***15η αγωνιστική Α’ ΕΠΣΕ:

…΄΄πρωταθλητής χειμώνα΄΄ ο ΑΟ Ν. Αρτάκης, από κοντά και ο άλλος ΄΄μνηστήρας΄΄ Ηρακλής Ψ.!
Ωρεοί και Καστέλλα σε  δύσκολη θέση!

Τον άτυπο τίτλο του ΄΄πρωταθλητή χειμώνα΄΄ κατέκτησε ο ΑΟ Ν. Αρτάκης, έστω και αν με BuzzerBeater, πήρε το 3ποντο κόντρα στην Δροσιά, την ίδια ώρα ο Ηρακλής Ψ., με 990’ απαραβίαστη την εστία του, ΄΄φιλοδώρησε΄΄ με 4 γκολ την Αιδηψό! Η μάχη της παραμονής είναι σαφώς πιο σκληρή, με πολλές ανατροπές και σίγουρα πολύ ενδιαφέρουσα!

—τα παιχνίδια με …δυό λόγια:

1. ΛΗΛΑΣ Β.-ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ …1-1: …συναρπαστική μάχη στο γήπεδο του Βασιλικού όπου οι δύο αντίπαλοι, μοιράστηκαν εντυπώσεις, γκολ και βαθμούς, σ’ ένα αμφίρροπο παιχνίδι! Χαρακτηριστικό τα δύο χαμένα πέναλτι των γηπεδούχων!
  2. ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ-ΑΥΛΩΝΑΡΙ …4-1: …απόλυτα εύστοχοι οι γηπεδούχοι, συνέτριψαν, δίκαια με το εντυπωσιακό 4-1 τα αγνώριστο και πολύ κακό Αυλωνάρι, που ΄΄ξέχασε΄΄ να κατέβει στο γήπεδο της Ν. Λαμψάκου! Ο Ελλήσποντος ΄΄έπιασε΄΄ τους 20 πόντους και την 9η θέση στην βαθμολογία… Για τους φιλοξενούμενους το παιχνίδι ήταν καταστροφικό, καθώς πέρα από την βαριά ήττα, είχε και την απώλεια δύο βασικών παικτών με κόκκινες κάρτες!
  3. ΣΚΕΠΑΣΤΗ-ΚΑΣΤΕΛΛΑ …5-1: …με τον Ζουζουλή, να επανακάμπτει με εκκωφαντικό τρόπο, φορώντας τα χρώματα της Σκεπαστής και να πετυχαίνει 4 γκολ, η Σκεπαστή είχε ένα άνετο απόγευμα με αντίπαλο την ουραγό Καστέλλα και την οποία νίκησε με το μεγαλύτερο σκορ της αγωνιστικής, 5-1!
  4. ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ-ΔΡΟΣΙΑ …: …σε μια από τις πιο άσχημες εμφανίσεις της στο φετινό πρωτάθλημα, ο πρωτοπόρος ΑΟ Ν. Αρτάκης, που τα βρήκε ΄΄μπαστούνια΄΄ απέναντι στην μαχητική Δροσιά, που ΄΄κοίταξε στα μάτια΄΄ τον αντίπαλό της! Φλύαρη υπεροχή των γηπεδούχων, λίγες αξιόλογες ευκαιρίες, προηγήθηκε ο ΑΟΝΑ, όμως η ΄΄πεισματάρα΄΄ Δροσιά ισοφάρισε, για να έρθει λύτρωση για τους γηπεδούχους, κυριολεκτικά στην λήξη!
  5. ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ Βατώντα …2-1: …΄΄όλα τα λεφτά΄΄ ήταν το τελευταίο 10λεπτο στο ΄΄Τσαρπάλειο΄΄ γήπεδο του Αλιβερίου και στο παιχνίδι του Ταμυναϊκού, με τον αναγεννημένο και ενισχυμένο Αστέρα Βατώντα! Οι φιλοξενούμενοι ΄΄χτύπησαν΄΄ στο 81’ και πήραν προβάδισμα για το 3ποντο… Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και κατάφεραν με τον νεοαποκτηθέντα Κοκκάλα, πέτυχαν δύο γκολ και πήραν το 3ποντο!
  6. ΗΡΑΚΛΗΣ Ψ.-ΑΙΔΗΨΟΣ …4-0: …παράσταση για ένα ρόλο στο Στάδιο των Ψαχνών, όπου ο Ηρακλής Ψ., ασταμάτητος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης, στην φιλότιμη ομάδα της Αιδηψού, την οποία και νίκησε με το ευρύ 4-0, ενώ το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο…
  7. ΟΛΥΜΠΟΣ Γ.-ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ …2-1: …σημαντικής βαθμολογικής σημασίας παιχνίδι και για τους δύο! Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και ισοφάρισαν στο β’ μέρος, το παιχνίδι ΄΄άνοιξε΄΄, με τον Όλυμπο να είναι πιο ουσιαστικός και να παίρνει την πολύτιμη νίκη!
  8. ΠΑΝΤΡΙΑΔΙΚΟΣ-ΩΡΕΟΙ …2-2: …μπήκαν φουριόζοι οι γηπεδούχοι στο α’ μέρος και πέτυχαν δύο γκολ, που τους έδιναν σοβαρό προβάδισμα για το 3ποντο! Όμως φαίνεται πως είχαν εφησυχάσει με το 2-0, οι παίκτες του Β. Τσιμιχόδημου, μπήκαν χαλαροί στο β’ μέρος κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Βορειοευβοιώτες και περνώντας στην αντεπίθεση, έφεραν το παιχνίδι στα ίσια και έφυγαν από την Τριάδα με έναν υπερπολύτιμο βαθμό, τον πρώτο τους εκτός έδρας!

***τα στοιχεία των αγώνων:

ΛΗΛΑΣ …1

ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ1

51’ Αρ. Μακρής 24’ Μπασινάς
*πέναλτι:      2
(1-απέκρ. Τζουβάρας & 1-άουτ)
*πέναλτι:                —–
*δοκάρια:              — *δοκάρια:           64’ Σίδερης
*κόκκινες:            —- *κόκκινες:               —
*Διαιτητές:   Κώστας Γκάτσος Γιάν. Κελεπούρης-Γ. Κοντογιαννήδης
ΛΗΛΑΣ (Τάσος Ταυταρίδης)  ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ  (Νίκος Κιαπέκος)

Τόρα, Κικίδης, Ευαγγελινός, Χαζαρίδης, Τσούρα, Αγγελάκης, Παπίλας, Αλεξίου (66′ Σιμιτζής), Αρ. Μακρής (90+3′ Μπούρικας), Πεσχύρας (83′ Μπακλαγεμέζης), Βάθης (46′ Αναγνώστου).

Τζουβάρας, Λέκκας, Χασάνδρας, Καρκαλής (75′ Αλ. Σμπρίνης), Σεχάι, Μπασινάς, Γκίκας, Μαντάς, Κουτσαυλής (80′ Βουρδάνος), Σίδερης, Κούκουρας.

*ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΕΦΕΡΛΗΣ

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ …4

ΑΥΛΩΝΑΡΙ …1

18’-75’ Ντουλελάρι, 20’ Χιούσκα, 56’ Λάσρι, 23’ Κούρτης
*πέναλτι                — *πέναλτι                 —
*δοκάρια:          — *δοκάρια:             —
*κόκκινες:  83’ Αργύρης *κόκκινες: 54’ Δαφνής, 83’ Καρατζάς
*Διαιτητές:  Βασίλης Βελέτζας Κώστας Δάλλας-Σταύρος Ρουμπής
ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Πάνος Τοκπασίδης) ΑΥΛΩΝΑΡΙ  (Βαγγέλης Ντόβολης)

Σπάχο, Ρογαλίδης, Κουτσαυλής, Μάλλιος, Αυλωνίτης, Χιουσκα, Ρουμπής (78′ Αργύρης), Ντουλελλάρι (88′ Κορκόβελος), Αντωνόπουλος, Λάζρι, Φτούλης (64′ Μπατζέλης).

Διαμαντάρας, Δαφνής, Μπρεγκανάκου (75′ Γ. Κούκης), Καρατζάς, Παππάς, Κοκκάλας (61′ Φωτιάς), Μπράχα (67′ Καράπας), Τσαγκός, Δήμου (46′ Λαθουράς), Κούρτης, Μανδράκας.

*ΜΑΝΩΛΗΣ ΒΕΤΤΑΣ

ΣΚΕΠΑΣΤΗ …5

ΚΑΣΤΕΛΛΑ …1

38’-41’-44’-62’ Ζουζουλής,
75’ Δ. Γερογιάννης
83’ Α. Γραμματικόγιαννης
*πέναλτι               — *πέναλτι                  —-
*δοκάρια:            — *δοκάρια:               —-
*κόκκινες:             —– *κόκκινες:             —
*Διαιτητές:   Σάκης Παπακυριάκος Άκης Νέγρης-Στέλιος Ζεϊμπέκης
ΣΚΕΠΑΣΤΗ (Γιώργος Τσαραμίρσης)    ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Στ. Γιαννάκης-Δ. Ακριτίδης)

Σωτηρόπουλος, Ι. Αθ. Θαλασσινός, Σωτ. Ανδρέου (76′ Παν. Θαλασσινός), Κωνσταντός, Παύλ. Γερογιάννης, Καψάλας, Γεωργίου, Ξιφαράς (63′ Καλλίτσης), Ι. Β. Θαλασσινός (71′ Αγιασοφίτης), Αθ. Θαλασσινός, Ζουζουλής (66′ Δ. Γερογιάννης).

Ζενέλι, Παυλίδης, Γούσιας, Τριανταφύλλου (72′ Οσμάνι), Κουβούσης, Βλάχος (54′ Δημόπουλος), Φιόλα, Λαμάι, Παπαδόπουλος (68′ Θεόφ. Γραμματικόγιαννης), Αν. Γραμματικόγιαννης, Λεοντής (54′ Βάσσος).

*ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ …2

ΔΡΟΣΙΑ …1

51’ Μπαλαμπάνης, 90+5’ Κωστούλας 68’ Δουρδουβέλας
*πέναλτι           — *πέναλτι                  —
*δοκάρια:             — *δοκάρια:                —
*κόκκινες:            —– *κόκκινες:             —
*Διαιτητές:   Μάριος Πόγκας Γιάννης Κελεπούρης-Άγγελος Παππάς
ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Μιχάλης Μαύρος) ΔΡΟΣΙΑ (Δημήτρης Αντωνόπουλος)

Αγριόδημος, Κολιόπουλος, Μπαλαμπάνης, Γεωργίου, Θωμάς, Τσούτης, Βαλκάνος (87′ Νικολάου), Τουρκοχωρίτης (75′ Λειβαδίτης), Καραντάκης, Τσομπάνης (54′ Ζαχαρόπουλος), Κωστούλας.

Αραβανής, Β. Νάνος, Σεϊνταράση, Καρλατήρας, Προβής, Κάκιος, Σωκρ. Ελευθερίου (81′ Κορδώνης), Δουρδουβέλας, Χάρ. Ελευθερίου (9+4′ Μπουραντάς), Μπασούκος (89′ Τζέμος), Ν. Σουλιωτάκης (65′ Τουλίτσης).

*ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ …2

ΑΣΤΕΡΑΣ Βατώντα …1

89’-90+2’ Γ. Κοκκάλας 81’ Π. Λ. Σκριβάνος
*πέναλτι  43’ πεν. απέκρ. Ντελέκος *πέναλτι                  —
*κόκκινες:            —– *κόκκινες:            —
*Διαιτητές:   Δημήτρης Καλαμάτας Γιάννης Σπανός-Κώστας Αργύρης
ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ  (Γιάννης Καρβέλης)  ΑΣΤΕΡΑΣ Βατώντα (Γιάννης Λεσγής)

Μυτακίδης, Φωτόπουλος (Κ. Πιλάτης), Λέων. Πιλάτης, Κουτσαυλής, Β. Αναστασίου, Ιδ. Αναστασίου, Κρόκος (46′ Πομάρες), Κούτρας, Λάμπρου, Τσούτσης (60′ Γ. Κοκκάλας), Βρέττος.

Ντελέκος, Κοτρώτσιος, Κικίδης, Τσώκος, Ντούκα, Χασανλάρι, Γκέκας, Γούναρης, Τζαφέρος (53′ Νεσίμι), Π. Λ. Σκριβάνος, Ματράκας (86′ Κατόλης).

* ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ

ΗΡΑΚΛΗΣ Ψ. …4

ΑΙΔΗΨΟΣ …0

19’ Καραχάλιος, 36’ πεν.-76’ Μήτρου,
85’ Βαγγ. Ανέστης
*πέναλτι   2
(1 εύστοχο-1 απέκρουσε Κυριάκου)
*πέναλτι                —
*δοκάρια:             — *δοκάρια:             —
*κόκκινες:            — *κόκκινες:              —
*Διαιτητές:   Γιώργος Λάμπρου Προκόπης Τσιφλάκος-Γιάννης Μητρολιός
ΗΡΑΚΛΗΣ Ψ. (Σάκης Μεθενίτης) ΑΙΔΗΨΟΣ (Γιώργος Δημητρίου)

Αρχοντάκης, Σπανός (58′ Ντούμας), Μπακομήτρος, Ρεπετσάς, Τσολάκος, Καραχάλιος, Γ. Αγγελάτος (68′ Γιαντόμ), Γκάβαλης (72′ Σκριβάνος), Ανέστης, Μήτρου (79′ Σιαράπης).

Κυριάκου, Σαββόπουλος (75′ Φαράντος), Καραγκούνης, Καππές, Γλύκος, Η. Στεργίου (83′ Καρμάι), Παπατζίκος (48′ Βασιλείου), Ν. Αναγνώστου, Αντρ. Μπιμπάι (62′ Γκοτζάι), Ιντρ. Μπιμπάι, Αργ. Στεργίου.

ΟΛΥΜΠΟΣ Γ. …2

ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ …1

40’ Ντούρμας, 69’ Παριανός 51’ Π. Στρατής
*πέναλτι              — *πέναλτι      —
*δοκάρια:  77’ Κόφι Γιαντόμ *δοκάρια:              —
*κόκκινες:           — *κόκκινες:            —
*Διαιτητές:  Γιώργος Κασομούλης Χάρης Αντωνίου-Έλενα Κοτταρά
ΟΛΥΜΠΟΣ Γ. (Παναγ. Κοντογιάννης) ΚΑΛΟΧΩΡΙ/Π (Γιάννης Φούρλης)

Αθ. Σακκής, Ε. Κιούσης (65′ Σπ. Αργύρης), Ν. Σακκής, Κουτσαυλής (72′ Δεληγιώργης), Μπισμπικόπουλος, Ηλ. Αργύρης, Ντούρμας, Ρουμπής, Παριανός, Κηρύκος (90+3′ Μήτρου), Τρεγκάι (80′ Τσούμαρης).

Δρενάφτσης, Ντούκα (46′ Βλάχος), Καραλής, Ισσαρης, Σαμαρτζής, Πάλλης, Στρατής (84′ Ζαχαριάδης), Ζιζόλι, Χρ. Ζουρμπουλής (75′ Σακάλογλου), Καραμπάς, Σαμπάνης.

ΠΑΝΤΡΙΑΔΙΚΟΣ …2

ΑΟ ΩΡΕΩΝ …2

27’ Ζαχ. Κατσίμπρας, 30’ Μουτουσίδης 71’ αυτογκόλ Τζάβρας, 83’ Τζαφεράϊ
*δοκάρια:      —— *δοκάρια:              —
*κόκκινες:        — *κόκκινες:        —
*Διαιτητές:  Βαλάντης Βρακάς Κώστας Κωνστάντιος-Στράτος Ρέτσας
ΤΡΙΑΔΑ (Βασίλης Τσιμιχόδημος) ΑΟ ΩΡΕΩΝ (Θανάσης Γουρνάς)

Οικονομίδης, Καραμπέτσος (53′ Ταψής), Πασάι, Γκρινιάρης, Τζάβρας, Νόνας (64′ Τσούτσης), Γ. Χασάνδρας, Κατσίμπρας, Μπαϊμπάκης, Μουτουσίδης, Δ. Χασάνδρας (87′ Τσιμιχόδημος).

Δ. Μαυρούτσικος, Τζαφεράι, Καπλανάι (90′ Μαργέτης), Γιουκάι, Κατσός, Σταματονικολός (79′ Μπαλάνος), Μούστος, Ιω. Μαυρούτσικος, Γαλούπης (90′ Αναγνωστάκης), Δ. Αθανασίου, Ένεχ.

Την 15η αγωνιστική:

• …μπήκαν 30 γκολ, μέσος όρος 3.75 γκολ/αγώνα, από τις καλύτερες σε παραγωγικότητα αγωνιστικές του φετινού πρωταθλήματος! Γκολ μπήκαν σε όλα τα παιχνίδια και είναι χαρακτηριστικό, ότι οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στα 7 από τα 8 παιχνίδια…!
  • …2 μόνο φορές η μπάλα σταμάτησε στα αντίπαλα δοκάρια…
  • …3 οι ΄΄άτακτοι΄΄ αυτή την αγωνιστική και οι 3 τρείς στο ίδιο παιχνίδι (!!!)!
  • …στα πέναλτι αυτή την φορά ΄΄υπερίσχυσαν΄΄ τα χαμένα!!! Από τις 5 φορές που η μπάλα στήθηκε στα 11 μέτρα, σε μόλις μια από αυτές κατέληξε στα δίκτυα και σε 4 ήταν άστοχα (ένα άουτ και 3 αποκρούστηκαν)!
  • …συνεχίζει το αήττητο της πρωτοπόρου ομάδας του ΑΟ Ν. Αρτάκης! Παράλληλα για 11η συνεχόμενη αγωνιστική, παραμένει το εκπληκτικό ρεκόρ, του Ηρακλή Ψ., που κρατά για 990’ απαραβίαστη την εστία του!
  • …για 11 όμως αγωνιστικές αγνοεί κάποιο θετικό αποτέλεσμα και η ομάδα της Καστέλλας!
  • …΄΄αφανίστηκαν΄΄ οι φιλοξενούμενοι, αυτή την αγωνιστική, καθώς κανείς δεν μπόρεσε να φύγει με το 2πλό! Φυσικά οι γηπεδούχοι είχαν την μερίδα του λέοντος, ενώ σε 2 παιχνίδια οι αντίπαλοι έφυγαν με μοιρασμένη στα ίσια την …πίτα!