Μία αγχωτική μεν άλλα πολύτιμη δε νίκη πήρε  ο Α.Ο.Ν.Α. επικρατώντας με 2-1 του Αχαρναικού στο Ν.Κίλιμπας που τον κρατάει ζωντανό στο κυνήγι της σωτηρίας.

Το συγκρότημα του Μίλτου Γκόφα  που είχε τις φάσεις να καθαρίσει πιο άνετα το παιχνίδι κάτι που δεν το έκανε,τελικά  πήρε το τρίποντο χάρη στον επιθετικό οίστρο του Τάκη Σπανού που πέτυχε και τα δύο γκολ των Αρτακιανών.

Οι γηπεδούχοι που είχαν να αντιμετωπίσουν και τις σημαντικές απουσίες των Καραμπά, Μπελίτσου και Παπαδάκη ξεκίνησαν φουριόζοι με το σουτ του Τσούτση στο από πλάγια θέση να φεύγει δίπλα από τα δοκάρια.

Ο Α.Ο.Ν.Α. συνέχισε να ψάχνει το γρήγορο γκολ με τη κεφαλιά του Σπανού στο 9΄ έπειτα από καλοζυγισμένη σέντρα του Τσίγκα να μη βρίσκει στόχο.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Αχαρναικός βγήκε από το καβούκι του παίρνοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να μπορεί να φανεί απειλητικός προς την εστία του Ναβροζίδη.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Ντελέκος εκτέλεσε το φάουλ με τη μπάλα να βρίσκει στο πάνω μέρος της οριζόντιου δοκού και να φεύγει άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία τους θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ ο Ναβροζίδης όμως ενήργησε σωτήρια στο δυνατό σουτ του Παπαθανασίου μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Με τη συμπλήρωση του ημιχρόνου ο Α.Ο.Ν.Α. άνοιξε το σκορ όταν ο Τσίγκας με σουτ έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σπανός με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι Ευβοιώτες που ξεκίνησαν στην επανάληψη με διάθεση να κλειδώσουν τη νίκη είδαν τον Γκλώτσο στο 48΄ να σταματάει το σουτ του Σπανού και στο 55΄ την προσπάθεια του Ντελέκου.

Ότι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι το πέτυχε ο Αχαρναικός στο 58΄ όταν σε μία κόντρα επίθεση ο Σχουλλής βρέθηκε σε θέση βολής κάνοντας το 1-1.

Το γκολ της ισοφάρισης επηρέασε ψυχολογικά τους παίχτες του Μ.Γκόφα που χρειάστηκε να υπερβάλλουν εαυτούς ώστε να φθάσουν στη νίκη.

Στο 65΄ η κεφαλιά του Πατερίτσα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γκλώτσο.

Η λύτρωση για τον Α.Ο.Ν.Α. ήρθε στο 80΄ όταν σε φάση διαρκείας στα καρέ του Γκλώτσο ο Σπανός μέσα από ένα σύμπλεγμα παιχτών έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Α.Ο.Ν.Α. (Μίλτος Γκόφας) :Ναβροζίδης, Χατζηστάμου, Καραλής, Μιχελής, Πατερίτσας, Μαυρόπουλος, Τσίγκας (90΄Μίχος) Ντελέκος, Σπανός, Ζαχαρόπουλος (75΄Λούκας) Τσούτσης (46΄Ντάμπος)

Αχαρναικός (Φώτης Θανέλλας) : Γκλώτσο, Κοντούλης, Καραγιαννίδης (72΄Μαρμουτάς) Δημητρόπουλος, Δούμουρας, Σχουλλής, Αμπάράς, Κόκκορης, Αναστόπουλος (60΄Αβαρικιώτης) Παπαθανασίου, Στραβομύτης