Ακόμη μια πολύ σπουδαία νίκη πήραν οι Ωρεοί σήμερα, δεύτερη στη σειρά, επικρατώντας με 3-0 στο γήπεδο της Αιδηψού του Αστέρα Βατώντα για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας. Η νίκη αυτή δίνει ακόμη μεγαλύτερη βαθμολογική ανάσα στους Βόρειους και μεγαλύτερη ψυχολογία στους παίκτες, για τη συνέχεια του πρωταθλήματος στην προσπάθεια που κάνουν για την παραμονή στην κατηγορία.

Βαγγ. Μούστος

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχετικά μοιρασμένο ανάμεσα στις δύο ομάδες και τέλειωσε ισόπαλο 0-0. Στο δεύτερο μέρος οι Ωρεοί μπήκαν ποιο δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν στο 59’ όταν ο Μαυρούτσικος Δ. έκανε βολέ, ο Μούστος τσίμπησε τη μπάλα ανάμεσα από τα δύο σέντερ μπακ των φιλοξενούμενων και με πολύ

Τζόν Ένεχ

ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 85΄ ο Ένεχ μπήκε από δεξιά στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Δ. Αθανασίου με μια πραγματική βολίδα έξω απ’ την περιοχή του Βατώντα.

Δημήτρης Αθανασίου

Να σημειώσουμε πως οι Ωρεοί διαμαρτύρονται για μια φάση του πρώτου μέρους, που θεωρούν ότι δεν τους δώθηκε καθαρό πέναλτι, ενώ ο Βατώντας στο δεύτερο ζήτησε να δοθεί στο Μούστο δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι, ενώ το σκορ ήταν ακόμη στο 0-0, όμως ο διαιτητής το θεώρησε ακούσιο.

Α.Ο. Ωρεών  (Γουρνάς): Μαυρούτσικος, Τζαφεράι, Καπλανάι, Γιουκάι, Τόουρφρε, Κατσός (90’ + 3’ Καραπάνος), Μούστος (88΄ Μπαλάνος), Μαυρούτσικος Ι., Ένεχ, Αθανασίου, Σταματονικολός (75΄ Αναγνωστάκης)

Αστέρας Βατώντα (Λεσγής): Ντελέκος, Κοτρώτσιος, Κικίδης (87΄Πολύχρονος), Τσώκος (79΄ Τζαφέρος), Ντούκα, Χασανλάρι, Γκέκας (69΄ Σίμωσης), Γούναρης, Ματράκας (87΄ Μαγκλάρας), Σκριβάνος, Νεσίμι

Διαιτητής: Πόγκας Μ. Βοηθοί: Κωνστάντιος – Ιωάννου Α.