Η πρεμιέρα στην Α´ κατηγορία ήταν εντυπωσιακή, με πολλές ανατροπές και 38 γκολ σε οχτώ ματς.

Στο Δημοτικό Στάδιο είχαμε το σκορ της ημέρας. Ο ΑΟ Χαλκίς δεν λυπήθηκε τον Όλυμπο Γυμνού πετυχαίνοντας 8 τέρματα και χάνοντας ευκαιρίες για περισσότερα.

Βέβαια τα εντυπωσιακά ματς έγιναν αλλού.

Αρχικά στο μενού του Σαββάτου, η Μακρυκάπα έφυγε με το διπλό από την Δροσιά με γκολ στο 90´ και ενώ είχε μείνει πίσω στο σκορ στην αρχή του Β´ ημιχρόνου.

Την ίδια ώρα, το ματς στο ουδέτερο γήπεδο του Αφρατίου είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Μέχρι το 50´ ο Λήλας Βασιλικού ήταν κατά στιγμές καθηλωτικός και προηγήθηκε με 3-0. Στην συνέχεια όμως ο Ελλήσποντος πήρε μπρος και κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στα ματς της Κυριακής είχαμε ματς για όλα τα γούστα.

Σκεπαστή και Ταμυναϊκός μοιράστηκαν βαθμούς, σε ματς με πολλές ευκαιρίες και 3 γκολ μέσα σε 5 λεπτά στο τέλος του Α´ ημιχρόνου.

Η Κάρυστος μόνο ως νεοφώτιστη δεν εμφανίστηκε καθώς πήρε το τρίποντο της νίκης απέναντι στο Αυλωνάρι παρότι αγωνίστηκε σχεδόν σε όλο το ματς με 10 παίχτες αφού στο 13´ αποβλήθηκε ο γκολκίπερ.

Μετά από ένα στείρο πρώτο 45λεπτο, ο Ευβοϊκός Γουβών άνοιξε γρήγορα στο σκορ στην επανάληψη αλλά μάλλον “θύμωσε” το Καλοχώρι/Παντείχι καθώς το τελικό 1-4 μιλάει από μόνο του.

Στο Γυμνό, η Αιδηψός έφυγε με το “διπλό” απέναντι στον Αμαρυνθιακό, όντας πιο ουσιαστική σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού ενώ στην γειτονική Ερέτρια, με πρωταγωνιστή τον Κανάνι, ο τοπικός Απόλλων επικράτησε του Αρτεμησιακού.