Δροσιά-Αυλίδα 0-0: Ήσυ΄΄Χ΄΄ο απόγευμα (photos)

0
93

Παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα έγινε το Σάββατο τ΄ απόγευμα στο γήπεδο της Δροσιάς, αφού δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις και αξιοσημείωτες στιγμές. Η ΄΄λευκή΄΄ ισοπαλία ΄΄βόλεψε΄΄ περισσότερο τους φιλοξενούμενους, που διατήρησαν την απόσταση -σχετικής- ασφαλείας των 6 βαθμών απ΄ τις δύο τελευταίες θέσεις (ανεξάρτητα απ΄ το αποτέλεσμα του Αυλωναρίου θα απέχουν απ΄ την τελευταία θέση που σίγουρα οδηγεί σε υποβιβασμό τουλάχιστον 6 βαθμούς) και με δεδομένο ότι τα έξι απ΄ τα οχτώ τελευταία παιχνίδια είναι στην έδρα τους (για την ακρίβεια τα δύο πρώτα λόγω τιμωρίας απ΄ το εντός έδρας παιχνίδι με την Αρτάκη θα τα δώσουν σε ουδέτερο…έδαφος), μπορούν να αισιοδοξούν ότι θα μαζέψουν τους πόντους που χρειάζονται για να οριστικοποιήσουν την παραμονή για τρίτη συνεχόμενη φορά στην μεγάλη κατηγορία του Ευβοϊκού ποδοσφαίρου. Αντίθετα η Δροσιά συνεχίζει ν΄ ανησυχεί αφού για ακόμη μια φορά δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και το χείροτερο είναι ότι παρότι ήθελε περισσότερο το ΄΄τρίποντο΄΄ απ΄ ότι η Αυλίδα, δεν μπόρεσε να το δείξει στο μεγαλύτερο μέρος του ενενηντάλεπτου.

Ουσιαστικά κατάφερε κάπως να πιέσει τους φιλοξενούμενους στο τελευταίο δεκάλεπτο της κανονικής διάρκειας του αγώνα, οπότε και είχε δύο αξιόλογα σουτ, στο 82΄ με τον Ευσταθίου που πέρασε άουτ και στο 86΄ του Τσουπέη που όμως μπλόκαρε ο Βασιλείου, έχοντας καλύψει ωραία την αριστερή του γωνία. Λίγο πιο πριν, στο 80΄, δεν ήθελε και πολύ για να πάει η μπάλα στα δίχτυα (πέρασε λίγο πάνω απ΄ το οριζόντιο δοκάρι) σε κεφαλιά-απόκρουση του Τσουπεή, έπειτα από εκτέλεση φάουλ -σαν κοντινό κόρνερ- του Ελευθερίου. Ένα λεπτό μετά, στην εξέλιξη της φάσης που είχε δύο συνεχόμενα κόρνερ για την Αυλίδα, ο Λειβαδίτης έστειλε την μπάλα άουτ, με σουτ απ΄ τα όρια της περιοχής. Σ΄ όλο το υπόλοιπο δεύτερο ημίχρονο -πέρα από ένα μακρινό σουτ του Πρίσκου στο 58΄, που πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βυργιώτη- δεν είχαμε αξιόλογες τελικές ενέργειες, παρότι ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν ήταν άσχημος, υπήρχε κινητικότητα και σχετικά καλή επιθετική ανάπτυξη και απ΄ τις δύο πλευρές. Οι γηπεδούχοι είχαν μικρή υπεροχή στο τελευταίο 20λέπτο, ενώ η Αυλίδα ήταν καλύτερη στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, οπότε και προσπάθησε κυρίως να χτυπήσει στην κόντρα, τα κατάφερε δυο-τρεις φορές, όμως δεν μπόρεσε να δημιουργήσει μεγάλη ευκαιρία, γιατί έδειξε αδυναμία στην τελική πάσα.

Πιο καλά ξεκίνησε η ομάδα του Τάσου Ταυταρίδη και στο πρώτο ημίχρονο. Ειδικά στο πρώτο μισάωρο είχε συνολικά την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσέγγιζε σχετικά άνετα την περιοχή του αντιπάλου. Σ΄ αυτό το διάστημα είχε δύο καλές στιγμές, η πρώτη στο 20΄ με τον Λειβαδίτη από ευνοϊκή θέση να μην μπορεί να κοντρολάρει και να πλασάρει απ΄ τα όρια της περιοχής τον Βυργιώτη που βγήκε έγκαιρα. Πέντε λεπτά ο Ελευθερίου προσπάθησε να απειλήσει με γυριστό σουτ μέσα απ΄ την περιοχή, όμως και πάλι ο πορτιέρο του ΑΠΚΟ (που αντικατέστησε τον Κατσιμήτρο που τελικά δεν μπόρεσε να αγωνιστεί λόγω τραυματισμού) αντέδρασε καλά και μπλόκαρε. Ενδιάμεσα, στο 22΄ ο Πολυχρόνης δοκίμασε να απειλήσει με μακρινό συρτό σουτ, που πέρασε δίπλα απ΄ το δεξί κάθετο δοκάρι του Βασιλείου. Ο ΑΠΚΟ ισορρόπησε σταδιακά και είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ στο 35΄ με τον Τσουπεή, που ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Αυλίδας, με τις γροθιές του να παραχωρήσει κόρνερ. Δυο λεπτά μετά είχαν και οι φιλοξενούμενοι μια καλή εκτέλεση φάουλ με τον Κουτσαυλή, που πέρασε λίγο πάνω απ΄ το οριζόντιο δοκάρι. Συνολικά το ΄΄Χ΄΄ μπορεί να θεωρηθεί δίκαιο, σ΄ έναν αγώνα που όχι μόνο δεν είχε τέρματα, αλλά ούτε καν κάποια κλασσική μεγάλη ευκαιρία.

Δροσιά (Τσιμιχόδημος Β.): Βυργιώτης, Τσουπεής, Γκίκας, Πεππές (88΄ Δημητρίου), Τσούτης, Τζαφέρος Αν., Πολυχρόνης (71΄ Τσιμιχόδημος Γ.), Μπούρικας, Προβής, Ευσταθίου, Τσομάτσκα (55΄ Δεληγιώργης).

Αυλίδα (Ταυταρίδης): Βασιλείου, Τζαφέρος Χ., Μάλλιαρης, Πρίσκος (72΄ Χιούσκα), Δουρδουβέλας, Κάκιος, Στέργκου (61΄ Κοροβέσης), Καλοχωρίδης, Λειβαδίτης (81΄ Βαρσαμάς), Κουτσαυλής, Ελευθερίου Σ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Ακαδημία Ιστιαίας-Ηρακλής Ψαχνών 0-3 (α.α.), ΑΕΚ Χαλκίδας-Ελλήσποντος Λαμψάκου 2-0, Μακρυκάπα-Καστέλλα 1-1, Αρτάκη-Λήλας Βασιλικού 1-0, Απόλλων Ερέτριας-Αστέρας Βατώντα 4-0, Δροσιά-Αυλίδα 0-0, 19.3-4:30 μ.μ.: Αυλωνάρι-Όλυμπος Γυμνού, Παντριαδικός-Ταμυναϊκός.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ταμυναϊκός 50, Απόλλων Ερέτριας 43, Αρτάκη 39, Παντριαδικός 37, ΑΕΚ Χαλκίδας 35, Καστέλλα 33, Λήλας Βασιλικού 31, Ηρακλής Ψαχνών 31, Μακρυκάπα 30, Ελλήσποντος Λαμψάκου 29, Αυλίδα 27, Όλυμπος Γυμνού 24, Αστέρας Βατώντα 24, Δροσιά 21, Αυλωνάρι 20.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (23η/26.3-5 μ.μ.): Παντριαδικός-Ακαδημία Ιστιαίας 3-0 (α.α.), Ελλήσποντος Λαμψάκου-Καστέλλα, Αστέρας Βατώντα-ΑΕΚ Χαλκίδας, Όλυμπος Γυμνού-Μακρυκάπα, Αυλίδα-Απόλλων Ερέτριας, Ηρακλής Ψαχνών-Αυλωνάρι, Λήλας Βασιλικού-Δροσιά, Ταμυναϊκός-Αρτάκη.