Τη θέση της πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού διατήρησε o Γ.Σ Κύμης που επικράτησε με 90-83 στη Χαλκίδα του Ηφαίστου, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής στην Betshop Basket League.

Οι Ευβοιώτες διατήρησαν την απόσταση της μίας νίκης από την 13η θέση όπου βρίσκεται το Ρέθυμνο Cretan Kings.

Οι γηπεδούχοι που είχαν «διπλούς» τους Χόρτον και Τουντζιαράκη, τελείωσαν με 19/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα και 28/40 βολές και ακόμα 41 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 μπλοκς.

Από την άλλη  ομάδα της Λήμνου είχε 17/40 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 22/29 βολές και ακόμα 38 ριμπάουντ, 15 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Ο Ήφαιστος ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 9-4 ύστερα από καλάθι του Γκότσερ. Η ομάδα της Λήμνου σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο είχε τα ηνία του σκορ, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει. Η Κύμη είχε τις λύσεις και έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το φινάλε της περιόδου (15-19).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με τρίποντο του Ουάσινγκτον, αλλά ο Ήφαιστος απάντησε άμεσα με ένα σερί 6-0 και πήρε αέρα έξι πόντων (21-27). Η Κύμη, όμως, και πάλι απάντησε και μάλιστα οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 39-36 υπέρ της Ευβοϊκής ομάδας.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 58-58.  Η Κύμη στην τελευταία περίοδο μπήκε δυνατά και πήρε ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων (66-60). Ο Ήφαιστος δεν τα παράτησε και με τρίποντο του Σταμάτη πλησίασε στον έναν πόντο (67-66).

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τις επιθετικές λύσεις και με τον εκπληκτικό Καρινιάουσκας (18 πόντοι) έφτασε και πάλι τη διαφορά στους εφτά πόντους (77-70). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Κύμη πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη με 90-83.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-36, 58-58, 90-83
Γ.Σ Κύμης ( Ισ.Κουτσός): Τουντζιαράκης 14, Σαγκς 24 (1), Ουάσινγκτον 9 (2), ΖεΚουίν 11 (2), Καρινιάουσκας 18 (3), Πουλιανίτης, Μαραγκός, Χόρτον 13, Ουίλιαμς 1

Ήφαιστος Λήμνου ( Σ. Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10 (2), Έβανς 19, Ουίγκινς, Μπρέιζελτον 13 (1), Φρεϊμάνις 15 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Μούρτος, Σταμάτης 4 (1), Διαμαντάκος 5, Χαριτόπουλος 7 (1), Σμιθ 7 (1)