Μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι τόσο σε θέαμα , αλλά και σε γκολ ο Ελλήσποντος επικράτησε το Αυλωναρίου με 4-1 φτάνοντας στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα έξι βαθμούς μακρυά από την επικίνδυνη ζώνη.

To Αυλωνάρι με την σειρά το γνώρισε την δεύτερη σερί ήττα του στο πρωτάθλημα έχασε το Βασίλη Καρατζά με αποβολή μία απώλεια σημαντική για τους “κίτρινους” εν όψιν των δυο αγώνων που έρχονται με Αρτάκη και Ηρακλή Ψαχνών.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγώνα δημιουργώντας  αρκετά προβλήματα στην άμυνα του Ελλήσποντου .

Οι γηπεδούχοι κόντρα στην ροή του αγώνα προηγήθηκαν στο 18′ όταν μετά από λάθος του Κοκκάλα ο Λάζρι έκλεψε την μπάλα πλάσαρε τον Διαμαντάρα που έδιωξε προσωρινά στο “ριμπάουντ” ο Ντουλελάρι που με πλάσε έκανε το 1-0 για τον Ελλήσποντο.

Στο 20′ και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Λάζρι σέντραρε ο Χιούσκα μετά από προσποίηση σούταρε συρτά χαμηλά στο κέντρο της εστίας ο Διαμαντάρας έκανε σοβαρό λάθος και ο Ελλήσποντος έκανε το 2-0.

Το Αυλωνάρι μπήκε γρήγορα στο ματς και στο 23΄ μετά από στημένη μπάλα και κεφαλιά του Κούρτη μείωσε σε 2-1 με την άμυνα των γηπεδούχων να δέχεται γκολ από στημένη φάση για πολλοστή φορά στο πρωτάθλημα φέτος.

Ο Ελλήσποντος έχασε ακόμα δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τους Ντουλελαρι και Λάζρι να πετύχει κάποιο γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να θέλουν ισοφαρίσουν και να προσπαθούν να μεταφέρουν την πίεση στα καρέ των γηπεδούχων χωρίς όμως επιτυχία.

Στο 54′ ήρθε η αποβολή που άλλαξε την ”ιστορία” του αγώνα με τον Δαφνή να αντικρίζει την 2η κίτρινη κάρτα από διαιτητή Βελέντζα και να αφήνει την ομάδα του δέκα ποδοσφαιριστές.

Στο 56′ ο Ελλήσποντος διπλασίασε τα τέρματα του μετά από ασίστ του Ρουμπή ο Λάζρι με πλασέ έκανε το 3-1.

Το σκορ έκλεισε για τους γηπεδούχους στο 75′ ο Λάζρι κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του Αυλωναρίου πέρασε και το Διαμαντάρα γύρισε στον Ντουλελάρι που έκανε το 4-1 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του Ελλήσποντου.

Στο 83′ είχαμε την φάση που άναψε τα αίματα ενώ όλα είχαν κριθεί για το ποιος θα είναι ο νικητής, ο Αργύρης έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου στον Βασίλη Καρατζα που έπεσε στο σφαδάζοντας από τους πόνους, ο διαιτητής Βελέντζας έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Αργυρη , αλλά και στον Καρατζά που πάνω στο πόνο είπε διάφορα “ελληνογαλλικα” στον αντίπαλο του με πολύ έντονη φωνή.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε και το 4-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα με τον Ελλήσποντο να παίρνει μία δίκαιη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που υπήρχε στο γήπεδο μόνο στο πρώτο 15λεπτο και μετά πλήρωσε τα πολλά και αβίαστα λάθη στον χώρο της άμυνας.

Η διαιτησία του Βασίλη Βελέντζα ήταν πολύ καλή παρά τις γκρίνιες για τις κόκκινες που δέχθηκαν και οι φιλοξενούμενοι και οι γηπεδούχοι τα όποια μικρο λάθη έγιναν δεν ήταν από αυτά έκριναν την έκβαση του αγώνα. Πολύ καλοί και οι βοηθοί Κώστας Δάλλας και Σταυρος Ρουμπής που σχεδόν αρίστευσαν.

.Συγχαρητήρια στο Δ.Σ του Ελλήσποντου και ιδιαίτερα στο Γιάννη Παύλου για τις μεγάλες προσπάθειες που  έκανε για να αντληθούν τα νερά και να γίνει το ματς.

.Χαρούμενος μετά την μεγάλη  ο αντιπρόεδρος του Ελλήσποντου Δημήτρης Τσιτίνης αγκάλιαζε τον Παρασκευά Λάζρι μετά το τέλος του αγώνα.

.Πάντα παρόν στα εντός έδρας ματς αλλά και εκτός οι παλαίμαχοι άσοι της Λαμψακινής ομάδας Παναγιώτης Ράλλης , και Μπάμπης Αλατζόγλου.

.Τραυματίες ήταν και δεν αγωνίσθηκαν οι Βασ. Τσαλιαγκός του Αυλωναρίου , και Σταυρός Μπούρικας του Ελλήσποντου, απών και ο τιμωρημένος αρχηγός του Ελλήσποντου Θανάσης Κουσερής.

Ελλήσποντος(Π.Τοκπασίδης):Σπάχο, Ρογαλίδης, Κουτσαυλής, Μάλλιος, Αυλωνίτης, Χιουσκα, Ρουμπής (78′ Αργύρης), Ντουλελλάρι (88′ Κορκόβελος), Αντωνόπουλος, Λάζρι, Φτούλης (64′ Μπατζέλης).

Αυλωνάρι(Βαγ.Ντόβολης): Διαμαντάρας, Δαφνής, Μπρεγκανάκου (75′ Γ. Κούκης), Καρατζάς, Παππάς, Κοκκάλας (61′ Φωτιάς), Μπράχα (67′ Καράπας), Τσαγκός, Δήμου (46′ Λαθουράς), Κούρτης, Μανδράκας.