Η Α.Ε.Χαλκίδας παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ στο ημίχρονο, κατάφερε να κάνει την ανατροπή επικρατώντας με 4-2 της Ο.Π.Α. έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Τριανταφύλλου που πέτυχε τέσσερα τέρματα.

Σε ένα παιχνίδι με δύο όψεις οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν τον απόλυτο αιφνιδιασμό παίρνοντας προβάδισμα δύο γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο κάτι που έκανε τους νεαρούς παίχτες του Γιώργου Δημητρίου να πιστέψουν πως είναι κοντά σε μία τεράστια νίκη.

Το συγκρότημα όμως του Μανώλη Βέττα είχε αντίθετη άποψη και με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη κατάφερε να κάνει την ανατροπή παίρνοντας παράλληλα τους τρεις βαθμούς που το ανεβάζουν στο βαθμολογικό πίνακα.

Η Ο.Π.Α. Αιδηψού στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ στο 12΄ευτύχησε να προηγηθεί με σουτ του Θεοδοσίου.

Πριν συνέλθουν οι γηπεδούχοι από το γκολ που δέχτηκαν ο Σ.Γαλιατσάτος με απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 17΄ χτύπησε για δεύτερη φορά δίνοντας προβάδισμα στην Ο.Π.Α. με 0-2.

Οι φιλοξενούμενοι με τον αέρα των δύο τερμάτων έφτασαν κοντά και σε τρίτο γκολ με το σουτ του Αρετσίνη στο 25΄ να σταματάει στο δοκάρι του Λαδουκάκη.

Μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν στο γήπεδο χάνοντας τεράστια ευκαιρία στο 33΄ με τον Γουναρόπουλο να πλασάρει δίπλα από τα δοκάρια από εξαιρετική θέση.

Στην επανάληψη όλα άλλαξαν με τους γηπεδούχους να μπαίνουν και πάλι στο παιχνίδι στο 55΄ όταν ο Τριανταφύλλου είδε εκτός θέσης τον Καπόλο και με σουτ από τα σαράντα μέτρα μείωσε σε 1-2.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια αύξησαν την πίεσή τους ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 68΄ με δράστη και πάλι τον Τριανταφύλλου με ωραίο διαγώνιο σουτ πάνω στη κίνηση.

Έχοντας πλέον η Α.Ε.Χ. πάρει εξ ολοκλήρου τα ηνία του παιχνιδιού κατάφερε να ανατρέψει πλήρως την εις βάρος της κατάσταση στο 71΄ με σέντρα σουτ του Τριανταφύλλου από πλάγια θέση.

Το κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους έβαλε και πάλι ο Τριανταφύλλου με τη συμπλήρωση των ενενήντα γράφοντας το 4-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά το τελευταίο σφύριγμα ο αρχηγός των φιλοξενούμενων Μαυροζούμης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα  διότι όπως υποστηρίζουν οι άνθρωποι της Αιδηψού ζήτησε  εξηγήσεις από τον διαιτητή για κάποιες αποφάσεις του.

Α.Ε.Χαλκίδας (Μανώλης Βέττας) : Λαδουκάκης,Βάθης (66΄Αποστολίδης) Γεραντώνης, Μούντριχας (61΄Τσιτσόπουλος) Σμπρίνης, Πατουλιάς, Τσοκάνης, Μπήτας (86΄Μαύρος) Διαμαντάκης, Γουναρόπουλος, Τριανταφύλλου

Ο.Π.Α.Αιδηψού (Γιώργος Δημητρίου) Καπόλος, Βούλγαρης, Νίτσογλου, Σουλιάδης, Σβέτζουρης (77΄Σουλιάδης) Αρετσίνης (65΄Φαράντος) Θεοδοσίου, Σ.Γαλιατσάτος , Β.Γαλιατσάτος, Μάρκου, Μαυροζούμης