Με το ευρύ 6-0 επικράτησε σήμερα η Α.Ε. Ιστιαίας του Ακράτητου Κεχριών για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος του πρώτου ομίλου της Β΄ κατηγορίας. Το παιχνίδι από την αρχή μέχρι το τέλος του ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την ομάδα της Ιστιαίας και το σκορ θα μπορούσε να έχει ακόμη πάρει ακόμη μεγαλύτερο εύρος.

Πάντως οι παίκτες και των δύο ομάδων είχαν να αντιμετωπίσουν τον κακό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Ιστιαίας που δυσκόλευε σε αρκετές περιπτώσεις την αγωνιστική τους προσπάθεια.

Στο σκορ άνοιξε για την Ένωση ο Καλιβάτσι με ωραίο γυριστό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή στο 19΄ λεπτό του αγώνα. Στο 34΄ ο Δαρζέντας σούταρε, ο Γιαννιός απέκρουσε, δεύτερο σουτ από τον Καλιβάτσι και πάλι απέκρουσε ο Γιαννιός, η μπάλα όμως στρώθηκε στον Μπερμπεράι και αυτός με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Αρκετά νωρίς στο δεύτερο μέρος η Ιστιαίας έκανε το 3-0 πάλι με γκολ του Καλιβάτσι στο 49΄ λεπτό. Στο 67΄ ο Δήμου κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-0. Στο 71΄ ο Σπύρος Τσώνος από δεξιά έβγαλε παράλληλη στην περιοχή για το Δήμου που έβγαινε τετ – α – τετ κι αυτός δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να πλασάρει και να κάνει το 5-0. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Σταθαράς στο 75΄ λεπτό με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Α.Ε. Ιστιαίας (Κατσικόγιαννης): Μουρίδης, Τσώνος Ι. (65΄ Ελμαζάι), Τριανταφύλλου Α., Παπανδρέου, Τριανταφύλλου Σ., Αρσενόπουλος (51΄ Τσώνος Σπ.), Καλιβάτσι (65΄ Τσελίκας), Δαρζέντας, Δήμου, Μπερμπεράι (70΄ Σταθαράς), Πετής

Ακράτητος Κεχριών: Γιαννιός, Αχματσιώτης, Γιακουμάκης, Κοντάκης, Κοντογιάννης, Τσούπρος, Λιάσκος, Σκοπελίτης (61΄ Σταμογιάννης), Τσαμούρας (58΄ Δούκας), Γιαννακάρας, Μπαλούκος

Διαιτητής: Σιαπλαούρας Χ. Βοηθοί: Καραβά – Γάτος