Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι έγινε στο κατάμεστο, Κλειστό Γήπεδο του Βασιλικού, όπου ο τοπικός ΓΑΣ αντιμετώπισε την Προοδευτική Λάρυμνας, με τους φιλοξενουμενους να παίρνουν την νίκη με 59-63, η οποία τους χάρισε την πρώτη θέση.

Από την άλλη ο πολύ καλός ΓΑΣ Βασιλικού τερμάτισε στην δεύτερη θέση, ενώ και οι δύο ομάδες είχαν εξασφαλίσει την άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ, πριν από την έναρξη του αγώνα, μαζί με τον Αστέρα Αλιβερίου.

Όσον αφορά το παιχνίδι, είχε πολύ καλό θέαμα και κράτησε τους φιλάθλους σε αγωνία μέχρι το τέλος. Το πρώτο δεκάλεπτο είχε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να μην παίζουν καλές άμυνες. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το 18-16 ως σκορ περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκει στην Λάρυμνα, που πέρασε μπροστά στο σκορ με καλές άμυνες. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 30-34.

Η 3η περίοδος ήταν και η σημαντικότερη για την εξέλιξη του αγώνα. Μέχρι τα μέσα της περίοδου η Λάρυμνα ήταν πολύ ανώτερη, και κατάφερε να φτάσει την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 17 πόντων (33-50). Όμως, ο ΓΑΣ έκανε μία αντεπίθεση διαρκείας και κατάφερε με ένα 18-0 να φτάσει το σκορ στο 51-50, εφτά λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα.

Το ματς πήγε σε φινάλε για γερά νεύρα, με τους φιλοξενούμενος να έχουν πιο καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα να πάρουν την νίκη με 59-63, που τους έδωσε τον τίλο του πρωταθλητή.

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το θέαμα που πρόσφεραν στο κοινό, αλλά φυσικά και για την άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Διαιτητές: Χριστοδούλου Γ. – Βαρσαμάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 30-34, 42-50, 59-63.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου): Ντούρας, Βεκρής, Καρυστινός 10, Καψούλης 8, Κατσώνης, Κουσερής, Κόκκορης 3, Μπέλλος 14, Κικίδης 19, Κατσαρός 3, Ψαριανός 1, Αναστασίου 1.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ (Δαδίτσιος): Κλούρας 7, Ντάλας, Τζεφεράκος, Παπακωνσταντίνου 6, Δάρρας 21, Ιωακείμ 16 , Ρομπόκας, Δαραμάρας, Μαλέρδος 7, Κυριάκος 6, Γιαννόπουλος, Φαρφάλας.

Σε νεότερα άρθρα θα υπάρξει αναλυτικό φωτορεπορτάζ από τον αγώνα και την απομονή του Κυπέλλου!