Τελευταία αγωνιστική σήμερα στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής και αδιάφορη και εδώ και μερικές αγωνιστικές σωμένη Α.Ε. Ιστιαίας ηττήθηκε με 3-2 από την Αμβρακία Κωστακιών, η οποία με αυτή της τη νίκη εξασφάλισε την παραμονή της στη Γ’ Εθνική κατηγορία.

Βαθμολογικά αδιάφορο το ματς για την Ένωση, που έδωσε χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που είχαν λίγο, ή ακόμη και καθόλου χρόνο στο φετινό πρωτάθλημα και οποίοι απ’ τη γενική εικόνα του ματς φάνηκε ότι ανταποκρίθηκαν αρκετά καλά αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις.

Φάσεις και γκολ

1’ σουτ του Μπιμπάι άουτ

28’ σουτ του Μπιμπάι άουτ

33’΄σουτ του Μπιμπάι μπλόκαρε ο Βαρέλης

34’ κεφαλιά του Κωστακιώτη μπλόκαρε ο Τσαΐνης

45’ φάουλ του Μπιμπάι, η μπάλα δίπλα από την εστία της Αμβρακίας

49’ ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Μπιμπάι με σουτ άνοιξε το σκορ

52’ σουτ Μπαλαδήμα η μπάλα βρήκε  στο οριζόντιο δοκάρι

54’ Λυτος κεφαλιά η μπάλα πάλι στο οριζόντιο δοκάρι δοκάρι

55’ 1-1 Γκολ για την Αμβρακία: Ο Νταλάκας με σουτ μέσα απ’ την περιοχή ισοφάρισε

60’ σουτ του Μπιμπάι η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Βαρελή

76’ 1-2 ΓΚΟΛ για την Αμβρακία με κεφαλιά ο  Βερλέκης έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έδωσε προβάδιασμα στους φιλοξενούμενους

79’ 2-2 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Μπιμπάι με σουτ έξω από περιοχή ισοφάρισε για την Ιστιαία

80’ 2-3 ΓΚΟΛ για την Αμβρακία: Ο Βασίλας με σουτ μέσα από την περιοχή χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους

90+1’ Αποβλήθηκε ο Λύτος με 2η κίτρινη για καθυστέρηση

Συνθέσεις

ΑΕ ΙΣΤΙΑΙΑΣ (Λάκης Παπανικολάου): Τσαΐνης (72’ Ευλιάτης), Συκάς, Βασιλείου, Καλίτσης, Πανάκης, Γεωργιάδης, Στεργίου, Χαραλαμπίδης, Μακρής, Μπιμπάι, Θόρια (55’ Μιχαηλίδης)

ΑΜΒΡΑΚΙΑ ΚΩΣΤΑΚΙΩΝ (Δημήτρης Μπαλάφας): Βαρέλης, Παπανίκου, Βασίλας, Λύτος, Μπεζεβέγκης, Βερλέκης, Κωστακιώτης (71’ Μπότσαρης), Θέμελης, Παππάς (90’ Τσαμπάς), Νταλάκας, Ασπροποταμίτης (46’ Μπαλαδήμας)

Διαιτησία: Τσιτσανούδης, Ακρίβος-Μάνος (Λάρισας)