Θέμα ωρών είναι η επίσημη ανακοίνωση του καταρτισμού των ομίλων της Γ΄ Εθνικής αλλά και η επικύρωση της μονομερούς αλλαγής των δεδομένων της, ούτως ή άλλως …πετσοκομμένης, προκύρηξης.

Η Εκτελεστική Επιτροπή της ΕΠΟ συνεδριάζει σήμερα ώστε να εγκρίνει το προσχέδιο των ομίλων της Επιτροπής Διοργανώσεων.

Το προσχέδιο αυτό, μέσω των εφημερίδων έγινε γνωστό και φέρει της ομάδες της Εύβοιας σε όμιλο παρέα με τις αντίστοιχες της Φθιώτιδας, της Φωκίδας, της Ευρυτανίας, της Βοιωτίας, των Τρικάλων και της Θεσσαλίας. Στο σύνολο ο 4ος όμιλος θα συγκεντρώνει 14 ομάδες, χωρίς να έχει γνωστός ο αριθμός των ομάδων που θα υποβιβάζονται. Σύμφωνα με τις πληροφορίες που κυκλοφορούν, φέρεται ως πιθανό σενάριο, από όλους τους ομίλους, ο υποβιβασμός όσων τερματίσουν από την 8η θέση και κάτω.

Συγκεκριμένα ο 4ος όμιλος πειλαμβάνει:

ΕΠΣ Φθιώτιδας: ΑΠΟ Αταλάντης, Οπούντιος Μαρτίνου
ΕΠΣ Εύβοιας: ΑΟ Νέας Αρτάκης, Ηρακλής Ψαχνών
ΕΠΣ Φωκίδας: Φωκικός
ΕΠΣ Ευρυτανίας: ΑΠΟΚ Βελούχι
ΕΠΣ Βοιωτίας: ΑΟ Υπάτου, Αμβρυσέας Διστόμου
ΕΠΣ Τρικάλων: ΑΣ Μετέωρα, ΠΟ Φήκης
ΕΠΣ Θεσσαλίας: ΓΣ Αλμυρός, Θησέας Αγριάς, Διαγόρας Στεφανοβικείου, Δήμητρα Ευξεινούπολης

Στους υπόλοιπους ομίλους, αναμένεται να επικυρωθεί η αλλοίωση της προκύρηξης του πρωταθλήματος που υπέγραψαν οι ομάδες τον περασμένο μήνα, με την άνοδο ακόμα 4 ομάδων (Ηρακλής Αμπελοκήπων από ΕΠΣ Μακεδονίας, Παναγρινιακός από ΕΠΣ Αιτ/νίας, Ελπίδα Σαπών από ΕΠΣ Θράκης και Φοίνικας Επιδαύρου από ΕΠΣ Αργολίδας) ώστε οι ομάδες να γίνουν στο σύνολο 136. Επίσης, αναμένεται ο διαχωρισμός των 4 ομάδων της ΕΠΣ Ανατολική Αττικής ισομερώς στον 6ο και 8ο όμιλο, όταν στην προκύρηξη αναφέρεται ότι αυτό μπορεί να συμβεί στις Ενώσεις που έχουν πάνω από 4 ομάδες.

Για τις ξεκάθαρες αυτές παρεμβάσεις που αλλοιώνουν την ουσία της προκύρηξης υπάρχει η πρόθεση να δικαιολογηθούν με την …λογική του τελευταίου άρθρου που αναφέρει ότι «…για οποιοδήποτε θέμα που θα παρουσιαστεί και δεν καλύπτεται από την παρούσα προκήρυξη θα αποφασίζει η Εκτελεστική Επιτροπή»

Επίσης από τις ομάδες της Μακεδονίας οι 3 θα τοποθετηθούν στον 1ο όμιλο και οι υπόλοιπες πέντε στο δεύτερο, όπως επίσης ότι οι ομάδες της ΕΠΣ Αθηνών (6ο και 7ο) και της ΕΠΣ Πειραιά (6ο και 8ο) θα διαχωριστούν σε δύο μέρη και θα τοποθετηθούν σε διαφορετικούς ομίλους (3+3 και 4+2 αντιστοίχως).

Αναλυτικά οι ομάδες που θα απαρτίζουν τους υπόλοιπους 9 ομίλους:

1ος όμιλος (15+1 ομάδες)

ΕΠΣ Έβρου: Ένωση Αλεξανδρούπολης, ΑΕ Διδυμότειχου
ΕΠΣ Θράκης: Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου, Ελπίδα Σαπών
ΕΠΣ Ξάνθης: Άρης Αβάτου, Ορφέας Ξάνθης, Αναγέννηση Θαλασσιάς
ΕΠΣ Δράμας: Πανδραμαϊκός, ΑΕ Αμπελοκήπων
ΕΠΣ Καβάλας: Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Οφρυνίου, Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου
ΕΠΣ Σερρών: Απόλλων Παραλιμνίου
ΕΠΣ Μακεδονίας: Τρεις εκ των Αγροτικού Αστέρας, Ποσειδώνα Μηχανιώνας, Μακεδονικού, Θερμαϊκού Θέρμης, Εθνικού Σoχού, ΠΑΟ Κουφαλίων, ΑΕ Ευόσμου,

2ος όμιλος (14+1)

ΕΠΣ Μακεδονίας: Πέντε εκ των Αγροτικού Αστέρας, Ποσειδώνα Μηχανιώνας, Μακεδονικού, Θερμαϊκού Θέρμης, Εθνικού Σoχού, ΠΑΟ Κουφαλίων, ΑΕ Ευόσμου, Ηρακλή Αμπελοκήπων
ΕΠΣ Χαλκιδικής: ΠΟ Νέας Καλλικράτειας, Όλυνθος Ολύνθου
ΕΠΣ Πέλλας: Εδεσσαϊκός, Αναγέννηση Γιαννιτσών, Εθνικός Γιαννιτσών, Θύελλα Σαρακηνών
ΕΠΣ Ημαθίας: Νίκη Αγκαθιάς, Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας
ΕΠΣ Κιλκίς: Αναγέννηση Πλαγιάς

3ος όμιλος (13 ομάδες)

ΕΠΣ Λάρισας: Ηρακλής Λάρισας, Οικονόμος Τσαριτσάνης, ΠΟ Ελασσόνας, Αετός Μακρυχωρίου
ΕΠΣ Καρδίτσας: Αναγέννηση Καρδίτσας, Ατρόμητος Παλαμά, ΑΟ Σελλάνων
ΕΠΣ Πιερίας: ΑΕ Καρίτσας, Δίας Δίου, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου
ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Φούφα, Κοζάνη
ΕΠΣ Φλώρινας: Ερμής Αμυνταίου

5ος όμιλος (14+1 ομάδες)

ΕΠΣ Θεσπρωτίας: Σούλι Παραμυθιάς
ΕΠΣ Καστοριάς: Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας
ΕΠΣ Κέρκυρας: ΑΕ Λευκίμμης, ΟΦ Αγίου Ματθαίου
ΕΠΣ Πρέβεζας / Λευκάδας: Τηλυκράτης, ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου, ΠΑΣ Πρέβεζα, ΠΑΣ Θύελλα 2015
ΕΠΣ Άρτας: Αναγέννηση Άρτας
ΕΠΣ Ηπείρου: Θύελλα Κατσικάς
ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας: ΑΕ Μεσολογγίου, Ναυπακτιακός Αστέρας, Αμβρακικός Λουτρού, Παναγρινιακός
ΕΠΣ Γρεβενών : Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης

6ος όμιλος (12 ομάδες)

ΕΠΣ Αθηνών: Τρεις εκ των Φωστήρα, ΑΕ Κηφισιάς, Άγιου Ιερόθεου, Χαραυγιακού, ΠΑΟ Ρουφ, ΓΣ Ηλιούπολης
ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής: Δύο εκ των ΓΣ Μαρκό, Αήττητος Σπάτων, Θύελλας Ραφήνας,  Αστέρα Βάρης
ΕΠΣ Κυκλάδων: ΑΣ Σαντορίνης 2020, ΑΟ Μυκόνου, Πανναξιακός
ΕΠΣ Πειραιά: Τέσσερις εκ των ΑΕ Μοσχάτου, Εθνικός, ΑΠΟ Κερατσίνι, Προοδευτική, Αίας Σαλαμίνας, ΑΟ Καραβάς

7ος όμιλος (12+1 ομάδες)

ΕΠΣ Αθηνών: Τρεις εκ των Φωστήρα, ΑΕ Κηφισιάς, Άγιου Ιερόθεου, Χαραυγιακού, ΠΑΟ Ρουφ, ΓΣ Ηλιούπολης
ΕΠΣ Αργολίδας: Ναύπλιο 2017, ΑΕ Ερμιονίδας, Κορωνίδα Κοιλάδας, Φοίνικας Επιδαύρου
ΕΠΣ Αρκαδίας: Παναρκαδικός, Ερμής Μελιγούς
ΕΠΣ Κορινθίας: Ατρόμητος Χιλιομοδίου
ΕΠΣ Λακωνίας: ΠΣ Σπάρτη, Πανγυθεατικός, Άρης Σκάλας

8ος όμιλος (11 ομάδες)

ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής: Δύο εκ των ΓΣ Μαρκό, Αήττητου Σπάτων, Θύελλας Ραφήνας,  Αστέρα Βάρης
ΕΠΣ Δυτικής Αττικής: Ακράτητος, Πανελευσινιακός
ΕΠΣ Δωδεκανήσου: ΑΕ Πυλίου
ΕΠΣ Πειραιά: Δύο εκ των ΑΕ Μοσχάτου, Εθνικός, ΑΠΟ Κερατσίνι, Προοδευτική, Αίας Σαλαμίνας, ΑΟ Καραβάς
ΕΠΣ Λέσβου: Αιολικός, Αετός Λουτρών
ΕΠΣ Χίου: Μικρασιατική
ΕΠΣ Σάμου: ΑΨΕΣ Πυθαγόρας

9ος όμιλος (12 ομάδες)

ΕΠΣ Αχαΐας: Θύελλα Πατρών, Διαγόρας Βραχνεΐκων, Παναιγιάλειος, Αχαϊκή
ΕΠΣ Ηλείας: ΠΑΟ Βάρδας, Αίας Γαστούνης
ΕΠΣ Μεσσηνίας: ΑΟ Διαβολιτσίου, Πάμισος Μεσσήνης
ΕΠΣ Ζακύνθου: Ζάκυνθος, ΑΟ Τσιλιβί, Εθνικός Σκουλικάδου
ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης: Παλληξουριακός

10ος όμιλος (15 ομάδες)

ΕΠΣ Χανίων: ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, Άρης Σούδας, ΑΟ Παλαιόχωρας
ΕΠΣ Ρεθύμνου: Ρεθυμνιακός, Αστέρας Ρεθύμνου, Άρης Ρεθύμνου
ΕΠΣ Ηρακλείου: Γιούχτας, Ηρόδοτος, Ατσαλένιος, ΑΟ Πόρου, Δαμάστα, Αλμυρός Γαζίου
ΕΠΣ Λασιθίου: Άγιος Νικόλαος, ΑΕ Νεάπολης, Αναγέννηση Ιεράπετρας