Α.Ο. Αστέρας Δροσιάς – Αίας Χαλκίδας 1-1: Μοιράστηκαν βαθμούς κι εντυπώσεις.

0
139

Ο Αστέρας Δροσιάς φιλοξένησε την ομάδα του Αίαντα Χαλκίδας στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του 2ου ομίλους της Γ’ τοπικής Κατηγορίας, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς κι εντυπώσεις.

Το αγωνιστικό μέρος αποτελούταν από δυνατές μονομαχίες, που προκάλεσαν συνεχείς διακοπές  και εντάσεις, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν ρήγματα εκατέρωθεν των εστιών.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του κ. Βέττα ήταν αυτή που έκανε αισθητή την παρουσία της στα καρέ του  Κεχαγιά κι ευτύχισε να ανοίξει το σκορ με την έξοχη εκτέλεση φάουλ του Φρυγανά, στο 42’.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, με σκοπό να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν  στις καθυστερήσεις, χάρις την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σταματίου, παρά την απέλπιδα προσπάθεια του Γιώργου Καρβούνη που έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του κ. Ντέμη έπεσε στην 3η θέση και ισοβαθμεί με το Ληλάντιο, με τις δύο ομάδες να έχουν συγκεντρώσει 15 βαθμούς κι υπολείπονται του πρωτοπόρου Κεραυνού Χαλκίδας  δύο βαθμούς πίσω, ενώ οι γηπεδούχοι  έμειναν μόνοι στην 5η θέση, με συγκομιδή 13 βαθμών.

Φιλμ του Αγώνα:

Α’ Μέρος

5’ Μετά από λάθος του Κεχαγιά, η μπάλα έφτασε στον Δούκα που δοκίμασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

8’ Κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι του Στόικου,  η προσπάθεια του  παίκτη του Αίαντα κατέληξε άουτ.

14΄ Γύρισμα του Παπαχριστόπουλου, από τα δεξιά για τον Αντίοχο, με το σουτ του τελευταίου να περνά άουτ.

22’ Χλιαρό σουτ του Στόικου η μπάλα κατέληξε άουτ.

24’ Ωραία ενέργεια του Αντίοχου και  την τελευταία στιγμή  έκοψε ο Παπίλας, την παράλληλη.

31’ Κλέψιμο του Δούκα, από το χώρο του κέντρου, με τον παίκτη των γηπεδούχων να βγάζει τετ α τετ τον Κωνσταντίνο Ζούση και τον τελευταίο να κλωτσά αέρα.

32’ Σουτ από το ύψος της περιοχής του Γιάννη Βογιατζή, με τον Γιώργο Καρβούνη να μπλοκάρει την μπάλα.

42’ Γκολ (1-0). Ψηλοκρεμαστή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φρυγανά,  από πλάγια αριστερά της περιοχής, με τη μπάλα να καταλήγει στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Κεχαγιά.

45+1’ Φάση διαρκείας, με τελικό αποδέκτη τον Γκίτση που μέσα από την περιοχή δοκίμασε το σουτ, με τους αμυντικούς του Αίαντα να διώχνουν πριν η μπάλα καταλήξει στο βάθος της εστίας του Κεχαγιά.

Β’ Μέρος

47’ Ωραίος συνδυασμός Πάσκαρι με Αντίοχο, με τον τελευταίο να βγαίνει τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Αστέρα να απομακρύνει τον κίνδυνο.

59’ Ψαλιδάκι του Φρυγανά η μπάλα πάνω από την εστία του Κεχαγιά.

62’ Χλιαρό σουτ του Φρυγανά η μπάλα άουτ.

66’ Σουτ του Γκίτση, μπλόκαρε ο Κεχαγιάς.

66’ Σουτ του Δούκα από το ημικύκλιο της περιοχής,  με τη μπάλα να καταλήγει άουτ δίπλα από την αριστερή συμβολή των δοκών.

74’ Γυριστή κεφαλιά του Φρυγανά η μπάλα πάνω από το οριζόντιο της εστίας του τερματοφύλακα του Αίαντα.

88’ Σουτ του Αντίοχου μπλόκαρε ο Γιώργος Καρβούνης.

90’ Γκολ (1-1). Πέναλτι σε χέρι του Παπίλα, ύστερα από λάθος κοντρόλ, του ιδίου. Την εσχάτη των ποινών αναλαμβάνει να εκτελέσει ο Σταματίου, ένα λεπτό αργότερα, που νικά των τερματοφύλακα των γηπεδούχων, παρά την απέλπιδα προσπάθεια του Γιώργου Καρβούνη, που έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία.