο οποίος διεκδικεί και Όσκαρ ″ατυχίας″, καθώς μπήκε αλλαγή στο 90′, προερχόμενος μάλιστα από τραυματισμό, και στην πρώτη φάση που είχε σωριάστηκε στο έδαφος, σφαδάζοντας από τους πόνους και φυσικά αποχώρησε από το παιχνίδι! Για τον άτυχο ποδοσφαιριστή εκφράζονται φόβοι για σοβαρή ζημιά στον Αχίλλειο τένοντα!

*οι πιο σημαντικές φάσεις, τα γκολ και τα δοκάρια:

• 16′ επικίνδυνο φάουλ του Ιντρ. Μπιμπάϊ, από π[λάγια διώχνει ο Πετράκης, ο Αντρ. Μπιμπάϊ κερδίζει την μπάλα σουτάρει, για πέσει καν διώξει εντυπωσιακά ο Πετράκης!
  • 19′ με κάθετη μπαλιά ο Μπρεγκανάκου, βγάζει τον Κούρτη σε θέση βολής μέσα στην περιοχή κεραυνοβόλο σουτ του τελευταίου και ο Κυριακού σώζει εντυπωσιακά…
  • 51′ ΓΚΟΟΟΛ! 0-1, ο Ιντρ. Μπιμπάϊ εκτέλεσε φάουλ, αριστοτεχνικά, από δεξιά, η μπάλα φτάνει μέσα στην περιοχή και στο ύψος του πέναλτι, εκεί πλασαρισμένος σωστά ο Αναστασιάδης, με ψύχραιμο σουτ-πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίκτυα και ανοίγει το σκορ!
  • 57′ ο Καρλής φεύγει στην κόντρα, από αριστερά, συγκλίνει προς την περιοχή, αποφεύγει τον τερματοφύλακα Κυριακού, πιάνει γυριστό σουτ προς το τέρμα όπου την τελευταία στιγμή, πριν η μπάλα καταλήξει στα δίκτυα, διώχνουν σωτήρια οι αμυντικοί….
  • 60′ από θαυμάσια μπαλιά του Λαθουρά, ο μπαίνει από δεξιά σουτάρει δυνατά, για να διώξει και να σώσει εντυπωσιακά ο Κυριακού…
  • 62′ ΓΚΟΟΟΛ! 1-1, ο Κούρτης εκτελεί πολύ ωραία και επικίνδυνα φάουλ, μέσα στην περιοχή αμυντικός της Αιδηψού, προσπαθεί να διώξει με ο κεφάλι, η μπάλα ″στρώνεται″ στον Λαθουρά που καιροφυλακτούσε και αυτός με ψύχραιμη ″λόμπα″ στέλνει την μπάλα, πάνω από τον Κυριακού στα δίκτυα φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια!
  • 64′ εκπληκτική χαμένη ευκαιρία του Μπράχα, που από μπαλιά-ασίστ του Κούρτη, βρέθηκε εντελώς μόνος στο ύψος του πέναλτι, αλλά σούταρε άουτ!
  • 66′ ο Ιντρ. Μπιμπάϊ από το ύψος της περιοχής κεραυνοβολεί για να διώξει σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Πετράκης!
  • 74′ δυνατό φάουλ του Ιντρ. Μπιμπάϊ η μπάλα στο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων!
  • 77′ η απάντηση των ″κιτρινόμαυρων″ στο δοκάρι της Αιδηψού, με 3πλή ευκαιρία για το Αυλωνάρι! Σέντρα-ξυράφι του 16χρονου, Γ. Κούκη, η μπάλα φτάνει στον Λαθουρά που σουτάρει δυνατά για να χτυπήσει η μπάλα στο δεξιό κάθετο δοκάρι του Κυριακού, ο Μπράχα κερδίζει το ″ριμπάουντ″ μέσα στην περιοχή σουτάρει χωρίς καθυστερήσεις, για να διώξουν ενστικτωδώς οι αμυντικοί, ο νεαρός φορ των γηπεδούχων κερδίζει πάλι την μπάλα από κοντά πλασάρει για να σώσει εκπληκτικά ο Κυριακού!
  • 86′ η τελευταία αξιόλογη φάση ήταν για τους φιλοξενούμενους με τον Αναστασιάδη, που από καλή θέση σούταρε για διώξει έξοχα ο Πετράκης!

″Ασσορτί″ με την πολύ καλή ποιότητα του αγώνα και η διαιτησία του Αποστόλη Παπαποστόλου και των συνεργατών του, Κώστα Κωνστάντιου και Γιάννη Περούλια.

*ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (Βαγγέλης Ντόβολης): Πετράκης, Καράπας (84′ Περιβολάρης), Μπρεγκανάκου, Κούρτης, Κοκκάλας (51′ Β. Καρατζάς), Παππάς, Φωτιάς, Μπράχα, Καρλής (75′ Γ. Κούκης), Λαθουράς, Μανδράκας (90′ Τσάγκος).

*ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Γιώργος Δημητρίου): Κυριακού, Σαββόπουλος (84′ Μάρκου), Καραγκούνης, Καππές, Γλύκος, Ηλ. Στεργίου, Κ. Φώτου, Γκοτζάι (68′ Ν. Αναγνώστου), Αντρ. Μπιμπάι (90′ Φαράντος), Ιντρ. Μπιμπάι (λτ 78′ Παπατζίκος), Αναστασιάδης.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι του ″Ν. Κούκης″…