Στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΟΠΕΧ, υποδέχθηκε στο ΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄, την αντίστοιχη ομάδα των Γλυκών Νερών Αττικής, μια ομάδα πολύ καλή και καλογυμνασμένη! Με κάποιες σημαντικές απουσίες η Χαλκιδέϊκη ομάδα, πάλεψε το 1ο σετ, που το έχασε στις λεπτομέρειές (0-1), στο 2ο ανέβασαν ρυθμούς και το κέρδισαν άνετα (1-1)! Το 3ο σετ, χάθηκε από τις κοπέλες του ΟΠΕΧ, με ..΄΄κατεβασμέμα χέρια΄΄ (1-2), ενώ είχαμε ολική επαναφορά και εντυπωσιακή επικράτηση των γηπεδούχων στο 4ο σετ (2-2)! Στο  τάϊ-μπρέϊκ, οι Χαλκιδαίες, έχασαν μοναδική ευκαιρία για το 2ποντο της νίκης! Το παιχνίδι ξεκίνησε και ενώ βρισκόταν στο 3-6, οι διαιτητές διαπίστωσαν ότι οι φιλοξενούμενες, είχαν ξεκινήσει με κοπέλα-παίκτρια αδήλωτη στην αρχική 6άδα! Όπως προβλέπει ο κανονισμός, οι 6 πόντοι μηδενίστηκαν και το παιχνίδι συνεχίστηκε με το σκορ στο 4-0! Με αυτό το αβαντάζ και ψυχολογικά οπωσδήποτε άσχημα τις φιλοξενούμενες, στην αλλαγή τερέν του τάϊ-μπρέϊκ, είχαμε το 8-4 και διαγραφόταν μια σπουδαία νίκη για τον ΟΠΕΧ! Από το 9-6 όμως και μετά, οι Χαλκιδαίες, είχαν ένα απρόσμενο ΄΄κάθισμα΄΄ και σωρεία λαθών έδωσε την ευκαιρία στις αντίπαλές τους να αντεπιτεθούν και με ένα 5-9 να πάρουν το τάϊ-μπρέϊκ και την νίκη… Σίγουρα ο ΟΠΕΧ είχε μια πολύ καλή αντίπαλο, όπως όμως είχε και την μοναδική ευκαιρία για την νίκη, τελικά στην μάχη της παραμονής και ο πόντος που πήραν οι κοπέλες του ΟΠΕΧ, ήταν κέρδος και πολύτιμος για την  συνέχεια…

***τα σετ: 22-25 (26′) 0-1, 25-21 (27′) 1-1, 17-25 (25′) 2-1, 25-19 (27′) 2-2 και τάϊ-μπρέϊκ 13-15, 2-3!

***ΟΠΕΧ (Σοφ. Ιορδανίδου-Χρ. Αδάμ): Τάτση, Πολιού, Μπίσκα, Αδάμ, Σταμούλη, Ιορδανίδου (αρχ. 6άδα), λίμπερο Καλογερή και οι Μιχαλιά, Μολυβιάτη, Μανάρα.