Νίκη που κράτησε ζωντανό τον Ελλήσποντο επί των Ωρεών που έχασαν και τις τελευταίες μαθηματικές ελπίδες παραμονής στην Νέα Λάμψακο με 4-1.

Το συγκρότημα του Γιάννη Μπασούκου για ακόμα ένα ματς έκανε περίπου τα ίδια αλλά αυτή την φορά κέρδισε.Οι γηπεδούχοι έκαναν ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα , δέχθηκαν αστείο γκολ για πολλοστή φορά στο πρωτάθλημα από στημένη μπάλα, έκαναν φθηνά λάθη στην άμυνα στο πρώτο μέρος(ευτυχώς για αυτούς δεν το πλήρωσαν).

Στα θετικά των γηπεδούχων η καλή διαχείριση του β’ ημιχρόνου με σωστη τακτική που τους έδωσε την νικη ελπίδας για παραμονή στην κατηγορία.

Οι Ωρεοί πάλεψαν με αξιοπρέπεια το ματς παρότι είχαν απουσίες και μόλις δύο αλλαγές και στο πρωτο ημίχρονο θα μπορούσαν να πετύχουν ακόμα ένα γκολ.

Στο 12′ λεπτό ασίστ του Αντωνόπουλου στον Μπατζελή με το πλασέ του τελευταίου να κάνει το 1-0 για τον Ελλήσποντο.

Στο 22′ μετά από ασίστ του Σταματικολού στον Ένεχ ο τελευταίος γύρισε στον Αναγνωστάκη που έχασε μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση.

Στο 28′ από λάθος των Μαργέτη TOWERFE o Ντουλελάρι πέρασε και τον Δ. Μαυρούτσικο κάνοντας το 2-0 για τον Ελλήσποντο.

Στο 32′ από κόρνερ του Αθανασίου Δ. και άστοχη έξοδο του Σπάχο ο Γ.Μαυρούτσικος με κεφαλιά έκανε το 2-1 για τους Ωρεούς.

Στο 43′ ο Λαζρι πέρασε όλη την άμυνα των Ωρεων και από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή έκανε το 3-1 για τον Ελλήσποντο μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τον σκόρερ.

Στο 78′ μετά από ωραίο γύρισμα του Ντουλεράρι ο Ρουμπής με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 4-1 για τον Ελλήσποντο.

Από ένα οριζόντιο για τις δύο ομαδες με τους ΕΝΕΧ και Ρουμπή.

Άριστος ο διαιτητής του αγώνα Δημήτρης Χουλιαράς και οι βοηθοί του Προκόπης Τσιφλάκος και Σταυρος Ρουμπής.

Ελλήσποντος(Γ.Μπασούκος): Σπάχο, Ρογαλίδης, Φτούλης (58′ Μάλλιος), Κουσερής, Μαρίνος, Χύσκα (79′ Αυλωνίτης), Ρουμπής, Ντουλελλάρι, Αντωνόπουλος (85′ Κοντάκης), Λάζρι, Μπατζέλης (73′ Νάνος).

Ωρεοί(Θ.Γουρνάς): Δ. Μαυρούτσικος, Τζαφέραι, Καραδημήτρης (46′ Μπαλάνος), Μαργέτης, TOWERFE, Κατσός, Ένεχ, Γ.Μαυρούτσικος, Αναγνωστάκης (80′ Πανταζής), Αθανασίου Δ., Σταματονικολός.