Τέταρτη σερί νίκη πραγματοποίησε η Α.Ε. Ιστιαίας σήμερα, όπου για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κέρδισε τον Θεσπρωτό με 2-1. Με αυτή της τη νίκη, η ομάδα του Λάκη Παπανικολάου ανέβηκε κι’ άλλο βαθμολογικά, στην ένατη θέση, έχοντας 29 βαθμούς κι’ έχοντας ουσιαστικά εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι στην αρχή μπήκαν αρκετά δυνατά, απειλώντας από το πρώτο λεπτό την εστία του Μάλτζαρη. Μετά το 20λεπτο όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, βγαίνοντας με αξιώσεις μπροστά. Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους ήταν και το καθοριστικό, αφού σε αυτό το χρονικό σημείο η Ένωση πέτυχε και τα δύο της τέρματα με τον Χαραλαμπίδη και τον Πανάκη «κλειδώνοντας» εν πολύς της νίκη.

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση συνέχισε την πίεση στην άμυνα του Θεσπρωτού, σημειώνοντας κυρίως στα πρώτα λεπτά αρκετές καλές φάσεις. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Θεσπρωτός κατάφερε να μειώσει με τον Νόνη, χωρίς όμως να μπορεί αυτό να αναστρέψει τη νικηφόρα για την Ιστιαία έκβαση του παιχνιδιού.

Φάσεις και γκολ

1’ Παράλληλη μπαλιά στην περιοχή της Ιστιαίας από τον Μπίκα, ο Μέμος πλάσαρε, όμως ο Μάλτζαρης κατάφερε να διώξει

7’ Σουτ του Μπλέτσα η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Μάλτζαρη

15’ Σουτ από τον Μέμο η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Ιστιαίας και κατέληξε κόρνερ

17’ Σέντρα του Βασίλη Ανέστη για την Ιστιαία, κεφαλιά από τον Χαραλαμπίδη η μπάλα κατέληξε άουτ

20’ Ο Νικολέτος εκτελεί φάουλ, ο Αργύρης Στεργίου μέσα απ’ την περιοχή παίρνει μια κεφαλιά, όμως ο Παππάς κατάφερε να διώξει

40’ 1-0 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Νικολέτος εκτέλεσε φάουλ από τ’ αριστερά, ο Πανάκης πήρε μια κεφαλιά με τη μπάλα να τραντάζει τελικά το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Θεσπρωτού. Στην αναμπουμπούλα που επικράτησε μετά η μπάλα έφτασε στο Χαραλαμπίδη κι’ αυτος με κοντινό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα

43’ 2-0 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Νικολέτος εκτέλεσε φάουλ από δεξιά αυτή τη φορά και ο Πανάκης με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της Ιστιαίας

46’ Σουτ του Νικολέτου έδιωξε σε κόρνερ ο Παππάς

47’ Σουτ από τον Αργύρη Στεργίου από πλάγια θέση η μπάλα πέρασε άουτ

49’ Σουτ από τον Ηλιόπουλο η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Θεσπρωτού

58’ Σουτ από το Νόνη για το Θεσπρωτό, ο Μάλτζαρης κατάφερε να διώξει

59’ Σουτ από τον Αργύρη Στεργίου για την Ιστιαία, η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων

83’ Ο Νικολέτος εκτέλεσε φάουλ για την Ιστιαία κι’ ενώ η μπάλα κατευθύνονταν προς τα δίχτυα ο Παππάς με εκτίναξη κατάφερε να διώξει σε κόρνερ

87’ 2-1 ΓΚΟΛ για το Θεσπρωτό: Ο Νόνης με πλασέ έπειτα από παράλληλη μπαλιά μέσα στην περιοχή σκόραρε για τον Θεσπρωτό.

90’ + 3’ Αποβάλλεται για την Ιστιαία ο Ηλιόπουλος με δεύτερη κίτρινη κάρτα

Συνθέσεις

Α.Ε. Ιστιαίας (Λ. Παπανικολάου): Μάλτζαρης, Μπουλγκουρίδης, Ανέστης, Λαμπρόπουλος, Πανάκης, Στασινόπουλος, Στεργίου Α. (85’ Θόρια), Χαραλαμπίδης (80’ Φυσαράκης), Ίβιτς (77’ Αλεξίου), Νικολέτος, Ηλιόπουλος

Θεσπρωτός (Δ. Μουρούτης): Παππάς, Μιρσινιάς, Λαγός, Νόνης, Πάνος, Κωστάκης, Μέμος (46’ Ντόκος), Γιάκος, Μπλέτσας (69’ Σουκιάς), Μπίκας, Βιτώρος (46’ Πέντσας)

Διαιτητής: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών) Βοηθοί: Τσολακίδης (Αθηνών) – Βαξεβανέλης (Αθηνών)