Ένα ακόμα σημαντικό παιχνίδι έδωσε εκτός έδρας, για το πρωτάθλημα Βόλεϊ της ΕΣΠΑΑΑ, ο φιλόδοξος φέτος ΟΠΕ Χαλκίδας! Στο κλειστό του λόφου του Στρέφη, στην Αθήνα, αντιμετώπισε την ομάδα του ΠΑΟ Κουκακίου!  Οι γηπεδούχοι του Κουκακίου, είναι μια ομάδα, που στηρίζεται κύρια στην μεγάλη εμπειρία των παικτών της…

Οι παίκτες του κόουτς-Ντεγιάννη, μπήκαν ΄΄χαλαροί΄΄ στον αγώνα, ήταν πολύ κακοί, σε όλους τους τομείς, στα δύο πρώτα σετ και όπως ήταν φυσικό βρέθηκαν ΄΄αγκαλιά΄΄ με μια οδυνηρή ήττα-έκπληξη! Ευτυχώς όμως η Χαλκιδέϊκη ομάδα, συνήλθε, βελτιώθηκε στα επόμενα σετ και πέρασε σε αντεπίθεση διαρκείας! Στο 3ο και καθοριστικό σετ μετά από μεγάλη μάχη και μια παράταση (24-24) ο ΟΠΕΧ το κέρδισε, για να έρθει το 4ο σετ, όπου με ΄’΄περίπατο΄΄ έγινε το 2-2! Στο τάϊ-μπρέϊκ, οι γηπεδούχοι, παρά την εμφανή τους κούραση, το πάλεψαν, αλλά έστω και δύσκολα, πιο ψύχραιμοι οι παίκτες του ΟΠΕΧ, το κέρδισαν και πήραν μια σπουδαία νίκη!

Η καθιερωμένη »selfi» μετά τον νικηφόρο αγώνα , με το Κουκάκι!

Διαιτητές: Γιώργος Αλεβετσοβίτης-Αγγελική Σταυράτη (γραμ.: Χρήστος Κουρτεσιώτης)
*τα σετ: 25-16 (1-0), 25-22 (2-0), 24-26 (1-2), 14-25 (2-2) και τάϊ-μπρέϊκ 13-15 (2-3).

ΟΠΕ Χαλκίδας (Γιάννης Ντεγιάννης): Σπύρου, Κ. Ι. Κοντούλης, Κωντσιλίδης,  Πνευματικός, Βαχαβιόλος, Σαλεμής (αρχ. 6άδα), Κ. Μ. Κοντούλης(libero)-και Μητρόπουλος, Τζαχόλλι, Μωυσίδης, Σταθαράς

*Επόμενο παιχνίδι του ΟΠΕΧ την ερχόμενη Πέμπτη (31-Ιαν.) ώρα: 21.45, στο κλεστό ΔΑΚ Χαλκίαδας ΄΄Μελίνα Μερκούρη΄΄! Αντίπαλος της ομάδας τηες Χαλκίαδας, ο ΑΚ Ζωγραφου! Ο ΟΠΕΧ είναι στην  2η θέση σταθερά με 31 βαθμούς και ο ΑΚ Ζωγράφου, στην 3η θέση, 5 β πιο πίσω (26)!
Είναι ένα παιχνίδι ντέρμπι καθώς πέρα από την βαθμολογική διαφορά, η Χαλκιδέϊκη ομάδα, θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες (είχε κερδίσει 3-1 στου Ζωγράφου, στον α’ γύρο)… Με νίκη ο ΟΠΕΧ αποκτά το απόλυτο πλεονέκτημα απέναντι στους αντιπάλους του, στα play-offs…