Μετά από μία σπουδαία εμφάνιση ο Ελλήσποντος Νέας Λαμψάκου πήρε σπουδαίο διπλό μέσα στην Δροσιά επί του τοπικού ΑΠΚΟ με 0-2 και ατενίζει το μέλλον του στην Α ΕΠΣΕ με περισσότερη αισιοδοξία.

Πρωταγωνιστές για τους φιλοξενούμενους οι Νικολάου και Λάζρι που ο μεν πρώτος σέρβιρε το πρώτο και πέτυχε το δεύτερο γκολ , ο δεύτερος πέτυχε το πρώτο και με την συνολική του παρουσία στο ματς ήταν καταλυτικός στην επικράτησε των φιλοξενούμενων

Από την μεριά τους οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι του αναμενόμενου και με καλύτερο παίχτη τον τερματοφύλακα Κατσιμήτρο και πρώτη φάση στο 91′ λεπτό με τον νεαρό Τσιμηχόδημο δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο στον αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ποιο δυνατά και ορθολογικά στον αγώνα και από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις τους με καλή κυκλοφορία και παιχνίδι από τον άξονα κυριάρχησαν και δεν άργησαν να πατάνε την περιοχή του εξαιρετικού Κατσιμήτρου.

Το δοκάρι και ο Κατσιμήτρος σταμάτησαν τον Στρατή στο 21′ σε μία φάση που με την πρώτη ματιά δείχνει να ξεκινά από θέση οφ σάιντ που δεν σημείωσε ο βοηθός Δάλλας του κατά άλλα άριστου σε όλο το ματς διαιτητή Βαλάντη Βρακά.

Ο Κατσιμήτρος νικήθηκε στο 38′ λεπτό μετά από σέντρα του Νικολάου εκπληκτικής τεχνικής και ομορφιάς κεφαλιά του Λάζρι στην γωνία του Κατσιμήτρου που έκανε την απέλπιδα προσπάθεια χωρίς να καταφέρει να αποσοβήσει το 0-1 που ήταν γεγονός για τον Ελλήσποντο.

Η ποδοσφαιρική κόντρα Κατσιμήτρου και ποδοσφαιριστών του Ελλήσποντου συνεχίστηκε με τον τερματοφύλακα του ΑΠΚΟ να σταματά εκπληκτικά τον Μπαϊμπάκη σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ στο 42′ λεπτό και να αποτρέπει το 0-2.

Στο β’ ημίχρονο ο Ελλήσποντος έκλεισε καλά τους χώρους χωρίς να ταμπουρωθεί και όποτε έβρισκε χτύπαγε στην κόντρα την άμυνα του ΑΠΚΟ.

Οι γηπεδούχοι χωρίς ψυχραιμία και λογική προσπαθούσαν ανορθόδοξα να μπουν στην περιοχή του σταθερότατου Χατζηπαυλίδη με γεμίσματα κυρίως που καθάριζαν εύκολα οι Κουσερής και Κούτρας.

Στο 93′ ο αρχηγός του Ελλήσποντου Νικολάου  το πήρε προσωπικά και με επέλαση από δεξιά  πλάσαρε τον εξερχόμενο Κατσιμητρο που δεν μπόρεσε να τον σταματήσει κάνοντας το 0-2 που έδωσε μία τεράστια νίκη στο κυνήγι της σωτηρίας στο Ελλήσποντο και τον έκανε να αισθάνεται ποιο άνετα στην συνέχεια.

Άριστη σε όλα η διαιτησία του Βάλαντη Βρακά, ελεκχεται για την φάση του 21′ ο καλός κατά τα άλλα βοηθός Κώστας  Δάλλας, άριστος ο έτερος βοηθός  Περικλής Δελχάς.

ΑΠΚΟ Δροσιάς (Β.Τσιμηχόδημος):Κατσιμήτρος, Τσούτης, Νικολάου, Πεππές, Μαντζούνης, Τζαφέρος, Δεληγιώργης (50′ Φτούλης), Πολυχρόνης (79′ Προβής), Τσουπεής, Ευσταθίου (80′ Τσιμιχόδημος), Γκίκας.

Ελλήσποντος(Γ.Καρβέλης): Χατζηπαυλίδης, Κατσικαβάλης, Νάτσης, Κουσερής, Κούτρας, Νόνας, Νικολάου, Λάζρι (87′ Ρίτσα), Κοβός (94′ Κοντάκης Δαυίδ), Μπαϊμπάκης, Π. Στρατής (73′ Μαραγκός).