την τριάδα που αποχαιρετά την κατηγορία!
Όλοι εύχονται παραμονή
της Αρτάκης στην Γ’ Εθνική,

αλλά και ν’ αποφύγουν την ΄΄καυτή΄΄ 13η θέση!

Στην κορυφή της βαθμολογίας, βαδίζει με σιγουριά και προσεκτικά ο Ηρακλής Ψ., ενώ ταυτόχρονα ετοιμάζεται και για την επόμενη πρόκληση της Γ’ Εθνικής!
Για την επόμενη αγωνιστική περίοδο ετοιμάζονται και οι 3 της ΄΄ουράς΄΄, ενώ κορυφώνεται η μάχη για την αποφυγή της  13ης θέσης που κρύβει κινδύνους!

***τα στοιχεία των αγώνων:

• ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ Ερέτριας…2-1 (α’ γύρος 3-1):
    Ήταν πολύ καλός στο α’ μέρος ο Ταμυναϊκός, όταν και προηγήθηκε με 2-0… Στο 2ο όμως μέρος το σκηνικό άλλαξε, καθώς οι γηπεδούχοι επαναπαύθηκαν και οι Ερετριανοί βγήκαν στην αντεπίθεση, μείωσαν και απείλησαν με ισοφάριση τους γηπεδούχους…

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ …2

ΑΠΟΛΛΩΝ Ερέτριας …1

15’ Β. Αναστασίου, 16’ Κόφι Γιαντόμ 67’ Φαμπιάν Τρεγκάϊ
*πέναλτι:                 — *πέναλτι:                    —
*δοκάρια:              — *δοκάρια:                   —
*κόκκινες: *κόκκινες:
*Διαιτητές:           Στέλιος Φώτης Άγγελος Παππάς-Βαγγέλης Λειβαδιτάκης
ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (Δημ. Αντωνόπουλος) ΑΠΟΛΛΩΝ Ερ.  (Γιάννης Καρβέλης)

Μητακίδης, Δήμου, Πιλάτης, Βελαέτης, Β. Αναστασίου, Μεταξάς (72′ Βελής), Γιαντόμ, Σπυράκης, Σίμωσης, Ι. Λάμπρου (88′ Πομάρες), Βρέττος.

Τόρα, Καραμπέτσος (46′ Παντελής), Πετράκης (87′ Τσίγκας), Σμπιλήρης, Μπισμπικόπουλος,  Κικίδης (67′ Τρεγκάι), Μώρος, Μουτουσίδης, Μπασούκος, Αντζέλι, Σταματάκος (46′ Λάμπρου).

*ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΟΝΤΟΣ

• ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΤΡΙΑΔΙΚΟΣ…3-0 αα (α’ γύρος 1-2):
    Μετά την αποχώρηση του Παντριαδικού από το πρωτάθλημα, ο Αμαρυνθιακός πήρε ένα πολύτιμο και χωρίς κόπο 3ποντο!

• ΗΡΑΚΛΗΣ Ψαχνών-ΕΥΒΟΪΚΟΣ Αγ. Νικολάου…4-1 (α’ γύρος 3-0):
    Χωρίς να ΄΄πατήσει΄΄ γκάζια, ο πρωτοπόρος Ηρακλής Ψ. νίκησε άνετα τον ουραγό Ευβοϊκό Αγ. Νικολάου με 4-1! Ο Σάκης Μεθενίτης είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς ταλαντούχους παίκτες, από τους οποίους οι ΄΄πράσινοι΄΄ προσδοκούν πολλά… Ο Ευβοϊκός του Γρηγόρη Μάλλιαρη, απλά περιμένει να ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα, κάνοντας σχέδια για την Β’ ΕΠΣΕ!

ΗΡΑΚΛΗΣ Ψαχνών …4

ΕΥΒΟΪΚΟΣ Αγ. Νικολάου …1

21’ Ν. Σταματάκος, 24’ Μαναρίτσας,
46’ Ρεπετσάς, 60’ Ζουλιώτης
90’ Τζάνος
*πέναλτι               19’ Σταματάκος -άουτ *πέναλτι                  —-
*δοκάρια:            — *δοκάρια:               —-
*κόκκινες:             —- *κόκκινες:             —
*Διαιτητές:    Κώστας Γκάτσος Αντώνης Ιωάννου-Κώστας Μούτουπας
ΗΡΑΚΛΗΣ Ψαχνών (Σάκης Μεθενίτης) ΕΥΒΟΪΚΟΣ (Γρηγόρης Μάλλιαρης)

Αναστασίου, Ζουλιώτης (63′ Ρουμελιώτης), Χατζηαντωνίου, Μπαλόζι, Ρεπετσάς, Σπανός, Σταματάκος, Μπατζελής (70′Αλαφάκης), Μαναρίτσας, Π. Δ. Σκριβάνος (75′ Γκαράνης), Μήτρου,(58′ Π.Λ. Σκριβάνος)

Τζαβαρής, Φιόλα, Ντούρμας, Ντούνας, Π. Μαραγκός (55′ Βαβουλιώτης Δ.), Νόνας, Λύκος, Τζάνος, Ανδρέου, Αποστόλου, Τόγκος (67′ Σαμαράς).

*ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΕΡΟΥΤΣΟΣ

• ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ-ΣΚΕΠΑΣΤΗ…1-1 (α’ γύρος 2-4):
    Μετά από ένα σχεδόν υποτονικό α’ μέρος, στο ΄΄Νίκος Κούκης΄΄, ήρθε το δεύτερο 45λεπτο που οι ομάδες ανέβασαν ρυθμούς και το παιχνίδι απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον! Έχασαν κάποιες ευκαιρίες οι γηπεδούχοι, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, είχαν ένα δοκάρι, για να έρθει το τελευταίο κυριολεκτικά λεπτό των καθυστερήσεων, για να ισοφαρίσουν οι ΄΄κίτρινόμαυροι΄΄ και να πάρουν έναν πολύτιμο βαθμό!

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ …1

ΣΚΕΠΑΣΤΗ …1

90+2’ Β. Τσαλιαγκός 73’ Παναγιώτου
*πέναλτι               — *πέναλτι                  —-
*δοκάρια:            — *δοκάρια:              89’ Ζουζουλής
*κόκκινες:             —– *κόκκινες:             —
*Διαιτητές:    Βασίλης Βελέτζας Γιώργος Βλάχος-Αλέξης Καρβελάς
ΑΥΛΩΝΑΡΙ (Γιάννης Μπασούκος) ΣΚΕΠΑΣΤΗ (Στάθης Κατσικογιάννης)

Κιούσης, Γ. Μαστροκώστας, Παππάς, Καρατζάς, Βαγγ. Κοκκάλας, Καράπας (62′ Ρουμπής), Γ. Κοκκάλας (69′ Θανάσης), Ντραγκότι, Τσαλιαγκός, Μπράχα, Μανδράκας.

Σωτηρόπουλος, Αγιασοφίτης, Ανδρέου, Α. Καψάλας (69′ Γεωργίου), Ν. Καψάλας, Κωνσταντός, Παναγιώτου, Ι. Β. Θαλασσινός, Καρατζούδης, Τηλιόπουλος, Ζουζουλής.

*ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ

• ΑΙΔΗΨΟΣ- ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ…2-0 (α’ γύρος 0-3)
    Καλό παιχνίδι στο γήπεδο της Αιδηψού, όπου οι παίκτες της τοπικής ομάδας, κέρασαν, με 3ποντο, τον προπονητή τους Θανάση Γουρνά, που είχε την ονομαστική του εορτή. Οι γηπεδούχοι πήραν βαθμολογική ανάσα σ’ ένα παιχνίδι, που ήταν πιο ουσιαστικοί, από τους ΄΄Λϋκους΄΄ που προσπάθησαν αλλά ήταν άτυχοι και άστοχοι…

ΑΙΔΗΨΟΣ …2

ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ …0

9’ Ν. Αναγνώστου, 60’ Αργ. Στεργίου
*πέναλτι           — *πέναλτι
*δοκάρια:             — *δοκάρια:               —
*κόκκινες:    90+1 Αντ. Μπιμπάϊ *κόκκινες:
*Διαιτητές:    Μάριος Πόγκας Προκόπης Τσιφλάκος-Κώστας Δάλλας
ΑΙΔΗΨΟΣ (Θανάσης Γουρνάς) ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ (Νίκος Κιαπέκος)

Κυριακού, Φώτου, Αναστασιάδης, Γιουκάι, Γλύκος, Μπιμπάι Α., Μεργκεγκάι (73΄ Δ. Σαββόπουλος), Αναγνώστου Ν. (85΄ Αναγνώστου Μ.), Τόουρφε, Μπιμπάι Ι., Στεργίου (90΄ + 3΄ Καππές)

Δερνάφτσης, Χασάνδρας Δ., Μπαλαμπάνης, Χασάνδρας Ν., Πουρνής, Μπασινάς (69΄ Σηφάκης), Γκίκας, Κουτσαυλής, Τσούτσης, Σιδέρης (79΄ Κούκουρας), Καραντάκης.

*ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΡΑΠΑΝΙΩΤΗΣ

• ΔΟΞΑ Προκοπίου-ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ…0-3 (α’ γύρος 0-3):
    Οι παίκτες του ΑΟ Χαλκίς, έκαναν το χρέος τους και πληρώνοντας πάλι από την τσέπη τους (βενζίνες κλπ), με του διοικούντες (;;;) ΄΄επιτελικούς΄΄ και μη να παραμένουν στην λίστα του ΄΄…SILVER ALERT΄΄! Ο ΑΟΧ πολύ καλύτερος έφτασε σε μια ακόμα νίκη, βυθίζοντας ακόμα περισσότερο τους ΄΄Μαυραετούς΄΄ του Προκοπίου, που μόνο σε μεγάλο θαύμα μπορούν να ελπίζουν!

ΔΟΞΑ Προκοπίου …0

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ …3

45’ Τρεπεκλής, 79’ Λάσρι, 83’ Καραχάλιος
*πέναλτι                  — *πέναλτι                  —
*δοκάρια:            — *δοκάρια:  26’ Λάσρι, 75’ Παλαιολόγος
*κόκκινες:            — *κόκκινες:             —–
*Διαιτητές:    Σάκης Παπακυριάκος Αντώνης Ιωάννου-Βασίλης Σοφίου
ΔΟΞΑ Προκ. (Γιώργος Κουτσουφλάκης) ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Παναγιώτης Τοκπασίδης)

Αλατζάς, Καλλάης (84′ Μπαϊμπάκης), Γ. Περήφανος, Μακρής, Τσούπρος (65′ Αντ. Γ. Ανδρέου), Αθ. Γκίκας, Ιωσήφ (82′ Παπατσόλης), Μάλλιαρης, Κανελλόπουλος, Αλεξίου, Μορφούλης.

Αγριόδημος, Κολιόπουλος, Γκουβέρος, Τόλης, Θωμάς (87′ Ζιζόλι), Τσούτης, Ταψής (43′ λ.τρ. Λιάσκος), ΛάΣρι (80′ Θανάσης), Πάλλης (46′ Παλαιολόγος), Καραχάλιος, Τρεπεκλής.

*ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ

• ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ Γυμνού…1-2 (α’ γύρος 2-2):
    Παίζοντας με σφιχτή άμυνα και με ένα Κυρόπουλο, ΄΄ανίκητο΄΄ κάτω από τα δοκάρια, που δεν νικήθηκε ούτε από τα 11 μέτρα, αποκρούοντας πέναλτι, ο Όλυμπος, ΄΄άντεξε΄΄ την πίεση των γηπεδούχων της Δροσιάς και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη. Μια νίκη που έδωσε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην ομάδα του Παναγιώτη Κοντογιάννη!

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ …1

ΟΛΥΜΠΟΣ Γ. …2

53’ Χάρ. Ελευθερίου 42’ Κριστ. Τρεγκάϊ, 87’ Τσουμάνης
*πέναλτι    25’ ένα αποκρούστηκε *πέναλτι                —
*δοκάρια:           — *δοκάρια:             87’ Τσουμάνης
*κόκκινες:            — *κόκκινες:             —
*Διαιτητές:     Χριστίνα Κούκουρα Παναγιώτης Σέρρας-Γιάννης Κελεπούρης
ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Ντράγκαν Κνέζεβιτς) ΟΛΥΜΠΟΣ Γ (Παναγ. Κοντογιάννης)

Αραβανής, Τουλίτσης, Σεινταράσι (76’Allco Cleon), Τζαφέρος, Προβής (60′ Ελευθερίου Σ.), Κάκιος, Πάνου (46’Τσομπάνης), Ζαχαριάς, Ελευθερίου Χάρ., Βαρσαμάς, Μαστροκώστας.

Κηρόπουλος, Κιούσης (17’Τσουμάνης), Καρλατήρας (57’Ζουρμπουλής Χρ), Κυρήκος, Αυλωνίτης, Αργύρης Ηλ., Ντούρμας, Τρεγκάι, Κοτρογιάννης (90′ Μπαρώτας), Αργύρης Σπ., Σταματούκος.

*ΜΑΝΩΛΗΣ ΒΕΤΤΑΣ

• ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ-ΛΗΛΑΣ Βασιλ….4-1 (α’ γύρος 3-1):
    Έχει πάρει τον ΄΄αέρα΄΄ του γείτονα στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, η ομάδα του Ελλήσποντου, καθώς είναι η 3η συνεχόμενη νίκη για τους Λαμψακιώτες, σε πρωτάθλημα και κύπελλο, απέναντι στον Λήλαντα Βασιλικού! Καθολική η υπεροχή των γηπεδούχων, έφερε αυτό το εντυπωσιακό 4-1!

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ …4

ΛΗΛΑΣ Β. …1

12’ Νικολάου, 25’ πεν. Χιούσκα,
43’ Βαρτζής, 80’ Ντούμας
90’ Πρίφτι
*πέναλτι        ένα εύστοχο *πέναλτι      —
*δοκάρια:     25’ Ανέστης *δοκάρια:              —
*κόκκινες:            —- *κόκκινες:             —-
*Διαιτητές:      Γιώργος Κασομούλης Γιώργος Πασχαλίδης-Περικλης Δελχάς
ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ  (Κώστας Καλλιμάνης) ΛΗΛΑΣ Β. (Τάσος Ταυταρίδης)

Βασιλείου, Γιαλός, Φτούλης (70΄Κουτσαβλής) Γεωργίου, Ντούκα, Χιούσκα, Νικολάου (26΄ λ.τ. Βαρτζής) Κατσίμπρας, Κουζούλογλου, Ανέστης (90΄Ράλλης) Ντούμας (82΄Αλαφάκης)

Μαντάς, Κικίδης, Ευαγγελινός, Χαζαρίδης, Τζαφέρος, Αγγελάκης (46΄Πρίφτι) Παπίλας, Καραλής, Στρατής (75΄Γκινάι) Κούκα, Αναγνώστου

*ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΙΚΙΔΗΣ

Την 17η αγωνιστική:

• …μπήκαν 26 γκολ, μέσος όρος δηλαδή σε κάθε παιχνίδι 3.25 γκολ/αγώνα…
  • …3 τα πέναλτι που σημειώθηκαν, ο εκ των κορυφαίων σκόρερ Ν. Σταματάκος (Ηρακλής Ψ.), δεν βρήκε στόχο στέλνοντας την μπάλα άουτ! Στο πέναλτι στην Δροσιά ο σπεσιαλίστας Χρ. Βαρσαμάς, νικήθηκε από τον επίσης σπεσιαλίστα, σε εκτελέσεις και αποκρούσεις, πορτιέρε του Ολύμπου Άγγ. Κηρόπουλο! Τέλος ο Χιούσκα ήταν ο μοναδικός που βρήκε στόχο σκοράροντας στην Λάμψακο!
  • …5 φορές η μπάλα σταμάτησε στα αντίπαλα δοκάρια!
  • …ένας μόλις ήταν ο άτακτος!
  • …επανέκαμψαν στο σκοράρισμα Ν. Σταματάκος και Τάσος Μαναρίτσας, οι δύο τοπ-σκορερς των πρωτοπόρων, στους οποίους προστέθηκε και ο Ανδρέας Μήτρου, μέχρι την περασμένη αγωνιστική είχε σκόραρει σε 7 συνεχόμενα παιχνίδια!
  • …τα αδέλφια Κριστιάν και Φαμπιάν Τρεγκάϊ, σκόραραν και οι δύο με τις ομάδες τους (Όλυμπο Γ. & Απόλλωνα Ερ.), μιμούμενοι τα άλλους δύο Ερετριανούς αδελφούς, Νίκο και Γιάννη Σταματάκο, που είχαν πετύχει γκολ και οι δύο την ίδια αγωνιστική (1η και 7η) με τις ομάδες τους (Ηρακλή Ψ. & Απόλλωνα Ερ.)!
  • …για 31 ολόκληρα χρόνια δεν μπορεί να πάρει 2πλό μέσα στο Αλιβέρι, από τον Ταμυναϊκό, ο Απόλλωνας Ερέτριας!
  • …πέντε νίκες για τους γηπεδούχους, μία ισοπαλία και 2 φιλοξενούμενοι έφυγαν με 3ποντο στο ΄΄σακί΄΄!