Συναρπαστικά τα δύο εναρκτήρια ματς της σεζόν για την Α’ κατηγορία που ολοκληρώθηκαν με δύο μεγάλες ανατροπές από τους φιλοξενούμενους.

Στο γήπεδο του Αφρατίου, ο Λήλας Βασιλικού έδειχνε μέχρι τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου να μην επηρεάζεται από την “εξορία” (θυμίζουμε ότι το γήπεδο του Βασιλικού έχει σχεδόν καταστραφεί από τις πλημμύρες). Σίγουρα ένιωσε μία σιγουριά όταν στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Καραλής έγραφε το 3-0 με μία λόμπα από τα 40 μέτρα.
Φαίνεται πως ο Ελλήσποντος αφυπνίστηκε, κατάφερε σε λιγότερο από 20 λεπτά να μειώσει 3-2 και να μετατρέψει τον αγώνα σε “ροντέο”. Λίγο πριν την λήξη το γκολ πέναλτι του Ανέστη υπέγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Σχεδόν παρόμοια εξέλιξη και στην Δροσιά, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Η Μακρυκάπα ανέβασε στροφές και κατάφερε, με την συμπλήρωση των 90 λεπτών, να φτάσει σε μία ανατροπή – νίκη.

Λήλας Βασιλικού-Ελλήσποντος 3-3 (2´ & 18´ Ρουμπής, 48´ Καραλής – 55´ Ντούμας, 66´ Κουζούλογλου, 88´ Ανέστης)

Δροσιά-Μακρυκάπα 1-2 (46´ Προβής – 65´ Γκρινιάρης, 90´ Σίδερης)

Το πρόγραμμα συνεχίζεται αύριο Κυριακή με το υπόλοιπο πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής. Τα παιχνίδια ξεκινούν στις 5 μ.μ.