***26η αγωνιστική Α’ ΕΠΣΕ:

Συνεχίζει να οδηγεί ο ΑΟ Ν. Αρτάκης, καλή προπόνηση του Αμαρυνθιακού, για το ντέρμπι στο Αλιβέρι…!

*Παλικαρίσιο πέρασμα του πρωτοπόρου ΑΟΝΑ, από την δύσκολη έδρα των ‘’Λύκων’’ στην Μακρυκάπα, με το εντυπωσιακό 0-4!
*Καταιγιστικός μετά την αλλαγή προπονητή, ο Αμαρυνθιακός, νίκησε με 7-2 τον Ελλήσποντο, σε μια καλή προπόνηση, πριν από το ντέρμπι με τον Ταμυναϊκό στο Αλιβέρι…
*Πάλι σκόνταψε σε ‘’δικό’’ του αγώνα ο Ταμυναϊκός, που υποχρεώθηκε σε λευκή ισοπαλία από τον μαχητικό και ψυχωμένο Νηλέα Νεοχωρίου!
*Συνεχίζει ακάθεκτη η ομάδα της Αιδηψού, την εντυπωσιακή πορεία της, 2-0 το Αυλωνάρι, που το πάλεψε δυνατά αλλά δεν είχε τύχη στην τελική προσπάθεια!
*Στο ντέρμπι της Ανθηδώνας, νίκη-ανάσα για τα Λουκίσια, 2-1 την Δροσιά εκτός έδρας!
*Δεν μπόρεσε η Κάρυστος να αντισταθεί στην πολύ καλή εμφάνιση των Αλατσάτων, που με 3-0 κέρδισαν και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους!
*Ένα παιχνίδι με πολύ ενδιαφέρον, που όλα έγιναν στο β’ μέρος ο Ηρακλής Ψ. κέρδισε με 3-2, το Μαντούδι των πολλών απουσιών!
*Νίκησε με 1-0 τον Απόλλωνα Ερέτριας, ο Σταυρός και απομάκρυνε οποιαδήποτε βαθμολογική ανησυχία! Ο Απόλλωνας παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη…
***τα στοιχεία των αγώνων:
1-ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΑΟ ΛΟΥΚΙΣΙΩΝ …1-2:

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ …1

ΑΟ ΛΟΥΚΙΣΙΩΝ …2

62’ Αλάμαρας, 13’-60’ Κωνσταντάγκας,
*πέναλτι:        *πέναλτι:   —
*δοκάρια:
41’-84’ Μαστροκώστας,
*δοκάρια:    —
*κόκκινες:    — *κόκκινες:     —
*Διαιτητές:       Γιάννης Κηρύκος Σταύρος Ρουμπής-Χάρης Αντωνίου
ΔΡΟΣΙΑ    (Γιώργος Λάμπρου) ΛΟΥΚΙΣΙΑ (Δημ. Αντωνόπουλος)
Κυριακλείδης, Ι. Διοκμετζίδης, Μυτάκης (46′ Γιαλός), Βελαέτης, Ντούκα, Μπατζιώτης (46′ Ν. Διοκμετζίδης), Αγγελάτος, Πετράκης, Βάρκας (64′ Π. Ζουρμπουλής), Μαστροκώστας, Χατζηλάμπρου (46′ Αλάμαρας). Γαλλής, Δέδες, Μπουλούκος, Τζάβρας, Προβής (30′ λ.τρ. Π. Κουτσαυλής, 90′ Καράι) , Κωνσταντόπουλος, Φρούσσης, Σουλιωτάκης, Κωνσταντάγκας, Τζέμος (60′ Ντέλλος), Κ. Δούκας

*ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ
2-ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ-ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ…2-0:

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ …2

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ …0

50’ Φώτου, 90+2’ Καραγκούνης
*πέναλτι: *πέναλτι:          —
*δοκάρια:     — *δοκάρια:     —
*κόκκινες:         *κόκκινες:      88’ Τριανταφύλλου
*Διαιτητές:   Βασίλης Βελέτζας Δαυϊδ Πριόνας-Χρήστος Σιαπλαούρας
ΑΙΔΗΨΟΣ    ναγνώστου-Δημητρίου) ΑΥΛΩΝΑΡΙ  (Γιάννης Μπασούκος)
M. Μπιμπάι, Καρατζούδης (91′ Kαραγκούνης), Αναστασιάδης, Γάσπαρης, Γιουκάι, Σούμπασης, Μ. Σουλιάδης (72′ Ιντ. Μπιμπάι), Ι. Σουλιάδης, Φώτου, Μηλόπουλος (83′ Ερ. Γιουκάι), Μακρής. Χροναίος, Τριανταφύλλου, Ανδρέου (81′ Μπάρντι), Ξυράφης, Μαστροκώστας, Κηπιώτης, Σολλάκου (74′ Κοκκάλας), Κατσούλας, Γλυκός, Δημ Μπασούκος, Ντραγκότι.

*ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ
3- ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ…7-2:

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ …7

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ …2

3’-36’ Βεζυρτζόγλου, 37’-84’ Π.Λ. Σκριβάνος,
52’ Σκαθαρούδης, 79’ πεν. Π.Δ. Σκριβάνος,
14’-90’ Τσούμαρης,
*πέναλτι:       ένα εύστοχο *πέναλτι:
*δοκάρια:   — *δοκάρια:     —
*κόκκινες:     — *κόκκινες:
*Διαιτητές:   Χρήστος Σιαπλαούρας Γιάννης Κελεπούρης-Γιώργος Ρούσσης
ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣέτρος Ζουρούδης) ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Γιώργος Κρόκος)
Φαλαγγίτης, Τσούτσης, Μπατζελής (57’ Τσάλα), Μυρτέζα, Σπυράκης, Π.Δ. Σκριβάνος, Σκαθαροάδης, Βεζυρτζόγλου (57’ Μετοχιάτης), Κοτρογιάννης (67’ Βεσέλι). Τόρα, Γίγας, Τσούμαρης, Ντρέκης, Μάλλιαρης, Γεωργαντόπουλος, Νικολάου, Κατσίμπρας, Πάνου (79′ Καπουρίτης), Πετράκης, Ράζος (54′ Ντούρμας).

* ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ
4-ΗΡΑΚΛΗΣ Ψαχνών-ΑΣ ΜΑΝΤΟΥΔΙΟΥ …3-1: …

ΗΡΑΚΛΗΣ Ψαχνών …3

ΑΣ ΜΑΝΤΟΥΔΙΟΥ …1

70’ πεν. Καραχάλιος, 73’ Τσούτσης,
77’ Στ. Μπίτζος
57’ Ζουζουλής, 80’ Μαναρίτσας
*πέναλτι           ένα εύστοχο *πέναλτι:
*δοκάρια:    — *δοκάρια:     —-
*κόκκινες:    *κόκκινες:
*Διαιτητές:    Αδάμος Κουκούλης Γιώργ. Κοντογιαννίδης-Παν. Σέρρας
ΗΡΑΚΛΗΣ Ψ. (Σταύρος Σταθαράς) ΜΑΝΤΟΥΔΙ (Τακης Σπυρόπουλος)
Μίχος, Φιόλα, Καραμπέτσος, Στ. Μπίτζος, Παπίλας, Γκούρλας, Τσούτσης, Στούπας (91′ Ι. Μπίτζος), Στρατής (64′ Σταμάτιου), Καραχάλιος, Μακρής Αλατζάς, Βούλγαρης, Ζουζουλής, Καντζούρας, Κουβούσης, Λιάκος, Μαναρίτσας, Ντεγιάννης (90′ Αντωνίου), Στέργιου, Τσικτσίρης, Τσούμαρης.

*Διαιτητές:   Χριστίνα Κούκουρα Κώστας Τζοτζόλης-Δημήτρης Τσόπας
ΝΗΛΕΑΣ Νεοχ. (Αλέξανδρος Σταματίου) ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (Βαγγέλης Ντόβολης)
Κιούσης, Μάρ. Μαστροκώστας, Σακκής, Σμπιλήρης, Τζόκας, Κελάι, Γ. Κότσαρης, Κ. Κότσαρης, Εγιούρουμ, Αν. Μαστροκώστας, Γιαγκίνης. Ζωντός, Πόγκας (67′ Δήμου), Ι.Κ. Τσολάκος, Καρατζάς, Τάκο, Ανγκέλι, Γ. Πέππας, Ντόβολης (58′ Ι. Μώρος), Μπράχα, Τρεπεκλής, Ποδαράς (58′ Δ. Ντούρμας).

*ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ
6-ΑΠΣ ΣΤΑΥΡΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ Ερέτριας …1-0: …

ΑΠΣ ΣΤΑΥΡΟΣ …1

ΑΠΟΛΛΩΝ Ερέτριας …0

1’ Θεοφ. Σπανός
*πέναλτι:       *πέναλτι:
*δοκάρια:         —- *δοκάρια:     65’ Θαλασσινός
*κόκκινες:           45’ Τζαμίχας *κόκκινες:     68’ Αθ. Συκάς
*Διαιτητές:     Γιώργος Τουλούμης Αντώνης Ιωάννου-Γιάννης Ντόβολης
ΣΤΑΥΡΟΣγγελος Βογιατζής) ΑΠΟΛΛΩΝ Εράκης Ακριτίδης)
Σαμαράς, Θοδ. Βογιατζής (83′ Ταψής), Χασάνδρας, Αντ. Αλαφάκης (60′ Σεΐτης), Μολές, Χατζηαντωνίου, Χασαπίδης (82′ Θ. Σκριβάνος), Σπανός, Ντούμας (82′ Γκίκας), Μουτουσίδης, Τζαμίχας. Ναβροζίδης, Αθ. Συκάς, Αρχοντούλης, Μπασούκος (65′ Παναγιώτου), Τοουρφέ, Θαλασσινός (77′ Μήτρου), Θανάσι, Λευτ. Κιάκης, Πεππές (56′ Αργ. Συκάς), Μέτσιο, Αλ. Ρούσσος

*ΜΑΝΩΛΗΣ ΒΕΤΤΑΣ

7-ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ-ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ …0-4: …

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ …0

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ …4

21’ Τσούπρος, 44’ Μεγάλος,
55’ Χατζηστάμου, 80’ Ντελέκος
*πέναλτι:           *πέναλτι           —
*δοκάρια:     — *δοκάρια:       —
*κόκκινες:            —- *κόκκινες:    —-
*Διαιτητές:       Αδάμος Κουκούλης Χριστίνα Κούκουρα-Περικλής Δελχάς
ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ (Βαγγέλης Ζέρβας) ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Γιάννης Καρβέλης)
Πάττας, Μπελίτσος, Γκίκας (72′ Λέκκας), Γκρινιάρης (73′ Κικίδης), Πουρνής, Γ. Μαστροκώστας (60′ Αργυρίου), Λειβαδίτης (76′ Βουρδάνος), Πασάι, Σίδερης, Κονόμι, Μήτρου. Ανδρούτσος, Δ. Χατζηστάμου, Μ. Καρλατήρας (68′ Ρεπετσάς), Τσούπρος, Στασινόπουλος, Ζαχαρόπουλος (75′ Ντελέκος), Κανάνι (46′ Ζουλιώτης), Σιαράπης (68′ Χαλιώτης), Γκ. Τόρρα (75′ Χρ. Ζουρμπουλής), Ταυταρίδης, Μεγάλος.

8-ΑΟ ΑΛΑΤΣΑΤΩΝ-ΑΟ ΚΑΡΥΣΤΟΥ…3-0: …

ΑΟ ΑΛΑΤΣΑΤΩΝ …3

ΑΟ ΚΑΡΥΣΤΟΥ …2

30’ Τσιαμπαλής, 56’ Αργυρός,
90+3’ Καρατζάς,
*πέναλτι         — *πέναλτι:
*δοκάρια:        — *δοκάρια:    40’ Μπούσουλας
*κόκκινες:          *κόκκινες:
*Διαιτητές:    Σάκης Παπακυριάκος Δήμητρα Γιδάρη-Γιώργος Πασχαλίδης
ΑΛΑΤΣΑΤΑ  (Τάσος Ταυταρίδης) ΑΟ ΚΑΡΥΣΤΟΥ  (Γιώργος Τζόκας)
Τσιμπός, Ζέρβας (92΄Τουζούν), Ντεγιάννης Β., Ντεγιάννης Θ. (90΄ Καρατζάς), Κουτσαυλής Χ, Αγγελάκης (80΄Κουτσαυλής Αθ.), Ζαχαριάδης, Σταμέλος,Τσιαμπαλής, Αργυρός, Μήτρου (46΄ Βλάχος). Αραχωβίτης, Περ. Ραβιόλος (83΄Θάτσι), Ντινιακός, Σφυρίδης, Μπογκτάνι, Κακαβάς (60΄ Γκιλπάθης), Κασέμι (78΄ Ζέφι),
Μπούσουλας, Ζάνι,
Καράβολας, Γεωργιόπουλος.

*ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΤΡΑΤΗΣ

Την 26η αγωνιστική:

• …26 γκολ την 16η αγωνιστική, δηλ. 3.25/αγώνα…!
  • …το πρώτο γκολ (χρονικά) αυτής της αγωνιστικής, ήταν ‘’γκολ από τα αποδυτήρια’’, μόλις στο 1’, στον αγώνα του Σταυρού με τον Απόλλωνα Ερέτριας (1-0), από τον Θεόφιλο Σπανό, ήταν το γκολ που έκρινε και το τελικό αποτέλεσμα!
  • …ασυγκράτητοι επιθετικά οι δύο πρωτοπόροι, πέτυχαν συνολικά τα 11 από τα 26 γκολ της αγωνιστικής! Ο πρωτοπόρος ΑΟΝΑ έφτασε τα 104 (!!!) γκολ δηλ. μ.ο. 4.00/αγώνα, ενώ ο Αμαρυνθιακός με τα 7 γκολ έχει την 2η καλύτερη επίθεση, έφτασε στα 89 γκολ, δηλ. μ.ο. 3.42/αγώνα!
  • …αλλαγή σειράς στις αμυντικές επιδόσεις! Ο ΑΟ Ν. Αρτάκης διαθέετει και την καλύτερη άμυνα με 10γκολ (μο 3.85/αγώνα) & ο Αμαρυνθιακός, με τα 2 γκολ που δέχτηκε από τον Ελλήσποντο, ακολουθεί με μόλις ένα γκολ περισσότερο 11 (μο  423/αγώνα)!
  • …συνεχίζει αήττητος (24 νίκες, 2 ισοπαλίες) ο ΑΟ Ν. Αρτάκης, για 26 αγωνιστικές, ενώ ο Αμαρυνθιακός, είναι η μόνη ομάδα που δεν έχει ισόπαλο αποτέλεσμα (24 νίκες, 2 ήττες)!
  • …την πιο ‘’φτωχή’’ επίθεση με 22 γκολ (μο 0.846/αγώνα), αλλά και την πιο ευάλωτη άμυνα με 72 γκολ (μο 2.77/αγώνα), έχει ο Νηλέας Νεοχωρίου!
  • …τα πιο σπουδαία, αλλά και σημαντικά παιχνίδια έγιναν: α)στην Μακτυκάπα, όπου ο πρωτοπόρος ΑΟ Ν. Αρτάκης, με εντυπωσιακή και μεστή εμφάνιση, κυριάρχησε απόλυτα, φεύγοντας με σπουδαία και εντυπωσιακή νίκη με 4-0, απέναντι σε πολύ δυνατό αντίπαλο, εκεί που ο μεγάλος τους αντίπαλος, Αμαρυνθιακός, άφησε 3 βαθμούς! Και β)στο γήπεδο ‘’Αλεξάνδρου’’ όπου τα Αλάτσατα, κέρδισαν με 3-0 την Κάρυστο, πέτυχαν την νίκη της αγωνιστικής, μια νίκη που δίνει στην ομάδα του Τάσου Ταυταρίδη, ελπίδα στο όνειρο της παραμονής!