Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι στην Νέα Λάμψακο ανάμεσα στον τοπικό Ελλήσποντο και την Αιδηψό ένα παιχνίδι με αρκετές συγκινήσεις και αρνητικό συντελεστή τον Διαιτητή Στράτο Ντούρα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και απείλησαν μόλις στο 2′ λεπτό με σουτ του Χιούσκα να διώχνει εντυπωσιακά ο Κυριακού σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και απείλησαν δύο φόρες με τον Γιάννη Βασιλείου να σταματιέται από τον Μπάμπη Βασιλείου με ωραίες αποκρούσεις.

Το πρώτο εικοσάλεπτο κύλισε με το παιχνίδι να έχει έναν δαιμονισμένο ρυθμό και Χιούσκα να σημαδεύει το δοκάρι του Κυριακού στην ποιο σπουδαία στιγμή του Ελλήσποντου.

Η Αιδηψός πήρε μέτρα στο γήπεδο και με τον Ιντριτ Μπιμπάι σε πολύ καλή μέρα να απειλεί με σουτ και φάουλ αλλά ο Μπ. Βασιλείου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ .

Η Αιδηψός έχασε την ποιο σπουδαία ευκαιρία με τον αμυντικό της τον Γλύκος στο 33′ να αστοχεί από ένα μέτρο αμαρκάριστος .

Στο 39′ είχαμε το γκολ για τον Ελλήσποντο ο Χιούσκα με εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή μετά από ωραίο συνδυασμό η μπάλα πήγε στην γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Κυριακού και είχαμε το 1-0 για τον Ελλήσποντο.

Το β’ ημίχρονο ειχε ξεκάθαρο πρωταγωνιστή και αυτοί ήταν οι γηπεδούχοι που στρίμωξαν την Αιδηψό έχασαν αρκετές ευκαιρίες για ένα και δύο γκολ είχαν δοκάρι με τον Βαγγέλη Ανέστη στο 66′ , ακυρωθέν γκολ του Παναγιώτη Γεωργίου από τον βοηθό Γάτο .

Η ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 90′ όταν ο Ζαχαρίας Κατσίμπρας ανέτρεψε τον Σωτήρη Μακρή ο διαιτητής  Ντούρας έδειξε την απ ευθείας κόκκινη στον μέσο του Ελλήσποντου.

Το πέναλτι εκτέλεσε ο Ιντρίτ Μπιμπάι νίκησε τον Μπάμπη Βασιλείου στο 92′ γράφοντας το 1-1 .

Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα μία ευκαιρία να πάρουν το ματς αλλά μετά το φάουλ του Μαρίνου δεν μπόρεσαν να πετύχουν γκολ και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα

Ερχόμαστε τώρα στο κομμάτι διαιτησία σήμερα ο Στράτος Ντούρας κρίνεται ανεπαρκής για ένα παιχνίδι σαν και αυτό υψηλών απαιτήσεων έμεινε από δυνάμεις στο β’ ημίχρονο όντως υπέρβαρος και χωρίς καλή φυσική κατάσταση, προσπαθούσε να διορθώσει το λάθος με άλλο λάθος.

Οι γηπεδούχοι δίκαια διαμαρτύρονται για τα σφυρίγματα του με αποκορύφωμα την φάση του Νικολάου και την ανατροπή του από τον Σαββόπουλο Βασίλη  στην περιοχή της Αιδηψού έκλεισε τα μάτια σε καταφανεστατο πέναλτι δίνοντας και κίτρινη κάρτα για θέατρο στον ποδοσφαιριστή του Ελλήσποντου.

Οι δύο βοηθοί Δημήτρης Γάτος και Γιάννης Ντόβολης είχαν συμμετοχή στα δύο ακυρωθέν γκολ του Ελλήσποντου και τους γηπεδούχους να διαμαρτήρωνται για τις υποδείξεις τους.

Ελλήσποντος(Κ.Καλλιμανης):Βασιλείου, Σιγανός, Μαρίνος, Ντούκα(85’Νάνος), Γεωργίου, Χιούσκα, Νικολάου, Κατσίμπρας, Κουζούλογλου, Ανέστης, Ντουμας,

Αιδηψός(Θ.Γουρνάς):Κυριακού, Σαββόπουλος Βασ., Αναστασιάδης, Γλύκος, Γιουκάι, Αναγνώστου Μιχ., Μακρής, Αναγνώστου Νικ., Σαββόπουλος Νικ., Μπιμπάι Ιντρίτ, Βασιλείου