Σπουδαίο τρίποντο για τον λαβωμένο Ελλήσποντο απέναντι στο πολύ καλό Αυλωνάρι στο β’ ημίχρονο με 2-1 στο γήπεδο της Νέας Λαμψάκου.

Η ομάδα του Κώστα Καλλιμάνη παρότι αγωνίσθηκε χωρίς τους Ντουμα, Χιούσκα(τιμωρημενοι), Νάνο και Ντούκα τραυματίες έδειξε ψυχικά αποθέματα και με γκολ βγαλμένο από ψηλότερες κατηγορίες του Βαγγέλη Ανέστη στις καθυστερίσεις πήρε μία νίκη που την ανέβασε στην 3η θέση της βαθμολογίας της ΕΠΣΕ.

Το Αυλωνάρι του Γιάννη Μπασούκου ήταν εξαιρετικό στο β’ ημίχρονο χάνοντας ευκαιρίες ακόμα και για την νίκη ισοφάρισε με τον Δημήτρη Μανδράκα αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει τουλάχιστον τον πολύτιμο πόντο σε μία δυσκολοκατάβλητη έδρα.

Στο 44′ ο Γιαλός κινούμενος στην πλάτη της άμυνας του Αυλωναρίου με εξαιρετικό σουτ έστειλα την μπάλα στα δίχτυα του Κιούση κάνοντας το 1-0 για τον Ελλήσποντο.

Στην φάση του γκολ οι του Αυλωναρίου διαμαρτυρήθηκαν για οφ σάιντ στον διαιτητή Φώτη.

Στο 44′ μετά από μπαλιά του Βασίλη Τσαλιαγκού ο Παππάς σούταρε από πλεονεκτική θέση με τον Βασιλείου να αποκρούει κρατώντας το 1-0.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ελλήσποντο να απειλεί με μακρινά σουτ χωρίς αποτέλεσμα.

Με την έλευση του πρώτου δεκάλεπτου του β’ ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τον με τον Ελλήσποντο να οπισθοχωρεί για να κρατήσει το πολύτιμο 1-0.

Στο 82′ το Αυλωνάρι έχασε την σπουδαιότερη ευκαιρία του στο παιχνίδι μετά από σέντρα στην περιοχή ο Βασιλείου απέκρουσε προσωρινά η μπάλα έφτασε στον Ντραγκότι που μόνος από το ύψος του πέναλτι αστόχησε.

Στο 84′ ο νέα σέντρα στην περιοχή ο Βασιλείου διώχνει η μπάλα φθάνει στον Καρατζά που από πλεονεκτική θέση αντί να τελειώσει την φάση πασάρει στο Παππά που σκοράρει από θέση οφ σάιντ σύμφωνα με τον βοηθό Γιάννη Κελεπούρη,και σε αυτη την φάση οι του Αυλωναρίου διαμαρτύρονται για την ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

Στο 88′ ήρθε η ισοφάριση για το Αυλωνάρι με τον Δημήτρη Μανδράκα να σκοράρει με σουτ από την μικρή περιοχή και να κάνει το 1-1.

Όλα έδειχνα ότι πάμε για ισοπαλία αλλά ο Βαγγέλης Ανέστης στο 92′ είχε άλλη γνώμη ο έμπειρος μεσοεπιθετικός με εκπληκτικό φάουλ έξω από την περιοχή του Κιούση έστειλε την μπάλα στο «Γ» της εστίας του Κιούση κάνοντας το 2-1 δίνοντας μία ανέλπιστη νίκη στον Ελλήσποντο.

Το αγώνα σφύριξε ο Στέλιος Φώτης με συνεργάτες τους Γιάννη Κελεπούρη και Κώστα Δούκα.

Ελλήσποντος(Κ. Καλλιμάνης):  Βασιλείου, Γιαλός, Μπούρικας, Γεωργίου, Φτούλης, Μάλλιαρης, Νικολάου (90′ Κουτσαυλής), Κατσίμπρας, Κουζούλογλου, Ανέστης, Βαρτζής (58′ Αλαφάκης).

Αυλωνάρι(Γ.Μπασούκος):  Κιούσης, Μαστροκώστας, Παππάς, Καρατζάς, Βαγγ. Κοκκάλας, Ηλιόπουλος, Καρλής, Ντραγκότι, Τσαλιαγκός (66′ Καράπας), Μπράχα, Μανδράκας