Ακόμη μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Ελλήσποντος επικρατώντας με το ευρύ 4-1 της Δόξας Προκοπίου έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Βαγγέλη Ανέστη που πέτυχε τρία τέρματα.

Η ομάδα του Κώστα Καλλιμάνη έχοντας στο μυαλό της τον τελικό κυπέλλου ανέβασε στροφές στο τελευταίο μισάωρο που πέτυχε δύο τέρματα κλειδώνοντας τη νίκη που τις δίνει το δικαίωμα να παραμένει στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Δόξα Προκοπίου πάλεψε για εξήντα λεπτά στη συνέχεια όμως οι Μαυραετοί έμειναν από δυνάμεις με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα που τους φέρνει σε δεινή βαθμολογική θέση.

Ο Ελλήσποντος άνοιξε το σκορ στο 9΄όταν σε φάση διαρκείας ο Ντούμας σούταρε δυνατά ο Ανδρέου απέκρουσε προσωρινά με τον Ανέστη να καιροφυλακτεί κάνοντας το 1-0.

Η απάντηση ήρθε γρήγορα από τους Μαυραετούς καθώς στο 20΄ ο Θ.Μορφούλης δέχτηκε τη μακρινή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ νίκησε στην έξοδο τον Πολύδωρο κάνοντας το 1-1.

Οι γηπεδούχοι έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων δεν πτοήθηκαν από το γκολ που δέχτηκαν και πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 38΄ όταν ο Νικολάου εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ανέστης με κεφαλιά έγραψε το 2-1 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση ο Βασιλείου όμως σε δύο περιπτώσεις είπε όχι στις προσπάθειες του Αλεξίου κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του.

Τη νίκη για τους γηπεδούχους κλείδωσε ο Ντούμας στο 73΄ με δυνατό σουτ, με το τελικό αποτέλεσμα να γράφει ο Ανέστης στο 79΄με κεφαλιά πετυχαίνοντας το τρίτο προσωπικό του τέρμα φθάνοντας τα δεκαπέντε τέρματα στο πρωτάθλημα.

Ελλήσποντος ( Κώστας Καλλιμάνης) : Πολύδωρος (46΄ λ.τ. Βασιλείου) Γιαλός, Ντούκα, Γεωργίου, Γιογιός (76΄Φτούλης) Χιούσκα, Νικολάου, Κατσίμπρας, Κουτσαβλής (65΄Κουζούλογλου) Ανέστης (85΄Μάλλιαρης) Ντούμας

Δόξα Προκοπίου (Γ.Κουτσουφλάκης) : Ανδρέου, Γ.Μορφούλης, Γ.Περήφανος, Μακρής, Ν.Περήφανος (10΄Κανελλόπουλος) Γκίκας, Ιωσήφ (86΄Μουντριζάς) Μάλλιαρης, Καλαής (86΄ Ανδρέου) Αλεξίου (82΄Παπατσούλης) Θ.Μορφούλης