Ισόπαλοι με σκορ 2-2 αναδείχτηκαν Α.Π.Κ.Ο Δροσιάς και Ελλήσποντος σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι κυρίως στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να δικαιολογούν απόλυτα την υψηλή τους θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες και τους δύο αντιπάλους να παίζουν φύση επιθετικά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 με τους Λαμψακιώτες όμως να έχουν γρήγορη απάντηση και στο δεύτερο ημίχρονο να ψάχνουν λυσσαλέα και οι δύο το γκολ της νίκης.

Ο Α.Π.Κ.Ο. μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι φθάνοντας σε δύο περιπτώσεις κοντά στο γκολ με τον Ελευθερίου όμως να μη καταφέρνει να βρει στόχο.

Η υπεροχή των γηπεδούχων μετουσιώθηκε σε γκολ στο 17΄ όταν ο Σεινταράς σέντραρε από αριστερά με τον επερχόμενο Ελευθερίου να πλασάρει για το 1-0.

Ο Ελλήσποντος προσπάθησε να απαντήσει με το σουτ του Κουζούλογλου στο 18΄ να περνάει ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια.

Η Δροσιά στο 24΄ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Μαστροκώστα να εκμεταλλεύεται ολιγωρία στην αντίπαλη άμυνα κάνοντας το 2-0.

Με τους γηπεδούχους να έχουν μείνει στα πανηγύρια ο Ελλήσποντος σε διάστημα δύο λεπτών ισοφάρισε το παιχνίδι.

Στο 25΄ ο Νικολάου με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή μείωσε σε 2-1 και ένα λεπτό αργότερα ο Ανέστης από ασίστ του Νικολάου έκανε μέσα σε έξαλλα πανηγύρια το 2-2.

Στη συνέχεια μετά τον ξέφρενο ρυθμό της πρώτης μισής ώρας οι δύο ομάδες άφησαν το πόδι από το γκάζι πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλες.

Με την έναρξη της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το σουτ του Ντούμα να διώχνει σε κόρνερ ο Αραβανής.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 54΄ με τον Ελευθερίου να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια από πλεονεκτική θέση.

Στη συνέχεια ο Ελλήσποντος πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και με την αποχώρηση λόγω τραυματισμού του Ζαχαριά έβρισκε πιο εύκολα κενούς διαδρόμους προς την εστία του Αραβανή.

Στο 75΄ο Γιαλός επιχείρησε καλοζυγισμένη σέντρα με την κεφαλιά του Κουζούλογλου να φεύγει ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή με τον Βασιλείου να διώχνει στο 78΄ σουτ του Ελευθερίου και στο 90΄η προσπάθεια του Κουζούλογλου να μην έχει ευτυχή κατάληξη για τους φιλοξενούμενους.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Αντρέα Πλέρου που έφυγε την προηγούμενη εβδομάδα από την ζωή.Ο Αντρέας υπήρξε ένας μαχητής της ζωής και παράλληλα ένας από τους πιο πιστούς φίλους του Α.Π.Κ.Ο.

Α.Π.Κ.Ο.Δροσιάς (Ντράγκαν Κνέζεβιτς) : Αραβανής ,Τουλίτσης ,Σεινταράς ,Τζαφέρος ,Προβής ,Ζαχαριάς (49΄λ.τ.Πάνου) Τσοπάνης (56΄Κροκόδειλος) Μαστροκώστας, Ελευθερίου ,Βαρσαμάς ,Άλκο

Ελλήσποντος (Κώστας Καλλιμάνης): Βασιλείου,Γιαλός ,Μπούρικας ,Γεωργίου,Ντούκα , Μάλλιαρης (20΄Χιούσκα) Νικολάου,Κατσίμπρας ,Κουζούλογλου ,Ανέστης ,Ντούμας (87΄Νάνος)