Η Κύμη είναι ακόμα ζωντανή! Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στον αγώνα με τον Προμηθέα, τελικά πήρε τη νίκη με 86-82 και συνδυασμό με την ήττα του Ρεθύμνου κατάφερε να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις.

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα  η Κύμη, η οποία ξέφυγε στα πρώτα λεπτά με 15-8. Σε εκείνο το σημείο ο Προμηθέας ανέβασε την άμυνα του και αφού προσπέρασε με 16-19 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 19-23.

Στη πορεία οι Πατρινοί διατηρούσαν μια διαφορά 6 πόντων, όμως το παιχνίδι έγινε run and gun και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 39-39, 3′ πριν το φινάλε.

Αμφότερες οι ομάδες συμβάδιζαν στη συνέχεια με τον Προμηθέα να πηγαίνει προηγούμενος με 43-44 στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κύμη μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 51-46 και 56-51, αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε και με πρωταγωνιστές του Ελις και Λίποβι έφερε τα πάνω κάτω. Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 56-55 και στο τέλος της περιόδου έφτασαν στο +8 (66-58).

Στο 33’ η ομάδα της Πάτρας ήταν μπροστά στο σκορ με 73-64, αλλά εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση της Κύμης.

Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σερί 11-2 μείωσαν σε 74-75, με τον Σαγκς λίγο αργότερα να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στη Κύμη (84-80).

Η ομάδα του Κουτσού πήρε το μεγάλο ντέρμπι και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Κουτσού ήταν ο Κρις Χόρτον, ο οποίος πέτυχε  19π. και 15 ριμπ. πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησε ο Σκοτ Σαγκς με 18.

Διψήφιο αριθμό είχαν επίσης οι Ματ Τζούνιορ Ουίλιαμς (15π. 5τρ.), ο Ντιβόν Ουάσιγκτον (14π.), αλλά και ο Βάιντας Καρινιάουσκας (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-44, 59-66, 86-82

Γ.Σ ΚΥΜΗΣ (Ισίδωρος Κουτσός): Χόρτον 19, Σαγκς 18 (2), Ουάσινγκτον 14 (2), Λιουης 6, Καρινιάουσκας 12 (1), Πουλιανίτης 2, Τσιάρας, Μαραγκός, Γερομιχαλός, Μιτσιμπόνας, Μαργέλης, Ματ Τζούνιορ Ουίλιαμς 15 (5).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Σαλούστρος 2, Κατσίβελης 2, Μέγιερ 4, Λίποβι 21 (5), Έλις 35, Κασελάκης 4, Γκίκας, Τσαϊρέλης, Γερομιχαλός, Χολ 8, Παρκς 4, Μπράουν 2.